Kategori arşivi: Şirketler

Kendi bünyesinde güvenlik kurmanın dezavantajları

Bugün için bazı toplu konut sitelerinin ve bazı şirketlerin özel güvenlik hizmetlerini kendi bünyesinde yapmaya çalıştıkları sıkça gözlemlenmekte. İş ilanlarına da konu olan bu durum aslında özel güvenlik şirketlerinden şikayetçi olanlar için bir çözüm yolu olarak gözükse de genellikle güvenlik firması amirlerinin, emekli polis, emekli asker kişilerin “Ya ne diye fazla para ödeyelim, daha düşük fiyat ile ben size ekip oluştururum, daha az ücret öderiz, ben de güvenlik personelini idare ederim” diyerek kendine iş ve mevkii sağlama amacından başka bir şey değildir.

Oysa kendi bünyesinde özel güvenlik birimi oluşturmanın birçok zararı ve dezavantajı var.

1- İnsan Kaynakları açısından dezavantajları; Her bir personel için ayrı ayrı idari dosya tutmak, bunların işe giriş çıkışlarını gerek SSK gerek Özel Güvenlik Şube müdürlüğübirimlerine bildirmek, özel güvenlik mali mesuliyet sigortalarını yaptırmak veya değişen görevli için iptal ettirip yenisi için tekrar yaptırmak gibi yoğun, sıkıcı ve daha kötüsü en ufak ihmalde 5188 sayılı kanuna göre cezai yaptırımı olan konularla uğraşmak.

2- Personel bulma açısından dezavantajları; Görevini layığıyla yapamayan, çalışmak istemeyen veya görevi savsaklayan personelin işten çıkarılması veya kendisi tarafından iş akdini feshetmesi durumunda, yeni bir güvenlik görevlisi bulmak, onun bu göreve uygun olup olmadığını anlamak tam bir uzmanlık işi. Hangi site veya şirket yöneticisi iş ilanına başvuran görevlinin gerçekten özel güvenlik işini yapıp yapamayacağını anlayabilir ki. Çünkü her işin içinde trikler ve kaçış noktaları var. Göze hoş gelen bir personel belki de işini savsaklıyordur ama ruhunuz duymaz.

3- Kontrol ve denetim yönünden sakıncalar; Profesyonel bir iş olan güzenlik işi, çalışan personelin uzmanlar tarafından kontrolünü de kapsar. Kendi bünyenizde kurduğunuz güvenlik ekibini kim kontrol edecek, peki buldunuz bir emekli polis, onu kim kontrol edecek? Site yöneticisisiniz, gündüzleri güvenlik görevlilerini kontrol ve idare ettiniz. Ama geceleyin uyumayacak mısınız? Siz uyurken özel güvenlik görevlisi de nöbet başında uyursa nasıl müdahale edeceksiniz? Veya görevliler nöbetleşe uyursa? Her gece bir komşunuz veya bir firma iseniz bir yöneticiniz nöbet tutabilecek mi?

4- Mali ve hukuki sorumluluklar; Özel güvenlik görevlilerinin kıdem tazminatlarına hak kazancağını, sayı 30 dan fazla ise işe iade davası açabileceğini, ihbar ve kıdem tazminatları, SSK ödenekleri ve herhangi bir hastalık veya sakatlık halinde yüklü tazminatlar ödeyeceğinizi ve bunun direkt sorumlusunun bünyesinde özel güvenlik bulundurana ait olduğunu biliyor musunuz? Peki yukarıda anlatıldığı gibi bu kişilerin bildirimlerini yapmamanın veya geç yapmanın cezalarını, mali mesuliyet sigortası olmadan çalıştırmanın müeyyidesini biliyor musunuz?

5- Şift nasıl hazırlanır, nöbet çizelgesi nedir, tutanak nasıl düzenlenir, acil durumlarda neler yapılır? Rapor nedir? Bunları biliyor musunuz? Risk analizi, Risk yönetimi ve oryantasyon nedir bilir misiniz? Bilmiyorsanız bu bilgilere ulaşabileceğiniz bir link verelim ama bilmek ile uygulamak arasındaki farkları bildiğinizi umarız. Özel güvenlik hizmetleri rehberi.

Tüm bu nedenlerle, ister site yöneticisi olun ister firma sahibi, ne olursa olsun, bir miktar tasarruf edeceğim diye hizmeti kendi bünyenize almayınız. Her işin profesyoneli vardır. Eğer profesyoneller başarılı değilse, onlar herhangi bir iltifat veya değer hak kazanmamalı ise, sizler de görevlerinizi site kat maliklerine, şirketinizdeki herhangi bir personele bırakabilirsiniz?!?

Siz siz olun özel güvenlik şirketlerinden asla şaşmayın, kendi bünyenize alacağınız özel güvenlik görevlileri ile başetme, onları kontrol etme, mali ve hukuksal sorumluluklarını üstlenme gibi ciddi ve vecibeleri olan risklere, biraz daha düşük fiyata malolacak diye girmeyin. Hele hele, ben özel güvenlik firmasından memnun değilim, şikayetçiyim deyip, bu şikayetlerinizi menfaate çevirmeye, kendini önemli hissettirmeye çalışan emekli polis ve emekli askerlerden uzak durun. Onlarla firmalar başedebilir ama siz edemezsiniz. Farkında dahi olmadan güvenliğiniz zaafiyete uğrar. Başıboş güvenlik ordusuna verdiğiniz paraya yazık olduğu gibi sorumlu olduğunuz kişilere mahçup olursunuz. Bu nedenle muhakkak özel güvenlik firmaları ile çalışın! Memnun değilseniz bir başkası ile çalışın ve özel güvenlik hizmeti alımı hakkındaki yazımızdaki kurallara mutlaka önem verin.

Database hatası nedeniyle silinen yorumlar aşağıda olup, bunlara cevap verebilirsiniz…

Kendi bünyesinde güvenlik kurmanın dezavantajları için 63 cevap

 1. Serhat der ki:

  Emekli askerler kadar kafanıza taş düşsün. Yalancılar siziiiiiii….. Kandırın bakalım millti para kazanacağım diye. Kandırın o güvenlikçi çocukları, yiyin o gariplerin haklarını… sizi gidi üçkağıtçılar sizi……..

  • admin der ki:

   Sayın Serhat…, istersem bu yorumu onaylamaz, dolayısıyla yorumunuz da yayınlanmazdı.
   Ancak objektiflik adına yorumunuzu onayladım.
   Öncelikle şu an işsiz bir güvenlik görevlisi olduğumu belirteyim. Yani yazdıklarımla beni yalancılıkla suçlarken ne kadar düşüncesizce yazdığınızı anlamalı ve özür dilemelisiniz.
   Emekli asker, polis gibi kişiler hakkında yazdıklarımı biraz daha açayım o zaman. Bakalım kim kimi kandırıyor. X fabrika…, emekli asker patrona diyor ki “ya bu güvenlik firmasına ne diye para vereceğiz, biz kendi bünyemizde yapalım, ben yönetirim…”. Patron da güvenerek güvenlik firmasının işine son verip kendi bünyesinde başlıyor. Sırf 50-100 TL tasarruf yapacağım diye başlarına neler geliyor dinleyin bakalım;
   1- Emekli vatandaş, özel güvenlik şubeye vermesi gerektiği bildirimleri unuttuğundan patron ceza yiyor,
   2- Emekli askeriniz işe aldığı çocukların maaşlarından her ay komisyon alıyor. Oysa bu işi organize edecek diye maaşı 2 katına çıkarılmştı. (Ne oldu, ne yazmıştınız yukarda sayın Serhat “Kandırın güvenlikçi çocukları, üçkağıtçılar” mı demiştiniz? Buyrun size 3 kağıt ! )
   3- Güvenlikçilere yaptığı mobbing nedeniyle bir çok güvenlikçi kaçıyor, bir bayan güvenlikçi ise taciz nedeniyle dava açıyor.
   4- Firma ile sözleşmeyi feshettiren, sonra da kendi başına geçen bu Emekli vatandaşınız var ya, geceleri kontrol yapmadığı için fabrikadan ciddi miktarda mal yok oluyor…,
   5- Yaptıkları-yapmadıkları ortaya çıkınca kaçan emekliniz, fabrikayı terk edince güvenlik diye bir şey kalmıyor. Şimdi özel güvenlik firması çalışıyor orada. Ben de işten çıktım bu arada…

   Şimdi anladınız mı neden özel güvenlik firmaları ile çalışılması gerektiğini. Anladınız mı kendi bünyemizde yapalım, tasarruf yapalım, kendimiz başarırız şeklinde telkinlerle başa neler geleceğini? Bu anlattığım gerçek bir örnek. Amacım emekli polis veya askeri yermek değil, amacım kendi bünyesinde özel güvenlik kurmanın zararlarını anlatmak idi! Kanımca emekli asker, emekli polislere görev verilsin tabi. Ama ÖZEL GÜVENLİK FİRMALARININ BÜNYESİNDE ÇALIŞSINLAR !

  • Serhat der ki:

   Sayın Admin, gelin anket yapalım! Varmısınız?

 2. Murat Fidan der ki:

  Özel Güvenlik Şirketlerinin %99.9′u personel ücretlerini 800-900 tl ödediği halde, yasal maaş bordrosuna asgari ücret işler , kalan bakiye elden verilir.
  Hatta bir çoğuda vardır ki; bordro dahi vermez.
  Bu durumun ne kadar etik olduğunu da sorgulamak gerekmez mi?
  yorum yapma imkanı verenlere ve şeffaflıktan yana olduğunu düşündüğüm kurumunuz yönetimine teşekkürler.

  • admin der ki:

   MURAT bey, Değerli yorumunuz için teşekkürler. Etik kısmına malesef uygulamada Efe arkadaşa verdiğim yanıttan da anlaşılacağı üzere, etik olmayan çok düşük teklifler sunarak işi alan firmaların neden olduğundan dolaylı olarak çalışana yansımasından kaynaklanıyor. Ben bunları piyasanın durumunu her iki hatta üç yönden görebildiğim için yazabiliyorum. Basit bir örnek: ABC AVM.ye teklif sunuluyor. Fiyat eleman başı 1400+KDV. Peki maaşı, yolu, sskyı,yemeği toplayın bakın kaç TL kalıyor bu firmaya. Peki bu firma hayır için mi kurulmuş? Peki denetimler, elbiseler, telsizler vs. teçhizatı kim ödüyor? Oraya gelen, özel güvenlik şubeye giden yazılar vs. masraflar ne oldu? Emin olun sizler az maaş alıyorsanız bunun en az sorumlusu firmalardır. Üstelik proje sahibi ödeme yapmasa bile çoğu firmanın maaşları, ssk.ları cebinden ödemek zorunda olduğunu da hatırlatmak isterim. Düşünürken çift taraflı düşünürsek çok daha adil davranmış oluruz.

   • admin der ki:

    Yazmayı unuttum, ek yapıyorum… Şimdi verdiğim örnekte projeye 1 adam için 1400+KDV için fatura kesiliyor. Pekiiii bu paranın çok azı güvenlik şirketi kazancı. Pekiii neden şunu sormuyorsunuz? Bu firmanın yıl sonunda ödeyeceği vergi ne olur? Neden güvenlik görevlisinin aldığı MAAŞ yüzünden firma vergi ödesin? Neden yemek, yok, SSK ile işçiye ödenen para üzerinden bir daha vergi alıyorsunuz? Neden KDV %18? Vergi KAZANÇTAN alınır. Faturanın tamamı özel güvenlik şirketinin parası mıdır? Bakın bunları da soralım. Bunlar hesaba katılsa çalışan da firma da hatta proje sahibi de kazanır.

   • musti der ki:

    şöyle düşünün ben 8 yıldır bir çok şirketle çalıştım ve şunu gördüm adam 1800 1900 tl ye anlaşıyor bize 900 tl para veriyor iyi de ana firma güvenlik firmasının parasını vermeyince ben para almadımki size para vereyim diyor. ben de diyorum ki ey güvenlik firması bende sen 1800 tl ye anlaşırklen bana nasıl 900 verirsin mi diyorum bence bütün güvenlik firmaları ya kapatılmalı yada taşeronlar kanunu çıkarılmalı ki işçinin çalışanın hakkı korunsun bu firmaların hepside üç kağıtçı

    • admin der ki:

     musti arkadaşım, 1800-1900 dediğin rakama KDV dahil mi mesela. Normalde bize 1000 tl verseler daha önce dediğim gibi vergi+ssk da 400 tutsa en az 1500 tl alıyor olmalılar ki şirket kazanç elde etsin. Yani eleman başına 100 tl. Bakın 1500 de 100 tl karı bir firmaya da çok görmemek lazım. Firma kdv hariç o 1800-1900 tl alıyorsa o zaman maaşınız çok az, firma çok fazla kazanıyor, bu da haksızlıktır derim. Eleman başına karı 400-500 tl fazla bence de.

     • admin der ki:

      Söylemeyi unuttum mesela bizim firma da bir yerle bu rakamlara anlaştı ama tüm kamera sistemlerini, x-ray kapılarını felan firma yaptı. Öyle olunca da haliyle maliyet normal. Bir de bunu bilmek lazım.

 3. efe der ki:

  kardeş sen hangi şirkette çalışıyosun bu kadar güvenlik şirketlerini savunuyosun serkan arkadaşıma katılıyorum bütün güvenlik şirketleri çocukların haklarını yiyo hala 600tl ye adam çalıştırıyolar …. Ben bir firmanın kendi bünyesinde güvenlik görevlisiyim 1500 tl maaş alıyorum. … BU KISMI HAKARET İÇERDİĞİNDEN ADMİN TARAFINDAN SİLİNDİ.

  • admin der ki:

   EFE bey, Ben hiç bir şirkette çalışmıyorum şu an. 600 TL ye çalışan var mı bilmiyorum ama zorla çalıştırma yasağı (Anayasaya göre angarya yasaktır) olduğuna göre çalışmak kadar çalışmamak da görevlinin elinde. Siz bir firmanın bünyesinde 1500 tl maaş alıyorsunuz, çok güzel. Sizi kim denetleyecek, denetleyeni kim denetleyecek? Firma size 1500 tl verdiğine göre maliyetiniz 2000 TL civarındadır. Peki tüm firmaların gücü bu parayı vermeye yetiyor mu bakalım. Ne pazarlıklar döndüğünü, bazı firmaların sırf işi almak için İstanbul gibi bir yerde adam başı 1300 TL teklif verdiğini, 650 sana, 100 yemek, 140 yol, 350 de sigorta olduğunu varsayarsak kim ne kazanıyor? Sana işi veren ana firma kazanıyor, ne güvenlik firması ne de sen! Güvenlik firmaları bu tip teklifleri veren merdiven altı firmaları aralarından eleyebilseydi emin ol, kimse de 600 e çalışmak zorunda kalmazdı. Diğer taraftan bazı güvenlikçi arkadaşların başlarında firma yöneticisi olmadan çalışmak istemelerinin altında ne gibi düşünceler olduğunu ben biliyorum. Sizi onlardan saymıyorum ama hadi biraz düşünün. Kendi bünyesinde güvenlik yapan bir sitede tespit ettiklerimi burada anlatsam şok olurdunuz. Lütfen konuya sadece para olarak değil, GÜVENLİK HİZMETİ ve onun bir parçası olan GÜVENLİK GÖREVLİSİ gibi bakınız.
   Not: Yorumunuzu onayladım. Konuşma hakkınız size başkalarına hakaret hakkı vermediğinden yazınızın o kısmını sildim.

 4. zerox der ki:

  admin kardeşim her iki sisteminde dezavantajları var paravanlar ve merdiven altı şirketlerle bu bahsettiğiniz emekliler arasında bi fark yok olan çalışan garibanlara oluyor sevgilerimle…

  • admin der ki:

   Zerox sana katılıyorum. Kalitesiz ve sadece iş kaptım mantığında çalışan firmalar nedeniyle sektörde sorunlar oluşuyor. Benim tercihim firma da kazansın görevli de. Fakat dünyanın neresinde 15 gün kurs görerek ve artık ezberlenmiş sorulardan oluşan bir sınavla bir MESLEK ediniliyor? Acaba gerçekten de güvenlik sertifikası almış kaç arkadaş gerçekten bu işi yapmaya layık? Örnek olarak: Her tekstil veya deri işçisinin bir güvenlik sertifikası var. Dönem bittiğinde güvenlik, başladığında derici veya tekstil işçisi… Sizce bir gariplik yok mu? Profesyonel hizmet, profesyonel çalışan ile olur, dolayısıyla ücreti de profesyonele ödenen tutarda olur. Önce kendimize bakmalıyız. Sadece ben çalışıyorum hakkımı isterim diyorsak, neyi hakkettiğimizi de iyice düşünmeliyiz. Ben 20 yaşına kadar ne okumuşum, ne çalışmışım. 21 inde jeton düşmüş, ne yapsam ne yapsam, aa güvenlik olayım… Ne de olsa 500-600 harcarım 1-2 ay içinde meslek sahibi olurum. Ne de kolay, ne de ucuz… Eh başka yapacak şeyim de yok, meslek yok, sanat yok, tahsil yok bende. Asıl garabet bende sahiden. Değil mi? Şimdi yapabileceğim tek şey şu: Önce bir AŞ.e girmeliyim. Orada kendimi ispat etmeliyim. Eğer performansım iyi olursa beni daha çok kazanabileceğim bir projeye verirler. Orada da iyi çalışırsam beni AMİR yaparlar. Hatta ileride BÖLGE MÜDÜRÜ dahi olabilirim. Maaşım da böyle artar…

 5. emekli der ki:

  yapılan yorumları okudum ve şöyle bir karara vardım. insanlar belli ki artık ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. ama ne varki günümüz koşullarının da en kolay işi olan güvenlik işinde bile verilen görevlerden kaçma uyuma safsatlama gibi olaylar olmakta. bu diğer hakkaniyetle işini yapan insanların ekmeklerini engellemekte. fakat neden se şimdi öyle çok güvenlik firmaları çoğalmakta ki. bu da insanlarımızın sömürülmelerine yol açmakta. devletimizin buna bir an önce çözüm bulması gerekmekte. ne hizmet veren kardeşlerimiz zarar görmeli ve nede hizmet almak isteyen insanlarımız zarar görmeli. insanlar kendi kendilerinin aynasıdır. aynaya iyi bakalım ve örnek olalım.saygılarımla…

 6. Selim der ki:

  Admine katılıyorum. Bugün güvenlik şirketleri sırf işi kapmış olmak için müşterilere çok düşük fiyatlar teklif ediyorlar. Müşteri doğal olarak ucuz fiyata bakacak. O da güvenlik şirketi bu da güvenlik şirketi diyerek hesaba kitaba bakmayacak. Ama ucuz etin yahnisi misali sonra başına neler geleceğini bilmiyor. Ha sonra da bir sürü şikayet… Bu arada örneğin Beylikdüzünde VIP … Güvenlik diye bir şirket var. Heryere 1300+KDV teklif verir. Ucuz diye işi de alır. Güvenlik görevlilerinin parasını ödemez, sigorta yapmaz ya da yatırmaz. Hatta güvenlik kartsız işçi de çalıştırır. Burada asıl uyanması gereken kişiler aslında MÜŞTERİLER. Biraz ticaretten anlayan müşteri, böyle ucuz firmalara itimat etmez. Dolayısıyla bizler de 600 tl ye değil, örnek olarak 800 TL.ya çalışır oranın güvenliğini de harika bir şekilde yaparız.

 7. Meraklı der ki:

  Eleman başı KDV haricinde 1500 2000 TL olabiliyor. Fakat eleman başı ne demek?

  Ben mesela 7 gün 24 saat 2 gereği kadar uzman ve silahlı kişi tarafından korunmak istesem, bunun maliyeti ne kadar olur?

  • Meraklı der ki:

   2 derken yani 2 tane koruma, ikisi de silahlı, gereği kadar profesyonel, ve 7 gün 24 saat koruma.

  • admin der ki:

   Koruma ve özel güvenlik görevlisini karıştırmamak gerek. Ancak 24 saat güvenlik isteyen bir yerin 2 değil 3 güvenlik görevlisine ihtiyacı olur. Basitçe 1 gündüz, 1 gece, 1 de yasal değiştirici dediğimiz diğer 2 kişinin izinli olacağı dönemde görev yapacak eleman kastedilir. İnsanların 24 saat çalışması mümkün olmadığı gibi mevzuata da aykırı. Üstelik çalışanlara hafta tatili de verilmeli değil mi?

 8. sedat der ki:

  admin kısaca yazıyorum sen bır dalkavuksun

  • admin der ki:

   O kadar dalkavuğum ki bu saygısız ve zavallı mesajını onaylamak yerine silebilirdim. Cahilliğini sergilemek yerine nerede hatalı olduğumu yazsaydın belki saygı duyardım.

 9. Tarık der ki:

  Sedat adlı kişinin yazdığını görünce detaylı yorumdan vazgeçtim. O zaman kısaca yazayım: Admin sen çok doğru noktalara deyinmişsin. En azından objektif yazmışsın, tamam ben de ögg yim ama gerçekler bunlar.
  Ayrıca o sedat isimli arkadaşı dalkavuk dediği için IP numarasını alarak savcılığa şikayet et ki bir daha bir yerde ögg olarak çalışamasın, yesin sabıkayı aklı başına gelsin. 15 gün kursa gitmekle kendini bir şey sanan böyleleri değil, aklı başında olan insanlar yazsın buraya.

 10. barisgnd der ki:

  sa.kardesim bak 3 aydır yarım yamalak maas alıyorum.kırayı saalıyorum bı yandan bı yandan faturalar bı yandan gıderler..vs vs..admın sımdı sen soyle .ben bunları yasıyorken senın dedıklerınemı yoksa benım yasadıklarıma goremı yorum yapayım…karar senın.

 11. barisgnd der ki:

  650 lıra bankaya yatırıyo adam..gerısı elden aldıgım para 950 yemek cepten yol cepten.elden aldıgım parayıda salla babam salla…..sankı mılyarlar verecekmıs gıbı sallıyo…..sana soruyorum projede bu guvenlık sırketının parasını sallıyomukı bızı sallıyo adam …sonra yas 35 40 oldumu hadı gule gule kardesım..yalanmı….yada ıstıfanı vermen ıcın senı taaa …..nıkahına yolluyo..sende gıdemıyon tabı basıyon ıstıfanı…..ee ne oldu tazmınat olarak aldın 3 ün 1 ini…..

 12. barisgnd der ki:

  son olarak admın bu savundugun sırketler demekkı ıyı yerler barı soyle hangılerıde oraya gecebılırsek gecelım ozaman dıyımkı admın demek bundan bahsedıyomus……..
  hadi kolay gele

 13. fikret der ki:

  Tarık arkadaşa da admin arkadaşa da katılıyorum. Güvenlik görevlisi arkadaşlar (ben dahil) hesap kitap işinde biraz zayıfız sanırım. Şirket çalıştırmadıklarından alınan tüm paraları şirketin karı sanıyorlar onun için şirketleri sömürücü diye adlandırıyorlar. Benim şirketim kar elde edecek ki ayakta kalacak bana da iş sağlayacak. Tamam ücretler düşük ama proje sahipleri ile yapılan anlaşmalar zayıf olduğundan böyle. Bir de viponur gibi çok düşük fiyat teklifi veren firmalar bu sektörü rezil ediyor. Bizim firmanın 1500 dediği yere 1300 diyor alıyor, sonra da elemanın parasını ödemiyor. Zaten başka türlü de altından kalkamaz. Hesaplar ortada yemek yol maaş 1000 tl desek, 350-400 arası ssk ve vergiler desek zaten 1400 ediyor. Elbise parası, denetim parası, şirket masrafları ne olacak. Olacağı şu; elemanı kazıklayacak bu tip firmalar. Bence doğru dürüst güvenlik firması elemanına söz verdiği ücreti ödeyendir. Yoksa kimse bizi zorla çalıştırmıyor. Memnun olmayan da çalışmasın bu sektörde, başka işe girsin. Tabi bulabilirse…

 14. admin der ki:

  barisng kardeş merhaba, ben sana haksızsın demiyorum. Hepimiz aynı zorluğu çekiyoruz. Bak dikkat et kaliteli firmalar var kalitesizler var, her işte olduğu gibi. Bana nerde çalıştığımı soruyorsun ama söylesem reklam olacak. Ama bak kaliteli güvenlik firmaları var. Mesela Tepe, Securitas, ISP, Securinet gibi. Bunlar personelle ne kadara anlaştılarsa ödeyen firmalar. Yukarıda fikret isimli kişinin dediği gibi zorla çalıştırılmıyoruz, işe biz talip oluyoruz, maaşımızı alıyorsak sorun yok. Alamıyorsak sorun var.

 15. barisgnd der ki:

  iyi soyluyonda onlara gıremıyozkı ne yapalım ..zorla calıstırılmıyozkı dıyosunda ne yapalım denıze dusen yılana sarılır dıye boylemı olması gerek

  • admin der ki:

   Aslında en önemli konu o kaliteli güvenlik firmalarına nasıl girilebileceği. Çünkü karşı taraftan bakıldığında para kelimesinden başka şey söylemeyen personeli tutmayacakları kesin. Sizce nasıl olmalı?

 16. Rampard der ki:

  Etilerde bir sitede (site kendi bünyesinde güvenlik yapıyor) görevliydim. SSK onlardan olmak üzere maaş 1300 tl idi. Gece site yöneticileri uyuyunca biz de uyuyorduk, sadece 1 gözcü bırakıyorduk, hatta son zamanlarda erkenden eve bile gitmeye başlamıştık, tabi çakılmasın diye hergün 1 kişi . Harika 1 yılımız geçti. Geceleri nöbette uyuyup gündüzleri de başka işte çalışıyordum. Maaşım 2000 tlye falan geliyordu. Bir gün yakalandım ve işsizim. Şimdi güvenlik firması görevde. Çalışan arkadaşlar maaşlarının azaldığını ve artık işi sallayamadıklarını söylüyorlar. Bana iyi maaşla çalışabileceğim kendi bünyesinde güvenliği olan bir site önerirseniz sevinirm.

  • admin der ki:

   Rampard arkadaşım sana ne desem bilemedim. Hem bu sayfada yazılan kendi bünyesinde güvenlik ekibi oluşturmanın zararlarına güzel bir örnek olmuşsun hem de ögg.lerin yüzkarası olmuşsun. Hem uyuyorsun, hem nöbet yerini terk ediyorsun, güvenlik firması seni atınca, yine ense yapacağın site arıyorsun. PES doğrusu ne diyeyim sana.

 17. İbrahim der ki:

  Ataköyde site yöneticisiyim bu rompardın dediklerine bizzat şahit oldum. Biz güvenliğimiz var sanıyorduk. Adamlar paso uyuyup kaytarıyorlar. Biz de bir güvenlik şirketine verip kurtulduk bu asalaklardan. Para istemeye gelince canavar kesilenler güvenlik işine gelince yan çiziyorlar. Firma çürükleri gönderdikten sonra öğrendik ki site sakinlerine asılan mı ararsın, hırsızlık yapan mı… Haram zıkkım olsun böyle güvenlik görevlilerine! Allah razı olsun firmadan göz açtırmıyorlar artık!
  Biz site olarak bundan sonra güvenlik firmaları ile çalışmaya karar verdik. Rahatız. Kafasına göre işe gelmeyen, olur olmadık yerde izin isteyen, olmadık zamanda zam isteyen uyanıklardan kurtulduk.

  • salim er der ki:

   Bir sitede yönetim kurulu başkanıyım. Aynı sorunu biz de yaşamıştık. Güvenlik firmaları daha pahalıya gelir diye kendi bünyemizde güvenlik birimi oluşturmuştuk. 14 güvenlik personelimiz vardı. Başımıza gelenler aynen şöyle;
   1- Amire çok para vermemize rağmen, mesai saatlerinde gelmiyordu. 1 kere yakalasam 20 kere kaçak yapıyordu. Emekli polis olmasına güvenmiştik, hata ettik. Sürekli zam istiyordu. En son sitede birileriyle fazla samimiyet kurunca görevine son vermek zorunda kaldık.
   2- Personel, biz gündüz işte, gece istirahatte olduğumuzdan kontrol edilmediğini anlayınca nöbetleşe uyumaya başlamış. Arka kapıdan kamyonu dayayıp 3 evi soydu hırsızlar. Hem de 1 er hafta arayla.
   3- Personel sürekli zam isterdi, verirdik. Aradan 2 ay geçmeden yine zam istiyorlardı (en son maaşları 1000 tl idi). En sonunda 3 güvenlik haber bile vermeden kaçtı. 2 tanesi ise haber verip “yarın işe gelmeyeceğiz” dediler. Site müdürü ve biz panik halinde görevli aradık. 1 ayda ancak yerlerini doldurduk. Tabi site müdürümüz özel güvenlik şubeye bildirim yapmayı unutunca da bir güzel idari para cezasına çarptırıldık.
   Sonuçta biz de bir güvenlik firması (ISP) ile anlaştık. Ne nöbette uyuyan kaldı, ne kafasına göre görev yerini terkeden kaldı. Tasarruf edelim derken yediğimiz cezalar, personelle uğraşırken kaybettiğimiz zaman hep boşuna imiş. Fiyat açısından çok da farklı değilmiş. Şunu 50 yaşında bir kere daha öğrendim ki her işin bir profesyoneli var! Onun için siz siz olun güvenlik şirketine vermeyelim biz yapalım denildiği anda o yönetimden kaçın. Kontrol de edemezsiniz, başınıza gelmeyen de kalmaz. (Bazı şeyleri de özel güvenlik görevlilerinin gururlarını kırmamak için yazmadığımı söylememde yarar var)

 18. guvenlık der ki:

  SLM BENDE 6 SENEDIR OZEL GUVENLIK SIRKETLERINDE CALISIYORUM KIMLIKSIZ CALISTIRANMI ELBISE PARASI KESENLERMI RESMIYETLE HAREKET EDIP MAASLARINI 1AY GECIKTIRENMI İŞCİLERİ 700 ..800 LE CALISTIRIP KENDILERI OTURDUGU YERDEN SIRTINDAN PARA KAZANANLARMI AVANS LAZIM OLUPTA VERMEYENLERMI. COGU GUVENLIK FIRMASININ SAHIBI ASKERIYEDEN VE EMNIYETTEN EMEKLI 2000……3000 MAASLARI SEN ACSIN UMURLARINDAMI HEPSININ PSIKOLOJI BOZUK KENDINI ASKERIYEDE SANIYORLAR O PSIKOLIJIDEN HAREKET EDIYORLAR EMIR BAKI SEKILDE ELEMANA ONEM YOK KIYMETSIZ BES PARA ETMEZ GOZLERINDE BUNLAR KISACA BU SIMDI KIMSE SAVUNMASIN ONLARI ADMIN KARDESIM EGER DURUSTSEN BUNU YAYINLARSIN TSK

  • admin der ki:

   Sayın güvenlik rumuzlu arkadaş. Tabii ki dürüstüm ve yazını onayladım. Üstelik meslektaşız. Ben burada konuyu her yönüyle ele almaya çalışıyorum. Olumlu yorumlar da olabilir olumsuz da olabilir. En azından güvenlik firmam olmadığından rahatım. Ancak söylediklerinin bir kısmına katılmıyorum.
   – Güvenlik firmalarının kimliksiz güvenlikçi çalıştırmaları yasak ve cezası var. Onun için böyle dandik firmaların da bulunmasına rağmen az olduğunu biliyorum.

   – Hizmet sektörü olduğu için maaşlar 1 ay sonra yatıyor. Bildiğim kadarıyla güvenlik firması projeye faturayı ay başında kesiyor. Proje sahibi ne zaman öderse güvenlik firması da o zaman ödüyor. Eğer proje çalıştığın ayın maaşını zamanında ödüyor da firma 1 ay daha sallıyorsa çok haklısın. Öyle değilse yanlış biliyorsun. Bir çok arkadaşın maaşını hesaplamayı, maaşını ne zaman alacağını dahi bilmediğini gözlerimle gördüm. Bu ay çalışırsın, diğer ay alırsın. Adam gelmiş 1 hafta olmuş, maaşımı alayım diyor. Tüm hizmet sektöründe önce çalışırsın, sonra alırsın (maalesef kural böyle), yani önce iş sonra para…

   – Elbise parası kesiyor bazıları demişsin. Doğru. Ama neden kestiklerine yine ben şahit oldum. Bir şirkete başladım bana giyildiği belli olan bir elbise vermeye kalktılar. Ben başkasının giydiği üniformayı ve ayakkabıyı giymek istemedim. Sadece 3 gün çalışan eleman giymiş ve KAÇMIŞ. Ama ben yine de giymek istemedim mecbur bana yeni üniforma verdiler. Benden önce 3gün çalışıp kaçan arkadaşın maaş alacağı 90 tl, uniforma+ayakkabı maaliyeti ise 350 tl imiş. Tamam bana ne ama, firmaya yazık değil mi? 350 tl lık teçhizat çöpe gitti.

   – Emekli polis-asker konusunda sana katılıyorum. Ben şahsen sahibi emekli polis veya asker olan firmalardan veyahut amiri emekli polis olan projelerde çalışmaktan hep kaçınırım. İster sahibi olsun ister amir olsun çok garip oluyorlar, işi bilmedikleri gibi özel sektörü bilmediklerinden kısa sürede ya kısa zamanda istifa ediyorlar ya da firma sahibiyse batıp gidiyorlar. Eh sırtını devlete dayamak gibi değil bu özel sektör.

   • Kartal der ki:

    Merhabalar,
    Emekli asker konusunda yazdıklarınıza istinaden bir konuyu belirtmek istiyorum. Zira ben de emekli bir askerim ve özel güvenlik işi yapıyorum.
    Öncelikle, genelleme yapmanızı doğru bulmuyorum. Şöyle ki, meslek grupları, memleket, fiziksel görünüm, cinsiyet gibi konularda farklı özellikler görüldüğü kabul edilen empirik bir gerçektir.
    İkinci olarak; “garip oluyorlar” sözünüzü açıklamanızı isterim. Eğer kastettiğiniz farklılıksa, her insan bir diğerine göre gariptir.
    “İşi bilmiyorlar” sözünüzde ise, Ancak şöyle bir yorum yapsaydınız Size katılabilirdim; Özel Güvenlik işinin başarısındaki temel unsurlardan bir tanesi de disiplindir ve bunu sadece emekli asker, polis kısa sürede sağlayabilir, diğer unsurlar ise tamamen kişinin kendisini yetiştirmesi ile ve tecrübesi ile alakalıdır.
    Sırtını Devlete dayama konusunu ise diğer yorumcu arkadaşlarıma bırakıyorum, tartışılabilir bir konu olduğu için.

    Saygılarımla.

    • admin der ki:

     Belirttikleriniz kendi yorumum. Zaten “garip oluyorlar” kelimesinden sonra bazı açıklamalar yapmıştım. Bir kısmı işi bilseler de özel sektörü bilmiyorlar. Üstelik altlarında çalışan özel güvenlik görevlilerinin ÇOĞUNUN vasfı bu sayfada da göreceğiniz üzere çok ama çok garip olduğundan onlarla da anlaşamıyorlar. Özel bir kişinin (site sakini, fabrika müdürü vs) kendilerine emir vermelerini de yadırgıyorlar. Üstelik çok farklı bir hizmet şekli özel güvenlik aslında. Yetki sınır 5188 sayılı yasada var ve emekli asker-polis buna da katlanamıyor. Örneğin emekli bir polis amir olduğunda daha önce kök söktürdüğü suçluya, efendim demek zorunda kalıyor ve katlanamıyor. Bu örnekler böylece uzar gider. Yorumda bulunduğunuz için teşekkür ederim. Amacım bir zümreyi kötülemek değil.

 19. Nedim der ki:

  Madem her yazıyı onaylıyorsunuz bunu da yayınlayın dürüstseniz.
  Güvenlik görevlilerinin %90 ı cahildir, eğitimsizdir. Bu vasıflarla en fazla asgari ücreti hakediyorlar. 3-5 gün kurs, sonra güvenlik görevlisi olduk diyorlar. Çoğu kelepçe takmayı bilmez, telsizle konuşamaz. Bunların başına tabiiki işi bilen bir firma olmalı. Yoksa verilen para da boşa. Bu ülkede kütük gibi durmayla para kazanılmıyor. Ben bir üniversite mezunu olarak 1000 tl alacam diye hergün 10 KM yürüyorum, patronum ne derse yapıyorum. Ama sizin gibi ağlamıyorum. Eğitimsizliğinizin, işsizliğinizin sorumlusu ne ben ne firmalar ne de diğer insanlardır. Tam tersine sizsiniz güvenlikçiler. Ben çocukluk yıllarımda ders çalışırken siz geyik yapıyordunuz, unutmayın.

  • Teknikadam der ki:

   Ben henüz ÖGG değilim ama her sektörde olduğu gibi bazı insanlar sıkıntı yaratıyorlar. Bencillik ve Kibir oldukça sıkıntı her yeri sarar . Şimdi Nedim bey Özel Güvenlikçileri cahil eğitimsiz demişsin ,acaba bu işte bir yanlışlık mı var .cahil demek okumamış demektir. Lise mezunu olmak gerekmiyor mu ? ÖGG olmak için eee Lise mezunu ile Üniversite arasında fark çok mu?
   3-5 gün kurs ile o zor sınavı geçip kimlik alıyorsa aldığı kurs yeterli demektir. Yetersiz ise devlet neden Özel güvenlik eğitim yerlerine ruhsat vermiş ?
   ve de bu Kurslar da işinin uzmanı yetkili öğretmenler yok mu ?
   bu işe emek veren bir çok ünvana saygısızlık etmişsiniz.
   Devlet yeterli görmüş ve bir mesleki kimlik/ruhsat vermişsse söylenecek laf olmaz. Bir meslekte görevde yapılan yanlışlar, bilgisizlik ve bilinçsizlik kişinin /çalışanın şahsi problemidir. Saygılar.

 20. Yunus der ki:

  Öncelikle herkese merhaba.yukarıda yazan bir çok yorum ve cevapları okudum.ben yunus bademli ilk önce şunu söyleyeyim.özel bir şirket bünyesinde,görev yaptığım firmanın 5 adet değişik illerde fabrikalarının güvenlik amiriyim.
  çalıştığımız şirketimizin davranış şekillerini şöyle sıralayacağım.kesinlikle ama kesinlikle finanse etmezler.yaklaşık 1 yıldır gece denetimleri olmamıştır.görev techizatlarında bir kayıp olduğunda,maliyetini güvenlik personelinden çıkarmaya çalışırlar.örn:bir tartışma anı güvenlik olay büyümemesi için araya girdi kazağı yırtıldı veya telsiz elinden düştü kimin sorumluluk?bunu personele yansıtırlar!!!
  nöbetlerini ben ayarlarım,gerekli görev yeri eğitimlerini ben veririm.özel genel talimatları ben hazırlarım.hertürlü sorunumuzda firma yetkilileri ile ben görüşürüm ilgi yok çünkü.eleman alınacaksa şirket buluyor ben mülakat yapıyorum,çünkü benim projemde çalışacak!!!bunlar aklıma gelenler;
  şirketimiz gerekli yasal bildirimleri (izin,ssk vs.)yapar,kırtasiye malzemelerimizi temin eder,para gelirse para verir,birde ünüforma temin eder.
  görev yerinde şirket durmaz personel durur,ne kadar iyi durursa personel ,,,o kadar para kazanır şirket…eğer firma yöneticilerinden birisi seninle kötü olursa, hemen kapı dışarısın çünkü şirket menfaatlerine aykırısın!!!
  şirkete bir laf gitmesin 2 yıl kimse uğramaz yanına.şirkete bazı yaptırımları firmadan uygulattırdığım baskı ile yaptırabiliyorum ben…şimdi şirketimiz ile firma arasında sorunlar var zannedersem firma bana kendi ekibimizi kurabilmekten bahsetti.
  sorun çıkacaksa her şekilde çıkacak diyede düşünüyorum bazı personeller şirketin psikolojik baskısından da kurtulmak istiyor aslında.mesela şirketin verdiği paranın üstünde para verdirtirim bu kesin.zaten güvenlik personelleri ile ilgili bir sorun yaşandığın da hesap veren benim şirketin haberi bile olmuyor.eleman değişecekse şirkete tek bildirimde değiştiriyoruz.
  bence gerçekten çalışacak,işe ihtiyacı olan elemanlar görev aldığında ve şirkete ödenecek paraların elemanlara verilmesi şartıyla ki maddiyat önemli işi sıkı tuttuğunda başarılamayacak bir konu değil diye düşünüyorum ama bir de kendime güvenebilsem :) hayırlısı diyelim bakalım… bir de emekli asker yada polis arkadaşların özel güvenlik mesleğinde başarılı olamadıklarını defalarca gördüm.bu konuda da çok iddalıyım.yüzde 80 başarısızlar…onun için kimse bana bu meslekte asker polis demesin lütfen kızıyorum çünkü…tecrübe çok önemlidir.özel güvenlikle polisliği askerliği karıştırmamak lazım diye düşünüyorum…saygılarımla

 21. kurtaran der ki:

  he aman kurmayın ha..özel güvenlik hizmeti alınki özel güvenlik şirketi size 200o tl fatura çıkarsın zavallı köle gibi çalışan pğersoneline de 800 tl versin..öyle vidansız gözü dönmüş firmalar varki projeden parayı almasına rağmen personeline parayı vermemekte,bankaya yatırıp onun faizi ile maaş ödemekte..elimden gelse(2-3 firma hariç)bu özel güv. firmalarını kapatırım sahiplerinide dolandırıcılıktan içeri tıkarım..

  • admin der ki:

   Projeden 2000 Tl alıp da görevliye 800 veren özel güvenlik firması hakkında size katılıyorum, vijdansızlık… 2000 tl alan bir firmanın en az 1100 tl ödemesi lazım güvenlik görevlisine (gerisi nerede diye sormayın bugün sigorta+vergi 400 tl, ögg.sigortası, giyecek teçhizat, denetim vs. + firma kazancı eklenince ancak bu kadar kalıyor)

 22. HEKİMOĞLU der ki:

  BENDE ÖZEL GÜVENLİK OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM NE YAZIKKİ KURDUN KUŞUN ELİNDE ERİYİP GİDİYORUZ DUYAN YOK İŞİTEN YOK SONU OLMAYAN BİR YOLDAYIZ .TEMİZLİK İŞÇİSİZYLA AYNI MAAŞI ALIYORUZ HAKMI ADALET Mİ

 23. Yasin duman der ki:

  İyi gunler..10 yildir ozel guv gorevlisiyim.10 yildir guvenlik deilde 10 yillik sirket yoneticisi olsaydim adminin dusuncelerine katilabilirdim.yorumlarda genel olarak gordugum konu ;herkes basindan gecen bir olayi anlatmis ve ona gore genelleme yapmis.benim fikrim sudur;bir sirket guv ihtiyacini ozel guv fimasindan sagliyorsa kendi malini canini pek onemsemiyor demektir her sirkette oldugu gibi isyeri bir ailedir gelin gorunki o ailenin icine guv gorevlileri temizlikciler ve soforler giremiyorsa buda su anlama gelirki o sirket gercek bir aile olamaz.yani ben taseron olarak bi sirkette calissammi daha verimli olurum yoksa kendi bunyesinde calistigim bir firmadami ?yok o uyumus bu hirsizlik yapmis bunlar istisnadir .admin en basitinden sana basitce anlatayim neden bu meshur gruplar temizlik guvenlik tabldot ucu bir aradadir cunku guvenlik giderdir zarardir sende kalkmis taseronlari savunuyorsun..ozel guv sirketlerinin komple kaldirilmasi lazim bu asker polisinde bu meslekten cikmasi lazim onlarin isi yapip yapmamasindan ziyade yillarca devletten guzel maas alip sonrada bizler gibi gece gunduz calisan hemde 12 saat bayrami seyrani olmayan taseronlarda yillik izinleri muaamma tazminat vs hic saymiyorum ya bir suru sey ..yani ben yada neden benim vardiya arkadasim amir mudur olmuyorda zaten belli bir sosyal guvencesi olan emekliler tercih ediliyor.Yeni guv olan arkadaslar yada olmayi dusunenler eger baska imkaniniz varsa sakin guv olmayin gencliginizi bitirirsiniz..hic bisi yapmiyor gibi gorunursunuz ama omrunuzu koreltirsiniz ve cok kolayca sikayet edilirsiniz mecbur kalmadikca yada iyi sartlarda bir firma olmadikca yaklasmayin derim iyi gunler..

 24. parisli der ki:

  admin sen harbiden diyorum bak harbi harbi diyorum gözün aç doymamış paranın ve insanları köle gibi çalıştırmanın peşindesin ben googlede 1500 tl maas güvenlik diye arama motoruna yazdım tesadüfen senin iğrenç şerefsizce başlıgın ( Kendi bünyesinde güvenlik kurmanın dezavantajları ) sanane lan sanamı kaldı ya*şak dezavantajları doymadımı lan gözünüz sizin yüzünüzden millet makarnaya kömüre muhtaç oldu cocuklarını okula gondermez okutamaz oldu üst baş giyim harçlık veremez oldu . eee senin keyfin sıcacık yerden googleye gir sörf yap Kendi bünyesinde güvenlik kurmanın dezavantajları diye baslık at zenginler daha cok zengin olsun fakir lere köle gibi bakmaya devam … cok sey yazıcamda sinirden kesiorum anladın onu ….. !!! allah belanızı versin … yayınlamıcan için ne kadar sereflisin anlıcaz …!!!

  • admin der ki:

   İşte sayın izleyiciler. Bir özel güvenlik görevlisi olmaması gereken kişi daha. Hakaret nedeniyle seni savcılığa versem o mesleği yapamazsın. Ama savcılığı uğraştırdığıma değmez. Fakat ibret olsun diye yayınlayacağım yazını. İnsanların neden özel güvenlikçileri sevmemesinin nedeni senin gibiler. Beğenmiyorsan çalışmayacaksın. Maaşını alamadıysan haklısın. Ama kölelik anlaşmasını kabul edip dırdırlanalara bayanlardan özür dilerim ama ne denmektedir? Senin ciddi bir eğitimden geçmen şart olmuş parisli (IP numaran İstanbul’da olduğunu gösteriyor. Ama sen değil Paris’e, değil İstanbul’a layık olmak, balta girmemiş ormanlar bile sana az). Konu başlığını bile anlamamışsın cahil. Bak yayınladım. Şimdi bir hakaret daha gelsin ki mahkemede göreyim halini.

 25. Ahmet der ki:

  Yasin duman supersinnnnnnn tek kelimeyle icimdekileri aktarmisin saygilar

 26. Kağıthane sitesi der ki:

  Kağıthanede Site yöneticisiyim. Daha önce özel güvenlik şirketi ile görevli istihdam ediyorduk. Fiyat fazla yük olunca kendi bünyemize çevirdik. Hay çevirmez olaydık. Tüm site oturanları bunlardan şikayetçi. Bu görevli olacak arkadaşlar tam başıbozuk insanlar. Eğitim, disiplin, ahlak tam tamına sıfır. Kaç tane değiştirdiysek de aynı. Uyuyanı mı ararsın, nöbete gelmeyeni mi… Bir de dakika başı para ister dururlar. Parayı verirsin, pazarlığa girip daha çok vermezseniz işten çıkarım diye tehdit ederler. 6 tane güvenlik görevlisinin madarası olduk. Bunlarda eğitim, görev bilinci yok. İlla güdülmeleri lazım. Şimdi Aralık ayındaki genel kurulu bekliyoruz. Hepsini işten atacağız ve 1 kuruş tazminat dahi vermemeye kararlıyız. Bulunduğu yeri lüzumsuz işgal edene ne denir. İlk işimiz hemen iyi bir güvenlik şirketi ile anlaşma yapmak olacak. Allah o firmalara kolaylık versin. Ben hiçbir meslek gurubunda böyle sorumsuzluk göremedim. Bir de gelmişler burada sömürülüyoruz, eşek gibi çalışıyoruz, haklarımızı yiyorsunuz diyorlar. Aslında o firmalar size çok bile veriyorlar bilesiniz. Bırakın bu fakir fukara ağızlarını. Önce adam olacaksınız, ekmeğe hak kazanacaksınız. Kendilerini üniversite mezunu falan sanıyorlar olsa gerek. Tırnağı edemezsiniz polislerin! (Bu sitenin admini madem şeffafsın yayınla bunu da. Hep görevlileri konuşturmuşsun. Tarafsız ol! )

  • Sadi der ki:

   Genelleme yapma hakkını kendinizde nasıl bulabildiniz? Tüm ÖGG’leri aynı kefeye koymayın… Her meslek gubunda birtakım sorunlar mevcuttur, yanlızca görmeyi bilmelisiniz…

 27. admin der ki:

  ÖNEMLİ NOT: Siteyi medeni bir şekilde tartışmak, ögg görevlisi arkadaşlarımın sorunlarını paylaşmak için açtım. KONUMUZ ise özel güvenlik görevlilerinin şikayetleri değil, kendi bünyesinde özel güvenlik birimi kurmanın dezavantajları.
  Yukarıda KARTAL rumuzlu kişinin yaptığı gibi tartışma yapılır, eleştirilir. Kendisini takdir ettim, teşekkürler. Emekli bir devlet görevlisi olduğu kesin. ÖGG arkadaşların da artık argo kullanmadan, varsa konu hakkında görüşlerini yazmalarını bekliyorum. Hakaret küfür ve kötü hitabette bulunan arkadaşlar sırf bu sayfada yazısı bulunan 1-2 site yöneticisi, 1-2 emekli emniyet mensubuna ve yazılarına baksınlar ve arada ne kadar fark olduğunu görsünler. Lütfen bilgi ve saygı edinin. Aksi takdirde bugünden itibaren hakaret içeren yorumları onaylamama ve yorum sahiplerini savcılığa şikayet etme, ve bana “erkeksen yayınla vs” gibi meydan okuyanların yazılarını onaylamama kararı aldım. Sitenin sahibi benim ve bu konuda takdir hakkım var. Medeni yazan herkesin görüşüne ise saygı duyarım ve yayınlarım.

  HATIRLATMA: Bu yazının konusu “özel güvenlik şirketleri ile çalışmak mı yoksa kendi bünyesinde özel güvenlik görevlisi çalıştırmak mı” YOKSA özel güvenlik görevlileri ile çalışmamak değil !

  Böyle bir uyarı yapmak zorunda kaldığım için okuyuculardan özür dilerim. Saygılar.

 28. Şenol der ki:

  Sayın admin, öncelikle sabrınıza hayran kaldım. Ne kadar saygısızca yorum yapılsa da büyük bir soğukkanlılıkla ve sorumluluk duygusuyla yorumları onayladığınız ve hatta üşenmeden yanıt verdiğinizi görünce, VAY BE BİZİM GÜVENLİKÇİLER ARASINDA BÖYLE KALİTELİ ADAMLAR DA VARMIŞ diye gurur duydum. Biz vasıfsız işçi değiliz, bunu herkes görsün böylelikle. Bu arada umarım benim yorumumu da onaylarsınız.

  Benim bu kendi bünyesinde özel güvenlik teşkilatı kurmanın dezavantajları konusundaki yazınıza itirazım olmadığı gibi ekleyeceklerim de var…

  Bir fabrikanın kendi bünyesinde güvenlik olarak çalışıyordum. Bizi seçen de, amirimiz olan da sözde emekli bir polisti. Sözde diyorum çünkü patronlara karşı melek görünen bir şeytandı. Bayan arkadaşlara yaptığı ahlaksız teklifler, biz bay güvenliklere ayda 100 tl bana vermezseniz işinizden ederim tehditleri, firmanın mallarını gizliden gizliye dışarı çıkarmalar, elimize süpürge, bez verip fabrikanın içini temizletmeler (güvenlikçinin güvenlik dışında çalıştırılması yasak desem de tehditle yaptık) ve en sonunda firmaya gelen her türlü tedarikçiye “işinizi bağlarım, şu kadar komisyon isterim” lafları beni deliye döndürdü. Biz namusumuzla çocuklarımıza ekmek götürmeye çalışırken biri bizi ve patronu söğüşlüyordu. Tabi denetleyen de yok. Sonunda dayanamadım, gittim patrona söyledim. İnanmadı. Efendim o emekli polismiş, 10 senedir ona hizmet ediyormuş, Müslüman adammış hırsızlık yapmazmış. Ben de bana iş çok, ama siz bu adamdan ileride çok zarar göreceksiniz, gözlerimle gördüm dedim ve bana inanmayınca istifamı bastım. Bu anlattıklarım tabi işin özet kısmı. Şimdi özel güvenlik şirketi arıyorum. Hiç olmasa amiri var, patronu var. Denetlerler, bizi bu tür 3 kağıtçılara suç ortağı yapmazlar, üstelik benden 100 Tl kazanacaklarsa bari onun vergisini devlete öderler, cebe indirigandi yapmazlar.

 29. Oğuz Kağan der ki:

  Türkiye de Özel Güvenlik firmasına bağlı taşeron hizmeti alınması sektörün kalitesini düşürmüştür. Firmaların ihalelerde fiyat kırması sonucu asgari ücretle çalışan Ö.G.G. (Güvenlikçi) Kapıcı gibi kullanılmaktadır. Silahlı ve Silahsız özel güvenlik görevlisi aynı kefeye konmaktadır. Bu gerçeği gören bazı bankalar ve özel kurumlar kendi bünyesinde birimler kurmuşlardır. Sektördeki firmalar bindiği dalı kesmeselerdi kendi bünyesinde kurulan güvenlik birimlerine gerek kalmazdı…

 30. Erdal der ki:

  Ben, 19 yıl 7 ay TSK. da J. Asb. olarak görev yaptım ve gördüğüm haksızlıklardan dolayı istifa ettim. 7 ay süre İşsiz kaldım ve müteakiben özel bir şirkette 15 ay görev yaptım. Gördüğüm kadarıyla kısaca; olan hep garibana ve çoluk -çocuğuna oluyor. Zalimin suyu her yöne, istediği gibi akıyor. Dilerim ki Allah bunları görüyordur?
  Devir, POST MODERN KÖLELİK zamanı. Her yerde ve işte KAPİTALİZM kazanıyor, Yurdum insanları kanlarına, iliklerine, ailelerine kadar sömürülüyor… SİYASET denilen kirli oyun ekipleri, Milleti uyutarak, rantına bakıyor… Hak ve Hakkını arayan anında susturulup, belasını buluyor…Olay; sermaye ve makam sahipleri ile emekçi -işçi konumundaki insanlar arasındaki adil olmayan çatışmadadır… Tahsille de çok alakalı değil… Bir ümit, belki bir gün bu Halk, Millet, bu garibanlar, kendileri değil Çocuklarının gelecekleri için aynı zamanda UYANIR… Saygılarımla.

 31. admin der ki:

  Son uyarı: Sayın Erdal, Kagaan, Ertugrul, Tanju ve Cenk isimli yorumcuların bazı yorumlarını onaylamadım. Çünkü bu yazının konusu “özel güvenlik görevlisi olmanın dezavantajları veya kötülüğü değil, BU yazının konusu kendi bünyesinde özel güvenlik birimi oluşturmak” tır.
  Daha önce de belirttiğim gibi kimisi ÖGG mesleğine, kimi güvenlik şirketlerine hakaret etmeyi yorum sayıyor olabilir. Ama ben bu sitenin yöneticisi olarak kurallara uymanızı, aksi takdirde yazınızı onaylamayacağımı üzülerek ve tekraren bildiriyorum. Neden özel güvenlik firması ile çalışılmalı veya neden kendi bünyesinde özel güvenlik birimi oluşturmalı konuları ile ilgili tüm makul, mantıklı, edepli yorumları ise onaylamaya çalışıyorum. (Benimle aynı fikirde olmayan sayın Oğuz Kaan’ın yazısı gibi… Saygı ile karşıladım onayladım. )

 32. adnan der ki:

  Ben guvenlık ısıne son verıyorum bu ay ALLAH ın ıznıyle guzel bır ıs sonu olan ınsana saygı duyan ıtıbarı olan bır ıse gırecegım ama OGG ısıne kesınlıkle gırmeyınız bu arada benım bulundugum yerde 12 yıl 4 yıl 4 yıl unı okumus ama ıse gırememıd arkdaslar var 3 tane

 33. hakan der ki:

  merhaba bu konu baya uzamış dahada gider gibi önce insan olarak degerlendirelim
  patronun yanında çalışan işçiler neden özel degil bunlarında vergisi ssk sı yol lu yemegi muhasebesi ıvır zıvır yukarıda yazılanlar güvenlik maliyeti için söylüyorum aynıları var yokmu benim arkadaşimin bir şirketi var örnek olarak bahsedicem 3 kişi işletme güvenligini saglamakta kendisine sordum neden taserona vermiyorsun diye
  hatırı sayılır bir firma ile anlaşmiş gelen görevlilerin yaşları 20 25 arası zımba gibi çocuklar sonra iş bulan kacmış 2 ayda bir yeni personel 1sene sonra sözleşmeyi iptal etmiş personel müdürüne talimatı vermiş ve kendi büntesinde personel olarak danışman kimliksiz 3 (deneyimli)eleman almış 8 yıldır aynı personel ile calışıyor muş
  insanlar taşeronda kendilerini güvendde hissetmiyorlar diye işi önemsemiyorlar sürekli iş arayısındalar ben güvenligimi ciddiye alırım diyor

 34. TC YASİN der ki:

  BENİM GÖRÜŞÜM , KENDİ BÜNYESİNDEDE OLSA , ÖZEL ŞİRKETTEDE OLSA EZİLEN GÜVENLİK PERSONELİ OLUYOR.. GÜVENLİK OLMAK İSTEYEN VE GENELDE OKUYUP ASKER VEYA POLİS OLAMAMIŞ DİSİPLİNLİ KİŞİLERDEN OLUŞMAKTA , FAKAT GÖREVE BAŞLADIKTAN SONRA DÜŞÜNÜLDÜĞÜ GİBİ SADECE İNSANLARIN MAL VE CANINI KORUMAKLA YÜKÜMLÜ ,DEVLETİNİN YASAL OLARAK SAHİP ÇIKTIĞI BİR GÜVENLİK TEŞKİLATI OLMADIĞINI ANLIYOR. ÖZEL GÜVENLİĞİN SORUNLARI 1- DEVLET ASKERİNE POLİSİNE SAHİP ÇIKTIĞI KADAR GÜVENLİKLERE SAHİP ÇIKMIYOR. 2- RESMİ OLARAK GİYMİŞ OLDUĞUMUZ ÜNÜFORMANIN VE BİZLERİN ŞEREFİ AYAKLAR ALTINA ALINIYOR. 3- ŞİRKET SENİN ARKANDA DURMUYOR , İŞİNE GELMEYİNCE KIÇINA TEKMEYİ BASIYOR ÇÜNKİ SEN TÜRK MİLLETİNE HİZMET VEREN ÜNİFORMALI VE ONURLU BİR TÜRK GÜVENLİK GÜCÜ DEĞİL 3 KURUŞA ÇALIŞAN 3 KURUŞLUK BİRİSİN. 4- ÇALIŞMIŞ OLDUĞUN PROJE NE DİYORSA YAPACAKSIN ,ÇÜNKİ SENİ DEVLET ŞİRKETLERE , ŞİRKETLERDE KENDİNİ DEVLET ZANNEDEN KANUNUN KASINI BİLMEYEN PROJELERE SATMIŞ. 5- PROJELERDEKİ IRZ DÜŞMANI X , VERGİ KAÇAKÇISI X , İŞÇİLERİN ÜÇ KURUŞUNA GÖZ DİKEN ŞEREFSİZ X VEYA KENDİNİ KANUN ZANNEDEN BOK TORBASI NE DİYORSA YAPACAKSIN…! AĞAÇLARI SULANACAK VE BUDANACAK ( BAHÇİVAN GÜVENLİK), GİRİŞ ÇIKIŞIN GÜNLÜK TEMİZLİĞİ YAPILACAK (TEMİZLİKÇİ GÜVENLİK), PATRONUN ARABASI VE ŞİRKET ARABALARI YIKANACAK (OTO YIKAMACI GÜVENLİK), ARÇLAR TARTILACAK ( KANTARCI GÜVENLİK ) FATURA VE EVRAKLAR GETİR GÖRTÜR ( POSTACI GÜVENLİK ) vb. GİBİ TALİMATLARI YAPMAZSAN ŞİRKETE ŞİKAYET EDERLER ŞİRKETTE SAOLSUN HİÇ SORMADAN DEVLETİN KANUNLARINI KULLANARAKTAN KANUNSUZCA İŞİNE SON VERİRLER.DİSİPLİNLİ VE ADALETLİ KANUN ADAMI OLMAK İÇİN POLİS VEYA ASKER OLMAK GEREKMEZ.. ONURLU VE ADALETLİ TÜRK GENCİ OLMAK YETERLİ , BEN UZUN ZAMANDIR GÜVENLİK BİRÇOK YERDE GÜVENLİK HİZMETİ VERMİŞ BİRİYİM GÜVENLİK GÖREVİMDEKİ CİDDİYETİM VE BAŞARIMDAN DOLAYI GÜVENLİK AMİRİ VE DAHA SONRADA BÖLGE DENETİM MÜDÜRLÜĞÜ YAPTIM. BENİM BİLDİĞİM TEK ŞEY İNSAN ONURU (BAYRAĞI,KJİŞİLİĞİ)VE ŞEREFİ (NAMUSU,GURURU) İÇİN YAŞAR. BEN SIRADAN BİR TÜRK GENCİYİM.LİSE TERK İM YÜKSEK TAHSİLİM YOK . AMA BENİMLE ÇALIŞAN KARDEŞLERİM İYİ BİLİR ÖZEL HAREKET EKİBİNDEKİ DİSİPLİN ANLAYIŞI BENİM ÜÇ KURUŞA ÇALIŞAN EKİBİMDEDE MEVCUT OLMUŞTUR. ŞU AN Bİ FABRİKADA MAKİNA OPERATÖRLÜĞÜ YAPIYORUM . HAYALİM KALİTELİ VE GÜVENİLİR KANUNSUZLARIN İSMİNİ DUYDUĞUNDA YUSUFLUYACAĞI HALKIN AİLESİ GİBİ GÖRDÜĞÜ GÜVENİLİR KANUNLARDAN SAPMAYAN BİR ÖZEL GÜVENLİK ŞİRKETİ AÇMAK İSTİYORUM , TABİİİ PARAYI BULURSAM. ÇOK ŞÜKÜR. HERKEZE SAYGILAR… TC YASİN

 35. Geri izleme: Adalet – Özel Güvenlik « ADALET

 36. Tahir der ki:

  Ben hep özel güvenlik görevlileri eziliyor, olan onlara oluyor anlayışına karşıyım. Bizi kimse zorla çalıştırmıyor. Gidiyoruz kendi elimizle işi kabul edip, sözleşmeye imza atıyoruz. Kusuru kendimizde arayacağız önce. Bir insan maaşını alamıyorsa haklıdır, ama maaşım az diyorsa haksızdır. Çünkü maaşı kabul edip işe başlıyoruz…
  Kendi bünyesinde güvenlik çalıştırma işine gelince. Ben açıkçası şu anda kendi bünyesindeki bir bankada çalışıyorum. Bir tane bölge güvenlik amirinin dudakları arasında bizim işimiz. Gelip eziyet ediyor. 3 ay önce 100 tl aldı benden ve geri ödemedi. İsteyemiyorum bile. Zaten 40 yılda bir denetime geliyor sözde. Daha önce bir sitede güvenlik şirketiyle çalışmıştım. Son derece saygılı ve ciddiydiler. Maaşlar da tıkır tıkır ödeniyordu. Ama başka güvenlik firması aldığından işten çıktım. Kendinizi sömürtmek istemiyorsanız çaresizlikle sözleşmeye imza atıp, sonra da şikayetçi olmayın derim. Yada okuyup daha iyi bir meslek sahibi olmaya çalışın.

 37. serkan taştan der ki:

  Açsınız kardeşim aç. Yazdıklarınız varya tam bir saçmalık ! Adam gibi personellere para vermeyip cebe cukka yapacağınıza burada martaval okumak işinize geliyor yazık !!!

  • admin der ki:

   Sevgili arkadaş, bak yukarıdaki konu ne? Kendi bünyesinde güvenlik birimi oluşturmanın avantjları veya dezavantajları. Peki o kadar uyarı yazısı yazdım, konuyu saptırmayın, güvenlik görevlilerinin sorunları var ama bu sayfadaki konu bu değil. Düzene uymayan bir güvenlik görevlisi nasıl düzen sağlar.
   Tüm arkadaşlardan rica ediyorum istiyorsanız sitenin diğer konularında güvenlik görevlilerinin sorunlarını dile getirebilirsiniz ama bu yazının konusu kendi bünyesinde güvenlik birimi oluşturmak. Buna ilişkin görüşünüz varsa yayınlıyorum, buna ilişkin değilse onaylamıyorum. Açlık konusuna gelince, evet şu anda işsizim hem de fazla bilmişlik yüzünden! Açsın lafını bana diyorsan haklısın işte tüm martaval bu!

 38. Nuri der ki:

  Arkadaşlar eğri oturalım doğru konuşalım. Aramızda bu mesleği yapmayı haketmeyenler de var. Ben kendi bünyesinde güvenlik birimi oluşturan bir fabrikanın güvenlik görevlisiydim. Ya Allah’tan korkmaz bazı arkadaşlar geceleri fabrikanın mutfağını talan ettikten sonra, yatıp bir güzel uyurlardı. Hatta 1-2 güvenlikçi arkadaş evi yakın diye eve yatmaya giderlerdi. O sırada fabrika sahibi gelirse çocuğu acil hastalandı vs. bahane uydur derlerdi. Bir süre sonra bir baktım 5 kişi tutmamız gereken gece nöbetlerini tek başıma tutmaya başlamışım. Hak mıdır bu? Paramı verin demek için önce benim karşı tarafın hakkını ödemem lazımki sonra gelip burada istediğim gibi konuşayım. Neyse fabrikanın sahibi de aptal değil, kameralardan herşeyi görmüş, gitti G4S firmasına verdi güvenliği, hepimizi de işten attılar. O an ben de şunu düşündüm; demek ki bizim insanımızı kontrolsüz denetimsiz bırakırsan herşeyi yapar! Bu sebeple bence de gerçek güvenlik için kesinlikle bir GÜDEN yani bir firma gerekiyor. Yoksa kendi güvenliğini oluşturuyorsun ok. Başına bir de AMİR koyuyorsun ona da OK. Peki o amirin denetim yapıp yapmadığını kim denetleyecek? O da yatıp uyursa veya denetlemezse Allah’a havale güvenlik. Onun için profesyonel düşünelim, tabi bu işte ekmek yemek istiyorsak. Ben ilerleyip, amir, bölge müdürü vs. olmak istiyorum. Uyuyarak, savsaklayarak olamayacağımı anladım!

Güvenlik Hizmeti Alımı

Özel güvenlik hizmeti alımı konusunda dikkat edilmesi gerekenler;

1- Özel güvenlik şirketinin, SSK borcu veya Vergi borcu olmamalıdır. Çünkü işçilere hakkını vermeyen firma size ne kadar düşük fiyat verirse versin, bu sorumlulukları yerine getirmiyorsa çalıyor demektir.

2- Merdiven altı firmalardan uzak durun. Limited şirketler (ltd.şti.) daha basit kurulurlar. Yönetimleri ve mali sorumlulukları adı üstünde limitli yani sınırlı olup, ortakları ve yöneticileri daha sınırlıdır. Bu nedenle ANONİM ŞİRKETLERİ tercih etmelisiniz. Ortak sayıları (minimum 5) olan (önemli not: Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren yeni Ticaret kanununa göre ortak sayısının en az 5 olması şartı kaldırıldı) Anonim şirketler (limited şirketlerde 2 hissedar yeterli) çok daha kurumsal ve sermaye açısında güçlü firmalardır.Adı, yurtdışı bağlantısı, eldeki proje sayılarına bakmaksızın dandik LTD.ŞTİ.lerden uzak durun.

3- Çok düşük özel güvenlik personeli fiyatları veren firmalardan uzak durun. SSK ve Vergi borcu takacak olan bu şirketler, ileride başınızı ağrıtabilir. Hiç bir şey yapmazlarsa eksik adam çalıştırırlar. Adlarında VIP, Onur, Secur gibi ibareler bulunan çakma şirketlerden uzak durun. Maaşı ödemeyen firmalar nedeniyle işçi alacaklarının ve SGK borçlarının size rücu edilebileceğini hesaba katın.

4- Site yönetim firmalarına veya profesyonel yöneticilere güvenlik hizmeti alımı için yetki vermeyin. Avanta alırlar. Bunlara Ataköy Konakları, Kiptaş, Spradon evleri gibi yerlerde görev alan bazı yönetim şirketleri örnek gösterilebilir. Securinet, Viponur, Eubsa, Otorite gibi firmalar bunlara avanta verdiyse şaşırmayın. Size hizmet kalitesinin düşüklüğü şeklinde geri döneceğine emin olun. Koca site için ayda toplam 3-5 bin Tl alan bir yönetim firması sizce nereden kar eder? Onca hizmet o paraya yapılmaz ki!

5- Yabancı güvenlik şirketleri mi? Sakın ha! Uzak durun. Bunlar güçlü güvenlik şirketleri gibi gözükse de arpalıktır. Sizin veya sitenizde, fabrikanızda olan biteni başkalarına ve hatta yurtdışına sızdırmaları o kadar kolay ki. Onun için ulusal yani milli sermaye ile kurulan şirketleri tercih edin. Kim takar Securitas, Securinet, ISS, MİS, Pronet, G4S, Eubsa güvenliği… bunlar paravan şirketler… Amaçları ülkeyi sömürmek… En masum haliyle işçinizi sömürür, kar payını yurtdışına gönderirler. Siz de uluslararası güvenlik firması diye kanar maddi manevi sömürülürsünüz! (Zaten bir çok özel güvenlik görevlisinin şikayetlerinin nedeni de bu tip firmalardır)

Veritabanı kaybı nedeniyle siteye yapılmış önceki yorumlar:

Güvenlik Hizmeti Alımı için 5 cevap

 1. Vedatder ki:

  Çok doğru şeylerden bahsetmişsiniz. Yönetim firmaları 1 koyundan 2 post çıkarma derdinde. Sadece işin ekonomisine bakarlar. Hizmetin yürümesi umurlarında değil. Limited şirket konusuna da katılıyorum. Ben asla limitet şirket güvenlik firmalarında çalışmam. Anonim şirketler çok daha kurumsal ve sağlam. Piyasayı takip edin bakalım tüm sorunlu firmalar LTD. Bir de yabancı şirketlerle çalışmayın. Yarın ücretlerinizi alıp toz olup ülkelerine dönerlerse nereden alacaksınız maaşınızı.

 2. merhaba
  yurt dışı bağlantılı şirketler için yazdıklarınıza katılmıyorum. şu anda yurt dışı bağlantılı bir firmada çalışmaktayım bu şirketten ayrılan bütün yönetici ve güvenlik görevlileri bu şirketlerin uygulama tarzı ve çalışma sitemleriyle işlerini yapmakta. tabi ki içlerinde yerli kuruluş olmasına rağmen kötü niyetli iş yapanlarda var. ama doğruları da görmek lazım.

  bur da sıkıntı devletin bu sektör üzerindeki uygulama tarzları. bizler işimizi hep ters yaparız. 120 saat kursla önce güvenlik görevlisi alır daha sonrada üniversitede eğitim verdiririz. sektörü takip edenbirisiniz ne dediğimi anlarsınız.

  ilk sınavlar senede 4 kere yapılırken şimdi 6 sefer yapıyor. kahvede oturan adam 120 saat derse girip 60 puan alınca güvenlik oluyor. adam saha çıkarıyorsun adam daha doğru düzgün yasal haklarını bilmiyor.

  söyleyecek söz çok ….

  kolay gelsin

  saygılarımla

 3. adminder ki:

  Bu yazımı doğrular mahiyette bir çok yorum alsak da maalesef ögg arkadaşların bu yabancı firmalara eleştiri yerine hakaret etmeleri nedeniyle yazılarını onaylamadım. Şikayet, yorum ile hakaret veya beddua etmek ayrı şeylerdir. Buraya yazılan yazılar bu site varolduğu sürece burada kalacağından kötü örnek teşkil etmemesi için yayınlayamadım. Lütfen yorumlarınızı sadece yazı konusu ile ilgili olarak ve ahlak-adap kuralları içinde yapınız. Aksi takdirde kesinlikle onaylanmayacaktır.

 4. Muammader ki:

  Yerli veya yabancı olsun, genel itibariyle güvenlik şirketleri (taşeron) işçilerine oldukça düşük ücretler vermekte ve çalışma saatlerinde yasal sınırların üzerine çıkılmakta olduğu konusunda birçok makale mevcut…

  Uzun çalışma saatleri ve düşük ücret politikaları bir yana dursun, taşeron güvenlik firması bugün sizi “a” şehrine yarın “b” şehrine yollama gücüne sahip. Gitmiyorum deme gibi bir durumunuz yok, ya maddi külfeti göze alacaksınız ayrılarak yada kabulleneceksiniz… (birçok firma iş sözleşmesine bu şekilde maddeler ekliyor)

  İşin en garip yanlarından biri de “işe girerken imzalatılan senet”… Bazı güvenlik firmaları personelini her türlü çalışma koşulunda kendisine bağlı tutabilmek için olsa gerek “500TL” – “1000TL” gibi tutarlarla senet imzalatıyor ve personeli kendisine adeta bağlıyor… (gerekçe sorduğunuzda; “elbise, kelepçe, telsiz vb. ekipmanların ücreti” şeklinde yada benzer şekillerde cevaplar alabilmeniz mümkün)

  Güvenlik sektörüne yeni yasalar çerçevesinde baştan aşağı çeki düzen verilmesi doğru olacaktır, görüşündeyim… (çalışma koşulları, ücret politikaları, sosyal haklar vb.)

  • adminder ki:

   Sayın Muamma, özlük hakları, maaşlar vs. konusunda güvenlik hizmet sektörüne çeki düzen verilmesi görüşünüze katılıyorum. Ancak ögg.lerden alınan teminat senedi uygulamasına yaptığınız eleştiriye katılamıyorum. En azından ben şirketle sözleşme yapıp, ertesi gün mazeretsiz işe gelmeyen hatta telefonlarını bile kapatan, verilen üniforma ve güvenlik teçhizatını teslim etmeyen onlarca ÖGG tanıyorum. Bu açıdan firmalar haklı bence. Buna hukukta zimmetine geçirmek veya emniyeti suistimal denir.

Güvenlik Şirketleri Nasıl Kurulur?

Özel Güvenlik Şirketi Nasıl Kurulur ?

Özel güvenlik hizmetlerinin yaygınlaşması ile birlikte kurulmuş bulunan şirket sayısının artmasını müteakip, özel güvenlik personeli ve özel güvenlik kursu kurarak eğitim veren şirketlerin sayısı da arttı.

Bugün, Sektörün gelişimine paralel olarak, bir çok şirket de güvenlik hizmetlerini bu şirketlerden alma yoluyla gidermektedir.

Özel güvenlik şirketi kurmak için gereken belgeler nelerdir, özel güvenlik şirketleri nasıl kurulur, kurulumundaki özellikler nelerdir?

Güvenlik hizmeti verebilmek için öncelikle Özel güvenlik şirketi faaliyet izni alınması gereklidir. Ancak bundan önce bir şirket kurmak gereklidir (anonim veya limited şirket).

Güvenlik faaliyet izin belgesi verilmesi için şirket hisselerinin isme yazılı olması ve şirketin faaliyet alanının münhasıran (sadece) koruma ve güvenlik hizmeti olması gerekir. Çünkü özel güvenlik şirketleriihtisasşirketleridir. Şirket anasözleşmesi dahilinde güvenlik hizmeti dışında herhangi bir faaliyet alanı bulunması (örneğin; inşaat, turizm vs.) faaliyet izninin alınmasına engeldir.

5188 sayılı yasayagöre Faaliyet İzin belgesi almak için İçişleri Bakanlığı’na yapılacak başvuruda aşağıdaki belgelerden ikişer adet getirilmesi, başvuru sırasında kuruculardan biri ya da bir şirket yöneticisinin bizzat olması gerekir. İstenen belgeler;

 1. Şirketin ana sözleşmesinin yayımlandığı ticaret sicil gazetesinden bir adet örnek, (anasözleşme örneği)
 2. Hisse sahipleri ve yöneticilerin nüfus cüzdanlarının fotokopisi, imza sirküleri ya da beyannameleri ve ikametgah belgeleri
 3. Şirketi temsil edecek yöneticiye ait yetki belgesi,
 4. Hissedarlar ve yöneticilerin sabıkasızlık (temiz) kağıtları,
 5. Yöneticilerin 4 senelik üniversite mezunu olduğunu gösteren diploma veya benzeri belge, (Polis koleji mezunları ile subaylarda bu şartı aranmaz)
 6. Yöneticilerin özel güvenlik temel eğitimi sertifikası. Yönetici Genel Kolluktan emekli veya en az 5 yıl fiilen bu görevlerde çalıştıktan sonra kendi istekleriyle ayrılmış ise özel güvenlik temel eğitim şartı aranmıyor.
 7. Ortaklar ve yöneticiler için güvenlik soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu.

Veritabanı arızası nedeniyle silinen yorumlar aşağıda olup, siz de bu yorumlara cevap verebilirsiniz.

Güvenlik Şirketleri Nasıl Kurulur? için 10 cevap

 1. Mert Tokgül der ki:

  Iyi Günler, ben Almanyada Yasiyorum, Mavi Kart Sahibiyim ( Türk Vatandasligindan Alman Vatandasligina gectim ) ve Türkiyeye dönüp orda kendime Özel Güvenlik sirketi acmak istiyorum, ben burda güvenlikde calistim belgelerimde var diplomalarimda var, bi ise yararmi, mümkünmüdür acaba ?

 2. Mehmet der ki:

  Sektöre uzun yıllarını harcamış bir kişi olarak şunu söylemekte fayda görüyorum. Güvenlik şirketi kurmak ne çok zor ne de çok kolay. Ama şu konu çok önemli. Faaliyet belgesi için devlete yatırılması gereken harç şu anda 20 bin TL civarında. Bunu her bulan kişi güvenlik şirketi kurup tıkır tıkır para kazanacağını sanmasın. Cebinizde en az 400.000 TL sıcak para yoksa ve hazırda en az 50 kişilik iş yoksa bu işe girmeyin. Benden söylemesi. (Abarttın diyebilirsiniz. Kurun güvenlik şirketini ve 1 sene sonra bana yazımı hatırlatın. Tabi yazabilecek haliniz olursa.)

 3. ergun der ki:

  zor diye bir sey yok o kadar para ayırdıklarınıda düşünmüyorum bende iki üniversite okudum cahiller çok para ayırır…:))

  • Tahir der ki:

   İki üniversite okudun. Şimdi herşeyi biliyorsun öyle mi? Ben doktora yapacak seviyeye geldim senin gibi bir cevap yazamam.(You graduated from two university. You know all thing don’t you? Even if I am on level of completing doctorate ı can not give an answer like yours)

 4. faruk der ki:

  BENDE 1990 DAN BU YANA TİCERETLE UGRAŞIYORUM 400 BİN TL CANLI PARAYLA NELER YAPILABİLİR HAYEL BİLE EDEMESİNİZ 400 BİN TL KİMSE GİDİP GÜVENLİK ŞİRKETİ KURMASIN

 5. admin der ki:

  Mehmet beyin yorumunun üzerine Faruk bey de benzer yorum yazınca, en azından özel güvenlik firması kurmanın kolay bir şey olmadığını daha doğrusu aslında kazançlı bir iş olmadığını ben de ortak olan 3 emekli asker kökenli abiden öğrenmiş oldum. Firmalarını yaklaşık 2 sene önce kurdular, ellerindeki emekli ikramiyesini de sermaye yaptılar. Eşlerinin emeklisini de kullanarak 300 bin tl sermaye yaptıklarını söylediler. Şimdi emekli ikramiyeleri tükendiği gibi bir de bankalara, ssk, vergi dairesi ve güvenlik görevlilerine borçları varmış. Anlayacağınız eldeki de gittiği gibi borca girmişler. Tek çare personele maaş ödemeyelim ama onlara da yazık, biz ne yapacağız deyip dururlar. Şimdi şirketi satmaya çalışıyorlar ama borçlu şirketi kim alır?

 6. SALİM SAĞLAM der ki:

  SELAMALEYKÜM BEN 30 YAŞINDAYIM 8 SENEDİR GÜVENLİK AMİRLİĞİ GÜVENLİĞİ YAPTIM ŞİRKET AÇMAYI DÜŞÜNENLERE ŞİRKET AÇMAYI TAVSİYE ETMEM. AMA ŞU MANTIKLA ÇALIŞIRSA ŞİRKET AÇSA BİLE ŞİRKETTEN KAZANACAĞI PARADAN DAHA FAZLA KAZANACAĞI BİR İŞ SÖYLEYİM SİZE BEN ŞUAN BU İŞİ YAPIYORUM SEZONDA KAZANDIĞIM PARAYI SİZE SÖYLESEM YOK YALAN SÖYLÜYORSUN BİLE DERSİNİZ. NEYSE YERLERİN İSİMLERİNİ VERMEYİM BENİM ABİM ÜNÜVERSİTENİN MALİ İŞLER VE İDARİ AMİRLİĞİNİ YAPIYOR YANİ ALIM SATIM VE BÜTÜN İHALELERE O BAKIYOR BUNDAN 1 HAFTA ÖNÇE BANA ÜNİVERSİTENİN GÜVENLİK ŞİRKETİNİN SÖZLEŞMESİ BİTTİĞİNİ YENİ İHALE AÇAÇAKLARINI SÖYLEDİ BEN DE BULUNDUĞU YERDE GÜVENLİK ŞİRKETLERİNİ ARAŞTIRDIM VE BİR TANE ŞİRKETE GİDİP İHALE İLE 40 GÜVENLİK GÖREVLİSİ ALACAKLARINI SÖYLEDİM. ÜNİVERSİTENİN BANA BİZ BU İHALEYE GİREMEYİZ DEDİLER BEN DE KİŞİ BAŞI BANA 150 TL VERİRSEN İHALEYİ SANA KAZANDIRIM DERDİM ANLAŞMA YAPTIK VE ABİMİN YANINA VARIP ŞİRKET BİLGİLERİNİ VERDİM İHALEYİ O KAZANDI BENDE 6.000 TL CEBİME ATTIM ŞUAN ŞİRKETTE BULUNAN DİĞER ELEMANLARI ANTALYADA AYARLADIĞIM OTELLERE GÖNDERİYORUM VE KİŞİ BAŞI 150 TL ALIYORUM ŞİRKETİN İŞİNE GELİYOR TABİ BENİMDE.BU ŞARTLARDA NEDEN ŞİRKET AÇAYIM.SİZÇE ….05532116228

 7. alper der ki:

  artı 400 milyar nereye gidiyor bunu bir arkadaş acıklasın 400 milyar güvenlik şirketi açıyormuş.

 8. Yusuf Azmi Akbaş der ki:

  merhaba salim bey, yaptığınız şeyin ihaleye fesat karıştırmak olduğunu farkında mısınız? ve bununla yetinmeyip insanları suça teşvik ediyorsunuz. Yaptıklarınızın hepsi suç teşkil etmektedir. Bilgilerinize…

 9. grtr der ki:

  güzel arkadsım senin yazdıgının suc oldunu biliyomusun ihalede usulsuzluk böyle seyler yazmayın basınızıda yakmayım bence