Güvenlik Şirketleri Nasıl Kurulur?

Özel Güvenlik Şirketi Nasıl Kurulur ?

Özel güvenlik hizmetlerinin yaygınlaşması ile birlikte kurulmuş bulunan şirket sayısının artmasını müteakip, özel güvenlik personeli ve özel güvenlik kursu kurarak eğitim veren şirketlerin sayısı da arttı.

Bugün, Sektörün gelişimine paralel olarak, bir çok şirket de güvenlik hizmetlerini bu şirketlerden alma yoluyla gidermektedir.

Özel güvenlik şirketi kurmak için gereken belgeler nelerdir, özel güvenlik şirketleri nasıl kurulur, kurulumundaki özellikler nelerdir?

Güvenlik hizmeti verebilmek için öncelikle Özel güvenlik şirketi faaliyet izni alınması gereklidir. Ancak bundan önce bir şirket kurmak gereklidir (anonim veya limited şirket).

Güvenlik faaliyet izin belgesi verilmesi için şirket hisselerinin isme yazılı olması ve şirketin faaliyet alanının münhasıran (sadece) koruma ve güvenlik hizmeti olması gerekir.  Çünkü özel güvenlik şirketleri ihtisas şirketleridir. Şirket anasözleşmesi dahilinde güvenlik hizmeti dışında herhangi bir faaliyet alanı bulunması (örneğin; inşaat, turizm vs.) faaliyet izninin alınmasına engeldir.

5188 sayılı yasaya göre Faaliyet İzin belgesi almak için İçişleri Bakanlığı’na yapılacak başvuruda aşağıdaki belgelerden ikişer adet getirilmesi, başvuru sırasında kuruculardan biri ya da bir şirket yöneticisinin bizzat olması gerekir. İstenen belgeler;

 1. Şirketin ana sözleşmesinin yayımlandığı ticaret sicil gazetesinden bir adet örnek, (anasözleşme örneği)
 2. Hisse sahipleri ve yöneticilerin nüfus cüzdanlarının fotokopisi, imza sirküleri ya da beyannameleri ve ikametgah belgeleri
 3. Şirketi temsil edecek yöneticiye ait yetki belgesi,
 4. Hissedarlar ve yöneticilerin sabıkasızlık (temiz) kağıtları,
 5. Yöneticilerin 4 senelik üniversite mezunu olduğunu gösteren diploma veya benzeri belge, (Polis koleji mezunları ile subaylarda bu şartı aranmaz)
 6. Yöneticilerin özel güvenlik temel eğitimi sertifikası. Yönetici Genel Kolluktan emekli veya en az 5 yıl fiilen bu görevlerde çalıştıktan sonra kendi istekleriyle ayrılmış ise özel güvenlik temel eğitim şartı aranmıyor.
 7. Ortaklar ve yöneticiler için güvenlik soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu.

 

Benzer Bilgiler

Bu yazı Belgeler, Hukuk, Şirketler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Güvenlik Şirketleri Nasıl Kurulur? için 25 cevap

 1. Mert Tokgül der ki:

  Iyi Günler, ben Almanyada Yasiyorum, Mavi Kart Sahibiyim ( Türk Vatandasligindan Alman Vatandasligina gectim ) ve Türkiyeye dönüp orda kendime Özel Güvenlik sirketi acmak istiyorum, ben burda güvenlikde calistim belgelerimde var diplomalarimda var, bi ise yararmi, mümkünmüdür acaba ?

  • Uğur KILINÇ der ki:

   evet mümkündür mütekabilyet esasına göre kurabilirsiniz bunda herhangi bir sorun olmaz .
   Mütekabiliyet demek ülkeler arasında karşılıklı diplomatik ilişkilerdir. eğer ki almanyada bir türk firması güvenlik şirketi kurmuş ise alman vatandaşıda aynı şekilde türkiyede kurabilir. esas mukabiliyettir.
   uğur kılınç 542 658 31 29

 2. Mehmet der ki:

  Sektöre uzun yıllarını harcamış bir kişi olarak şunu söylemekte fayda görüyorum. Güvenlik şirketi kurmak ne çok zor ne de çok kolay. Ama şu konu çok önemli. Faaliyet belgesi için devlete yatırılması gereken harç şu anda 20 bin TL civarında. Bunu her bulan kişi güvenlik şirketi kurup tıkır tıkır para kazanacağını sanmasın. Cebinizde en az 400.000 TL sıcak para yoksa ve hazırda en az 50 kişilik iş yoksa bu işe girmeyin. Benden söylemesi. (Abarttın diyebilirsiniz. Kurun güvenlik şirketini ve 1 sene sonra bana yazımı hatırlatın. Tabi yazabilecek haliniz olursa.)

 3. ergun der ki:

  zor diye bir sey yok o kadar para ayırdıklarınıda düşünmüyorum bende iki üniversite okudum cahiller çok para ayırır…:))

  • Tahir der ki:

   İki üniversite okudun. Şimdi herşeyi biliyorsun öyle mi? Ben doktora yapacak seviyeye geldim senin gibi bir cevap yazamam.(You graduated from two university. You know all thing don’t you? Even if I am on level of completing doctorate ı can not give an answer like yours)

 4. faruk der ki:

  BENDE 1990 DAN BU YANA TİCERETLE UGRAŞIYORUM 400 BİN TL CANLI PARAYLA NELER YAPILABİLİR HAYEL BİLE EDEMESİNİZ 400 BİN TL KİMSE GİDİP GÜVENLİK ŞİRKETİ KURMASIN

 5. admin der ki:

  Mehmet beyin yorumunun üzerine Faruk bey de benzer yorum yazınca, en azından özel güvenlik firması kurmanın kolay bir şey olmadığını daha doğrusu aslında kazançlı bir iş olmadığını ben de ortak olan 3 emekli asker kökenli abiden öğrenmiş oldum. Firmalarını yaklaşık 2 sene önce kurdular, ellerindeki emekli ikramiyesini de sermaye yaptılar. Eşlerinin emeklisini de kullanarak 300 bin tl sermaye yaptıklarını söylediler. Şimdi emekli ikramiyeleri tükendiği gibi bir de bankalara, ssk, vergi dairesi ve güvenlik görevlilerine borçları varmış. Anlayacağınız eldeki de gittiği gibi borca girmişler. Tek çare personele maaş ödemeyelim ama onlara da yazık, biz ne yapacağız deyip dururlar. Şimdi şirketi satmaya çalışıyorlar ama borçlu şirketi kim alır?

 6. SALİM SAĞLAM der ki:

  SELAMALEYKÜM BEN 30 YAŞINDAYIM 8 SENEDİR GÜVENLİK AMİRLİĞİ GÜVENLİĞİ YAPTIM ŞİRKET AÇMAYI DÜŞÜNENLERE ŞİRKET AÇMAYI TAVSİYE ETMEM. AMA ŞU MANTIKLA ÇALIŞIRSA ŞİRKET AÇSA BİLE ŞİRKETTEN KAZANACAĞI PARADAN DAHA FAZLA KAZANACAĞI BİR İŞ SÖYLEYİM SİZE BEN ŞUAN BU İŞİ YAPIYORUM SEZONDA KAZANDIĞIM PARAYI SİZE SÖYLESEM YOK YALAN SÖYLÜYORSUN BİLE DERSİNİZ. NEYSE YERLERİN İSİMLERİNİ VERMEYİM BENİM ABİM ÜNÜVERSİTENİN MALİ İŞLER VE İDARİ AMİRLİĞİNİ YAPIYOR YANİ ALIM SATIM VE BÜTÜN İHALELERE O BAKIYOR BUNDAN 1 HAFTA ÖNÇE BANA ÜNİVERSİTENİN GÜVENLİK ŞİRKETİNİN SÖZLEŞMESİ BİTTİĞİNİ YENİ İHALE AÇAÇAKLARINI SÖYLEDİ BEN DE BULUNDUĞU YERDE GÜVENLİK ŞİRKETLERİNİ ARAŞTIRDIM VE BİR TANE ŞİRKETE GİDİP İHALE İLE 40 GÜVENLİK GÖREVLİSİ ALACAKLARINI SÖYLEDİM. ÜNİVERSİTENİN BANA BİZ BU İHALEYE GİREMEYİZ DEDİLER BEN DE KİŞİ BAŞI BANA 150 TL VERİRSEN İHALEYİ SANA KAZANDIRIM DERDİM ANLAŞMA YAPTIK VE ABİMİN YANINA VARIP ŞİRKET BİLGİLERİNİ VERDİM İHALEYİ O KAZANDI BENDE 6.000 TL CEBİME ATTIM ŞUAN ŞİRKETTE BULUNAN DİĞER ELEMANLARI ANTALYADA AYARLADIĞIM OTELLERE GÖNDERİYORUM VE KİŞİ BAŞI 150 TL ALIYORUM ŞİRKETİN İŞİNE GELİYOR TABİ BENİMDE.BU ŞARTLARDA NEDEN ŞİRKET AÇAYIM.SİZÇE ….05532116228

 7. alper der ki:

  artı 400 milyar nereye gidiyor bunu bir arkadaş acıklasın 400 milyar güvenlik şirketi açıyormuş.

  • Mehmet der ki:

   Alper bey, güvenlik sektöründen haberiniz olmadığı ortada. Üşenmeyip anlatmaya çalışayım da neden 400.000 TL lazım anlayın. Biraz hayat hikayem gibi olacak ama mazur görün.
   Devlete 30 yıllık emeğin ardından Polislikten emekli oldum. Yaklaşık 50.000 TL emekli ikramiyesini alıp, birinin aklına uyup, İstanbulda güvenlik firması kurdum (karımla). Zaten kafadan devlete güvenlik şirketi kurmak için zorunlu olan yaklaşık 25.000 harç ödedim. Bu arada LTD. şirket kuruluşu için devlete ve muhasebeciye 5.000 TL harcadım. Bir de özel güvenlik şirketi kurmak için 4 senelik üniversite mezunu ÖZEL GÜVENLİK YÖNETİCİSİ bulmak lazımdı. Onunla aylık 1500 TL.ye anlaştık. Yoksa kuramıyordum firmayı. Tabi bu arada sektörde ofisin bile önemli. Gittim Mecidiyeköy de büro kiraladım 3 aylık peşin ve 1 depozito olaraktan 10.000 TL ödedim. Kaldı 10.000.TL değil mi?
   Büro eşyalarım, telefon hatları, bilgisayar vs. 17.000 TL tuttu (borç almaya başladım bile), bir sekreter aldım aylık 1000TL+SSK+Yol+Yemek=Yaklaşık aylık 1500TL… Bu arada öyle hemen iş hazır değil, gidip 2000 TL ya broşür kitapçık kart vs. matbaa harcaması yaptım. Arkadan internet sitesi olması zorunluymuş 3000 TL de ona harcadım. Dediler ki ISO bilmem kaç, Hizmet yeri yeterlik belgesi vs. de alman lazım onlara da 3000 TL verdim. Dur daha bitmedi… Eh firma sahibi olarak tek tek broşür dağıtamam ki gittim bir tane tanıtım pazarlama elemanı aldım adı TURGUT, SSK+Yemek+YOL herşey dahil aylık 2000 maaşa anlaştık. Eee 3 ay geçti iş yok. Ben telefondu, işyeri aidatıydı (500 TL), sekreter maaşıydı vs. paso ödüyorum. Sonunda emniyetten tanıdığım arkadaşlar sayesinde 30 kişilik bir yerin güvenlik işini aldım. Ama cepte para yok. Neden lazım di mi para? Bunların işe başlamaları için gerekli özel güvenlik zorunlu mali mesuliyet sigortaları, elbiseleri, teçhizatları, el detektörleri ve telsizler tuttu mu sana Alper kardeşim 12.000 TL para? Gittim arkadaştan borç aldım. Neyse projeye başladık. Dediler ki denetleme nasıl olacak? E doğru ya bir araç almam lazım, üstüne de bir denetleyici eleman koymam lazım. Gittim firma logosunu da koyabileceğim mazbut bir araç aldım 25.000 TL.ya araç kredisiyle! Üstüne de denetleme işi için 1500 TL ya eski bir güvenlik görevlisi koydum (SSK’sı,yemeği ile 2000 TL aylığa geldi). Ona da bir cep telefonu, bir de bilgisayar aldım ki raporları yazsın, iş sahiplerine göndersin. Öyle de gitti mi bir 2000 Tl daha…
   Neyse 4.cü ayı böyle atlattık derken iş sahibi dedi ki bu İLK ay sana yarım ödeyebileceğim, kaldıramıyorsan bırakabilirsin… Hadiii 30 kişinin maaşı ve SSk’sı zaten 45.000 tutuyordu o zamanlar. Neyse bana verdi 25.000. Ne kaldı geri 2o.oooTL. Gittim yine bir arkadaştan borç aldım, güvenlikçi arkadaşların parasını ödedim ama SSK’ları ödeyemedim. Çünkü büro ve şirket elemalarına para kalmamıştı. Emekli maaşım da bana mı yetsin, şirkete mi? Neyse 2.ci ay ödemesi geldi iş yeri sahibi bana yine 25.000 ödeyebileceğini, parasının onda kalmayacağını belirtti. İki yolum vardı, ya elimdeki 30 kişilik işi bırakıp batıp gidecektim ya da devam edecektim. Neyse devam ettim. 20.000TL daha borç aldım diğer bir emekli polis arkadaştan. Bu arada 35 kişilik YENİ bir iş daha aldık. Onların elbise teçhizat masrafı da yaklaşık 15.000 tuttu. Buna da senet yaptım çünkü param yoktu. Neyse o işe de başladık fakat anlaşmamız fatura tarihinden 3 aylık çek şeklindeydi (Eskiden Vip xxx denen şirket öyle çalışıyormuş…) Yoksa işi biz alamıyorduk. 3 aylık 35 elemanın parasını ödemek ve SSK ları ödemek için gittim 100.000.TL kredi çektim Vakıfbank’tan. Neyse uzatmayım 3 ay sonra adam iflas etmez mi? 3 aylık çalışma bedeli olan 178.000.TL.lık Çek (1700 X 35kişi X 3 ay= 178 bin TL) elimde patladı mı? Ben o arada tüm çocukların maaşlarını ssklarını ve kestiğim FATURALARIN %18 KDV’sini ödedim ama! Avukata verdim çeki. Benden 5000 Tl adlı işlemler için. Ancak çok uğraştıysa da malesef çeki tahsil edemedi. Projeyi bitirdik ama bu sefer de ilk projeden eksik kalan maaş ve ssk.lar yüzünden özel güvenlik personellerim de istifa ettiler mi? Bari o projeyi kaybetmeyeyim, avukat belki 178.000 TL.mı kurtarır diye gidip 40.000 TL ye de babamdan kalan arsayı sattım mı? Bu arada yeni iş alamayınca, 178i de tahsil edemeyince banka borçları, ssk borçları, vergi borçları da bana girdi mi? Onu da babamdan kalan diğer çok değerli tarlayı yarı fiyatına 100.000 tl ye satarak kapattım mı? Topla bakalım ALPER! Ne ediyor sen söyle… Ben toplayınca maddi olarak yaklaşık 400.000 TL ile İFLAS ettim. Kiraladığım büro mal sahibine, vergiye, ssk.ya, çalıştırdığım sekreter ve denetim elemanına, özel güvenlik yöneticisine bu geçen sürede verdiğim ücretleri de ekle, topla bak bakalım 400.000 Tl ye geliyor mu? Hesap hemen yukarıda. Şu anda bir sitede 1300TL maaşla Güvenlik Amirliği yapıyorum! Lanet olsun güvenlik firması kurmamı söyleyen arkadaşa! Hadi sen kur bir şirket ALPER diyeceğim ama yazık, sakın ha! Anladın mı Alper? Matematiğin yetti mi ALPER? Yetmediyse zaten girme güvenlik şirketi kurma işine ALPER!

   ÖYLE Hemen bir güvenlik şirketi kurayım, adam başı 100 TL kazanayım mantığıyla şirket yürümüyor ALPER ! Bana bir sanayici arkadaşın söylediği kuralı aktarayım sana! “Bir işten en az %15 kar etmiyorsan o işi yapma. İslami kazanç %15′tir. demişti. Ben de salak gibi adam başı 100 TL kazanacam diye (1700′ün %4,5 u ile = 1100 elemana, 400 SSK ya, 100 TL elbise telsiz özel güvenlik sigortası vs.ye, şirkete de 100 Tl kalıyor zaten) kendimi batırdım gitti ALPER! Onun için bu sektöre girmeyin derim insaniyet namına, benden uyarması !

   • BUĞRA UZUN der ki:

    MEHMET ABİ BEN Bİ AVM DE GÜVENLİK AMİRLİĞİ YAPIYORUM İNAN BU İŞİ BENDE BASİT ZANNEDİYORDUM AMA SENİN ŞU YAZDIKLARINI OKUDUKTAN SONRA İYİKİ KİMSEYİ BU BELAYA SOKMAMIŞIM DEDİM. SENİN İÇİN ÇOK ÜZÜLDÜM GERÇEKTEN ÇOK GEÇMİŞ OLSUN. YALNIZ UNUTTUĞUN Bİ MASRAF DAHA VAR ABİ MUHTEMELEN BU OLAYDAN SONRA YENGEYİ BOŞAMIŞSINDIR AVUKAT MASRAFI NAFAKA MASRAFI PSİKİYATRİ MASRAFI DERKEN SATACAK BİR ŞEY KALDIMI BİLMİYORUM AMA GALİBA SONUNDA DELİRMEZSİN UMARIM. AKLI OLAN GÜVENLİK FİRMASI KURMASIN. ADAM BAŞI 100 tl KAZANACAM DİYE 2000 TL.NİN ALTINA YATILDIĞI, EN AZ PARA KAZANDIRAN SEKTÖR OLDU ÖZEL GÜVENLİK İŞİ.

 8. Yusuf Azmi Akbaş der ki:

  merhaba salim bey, yaptığınız şeyin ihaleye fesat karıştırmak olduğunu farkında mısınız? ve bununla yetinmeyip insanları suça teşvik ediyorsunuz. Yaptıklarınızın hepsi suç teşkil etmektedir. Bilgilerinize…

 9. grtr der ki:

  güzel arkadsım senin yazdıgının suc oldunu biliyomusun ihalede usulsuzluk böyle seyler yazmayın basınızıda yakmayım bence

 10. Onder der ki:

  Birisi Salim adlı şu insanı ihbar etsinde memleket rahatlasın, güvenlik işinde çalışıyor ve utanmadan işlediği suçu övüyor ve anlatıyor. tüm sertifikalarının iptal edilmesi ve cezalandırılması gerekir yazık.

 11. m.hakan özkan der ki:

  Polis Emeklisi abinin başına gelenler için çok üzüldüm.Geçmiş olsun Allah beterinden saklasın Can Sağlığınız yerindeya önemli olan o. şu fani dünyada ahiret gerceğini düşünüp asıl hesap yerinin öte taraf olduğu gerceğinin var olması icinizinin rahatlaması ve pskolojiniz acısından iyi geleceğini temenni ederek içtenlikle selamlıyorum szi.saygılarımla

 12. Satılık güvenlik şirketi der ki:

  Mehmet arkadaşa katılıyorum bende. Emekli askerim (subay). Asıl soru güvenlik şirketi nasıl kurulur değil, nasıl idare edilir aslında. Konuya geleyim; Komutan arkadaşların gazıyla 3 sene önce bir güvenlik şirketi kurdum. Emekli ikramiyesinin yaklaşık 20 bin Tl sini bu işe harcadım. Yukarıda bahsedildiği gibi kolay bir iş sandım. Hay sanmaz olaydım. Hiç de kolay ve karlı bir sektör değil özel güvenlik işi. Arkadaşlar bu siteyi sana bağlarız, bu fabrikanın güvenliği senin diye beni heveslendirdiler ama 3 senedir cebelleşiyorum, emekli maaşım tükeneli yıllar olduğu gibi cepten yemeye başladım. Ödemeyen projeler yüzünden (ben güvenlikçilere maaşlarını ödememe rağmen) icralık olduk. Davalar sürüyor. İflasın eşiğindeyim. Allahtan SSK ve Vergi borcum yok ve şu anda bilinen ilan sitelerinde şirketi sattığıma dair ilan verdim ama başvuran da yok. Müşkül durumdayım. Güvenlik firması kurmak isteyenlere şunu söyleyebilirim. Uzak durun. Elemanla uğraşmak ayrı derte, masrafları karşılamak ayrı dert, güvenliğini sağladığınız projelerden parayı almak ayrı dert. İnsaniyet namına dikkatli düşünün güvenlik şirketi kurmayı düşünürken. Sahiden de cebinde 400-500 bin Tl.si hazır olmayan bu işe girmesin. O kadar parası olan ise aslında aklı varsa başka sektöre girsin. Kolay gibi görünen ama berbat bir sektör. Paranıza yazık 3 kuruş kazancaksınız diye 400-500 bin tl riske girmek aptallıkmış!
  Not: Mehmet arkadaşın Vip xxx dediği şirket Vip Onur güvenlik ise Allah belalarını versin. Fiyatı kırıp, projenin yöneticilerine rüşvet verip işi çok düşük fiyata alıyorlar. Sonra elemanların parasını ssk.sını ödemiyorlar ama benim gibi dürüst firma sahiplerinin işine engel oluyorlar. Bir de böyle adi firmalar var onu bilesiniz.

  • Hayri der ki:

   Arkanızda AKP desteği yoksa girmeyin özel güvenlik sektörüne. Gerçi AKP’nin arpalığı olmuş şirketler de zaten köşeleri tutmuşlar. Akdeniz, Otorite, Pusula vs… Bence de hiç girmeyin sektöre. Güvenlik şirketi kurmak yerine, limon satın daha karlı.
   Hayri…

 13. arif der ki:

  Ben emekli Uzman Jandarma yım.yurt dışında Spc.Sec.Contractor hizmeti vermekteyim,Bu iş Meslekte makam,mevkii sahibi olmakla olmaz,emekli olunca vatandaş olursunuz.Güvenlik şirketi yönetmek birlik yönetmeye benzemez.Kendini yetiştirmek ile olur.ben üniversiteyi bitirerek akşam kurslarında 3 lisan öğrendim. .sivil yaşamın cambazlıklarını,üç kağıtçılarını daha yanıma gelirken anlarım.Özel güvenlik işi yapabilene mükemmeldir.(Yurt dışında) aylık 13,500 dolar maaş alıyorum.mahiyetimde 12 saat de dünyanın her yerine gidip opersayon yapabilecek (Müstafi-emekli Uzman J.Uz.erbaş-Polis özel hareketçı ) 51 i hazır özel eğitimli ,49 u 24 saat de hazır.özel güvenlik personelim var.Risk ne kadar yüksekse bedel o kadar yüklüdür.Saygılarımla.

  • admin der ki:

   Arif bey, keşke güzel Türkiye’mizde tüm hizmet sektörü aynı profesyonel anlayışa sahip olsa. Bahsettiğiniz profesyonellik ve ücretler şu anda Türkiye için maalesef hayal. Ben de bunların nedenlerini anlatmaya çalışsam da bazı arkadaşlar kafalarını kuma sokmuşlar sadece aldıkları parayı konuşuyorlar. Kaliteli iş, kaliteli eleman = Kaliteli ücret.

 14. kerem der ki:

  Merhaba,
  Ben şunu merak ediyorum, şirketi 2-3 ortaklı LTD olarak açmak istediğimizde ortakların tümünün 4 yıllık lisans mezunu olması ve güvenlik temel eğitim sertifikaları olması yeterlimidir?
  Ortaklar yönetici sıfatı ile çalışabilmektemidir? Yani haricen yönetici istihdam etmek zorunlumudur?

  Bahsi geçen sertifika için alınacak eğitimin süresi nedir?

  Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Saygılarımla

 15. Sabri der ki:

  Hem editörün yazısını hem de yorumları sonuna kadar okudum.

  Bu iş yerine, döner satılan bir büfe açmak daha mantıklı geldi.

  Hazırda dayı, amca olmadan, bu işte yükselme şansı olasılığı çok düşük.

 16. ogg der ki:

  Merhabalar bende ozel guvenlik sirketi sahibiyim asker ya da polis kokenli degilim ticaretin icinden gelen birisiyim 4 yillik mezunu ve sertifikali oldugum icin yoneticilik yapiyorum sektorun cilvesine maruz kalmis herkese uzuldum ama kusura da bakmayin fazla atip tutuyorsunuz! Adam gibi isini yaptiktan sonra herkes heryerde ekmek yer tabii belli aksilikler olabilir ve bunun esas kaynagi da ticaretten anlamamanizdir bir kere bir sirkete yiginla personel arac vs vs almaniza gerek yok o sizin mukemmeliyetciliginizdir ben uzun muddet sekreterligimide kendim yaptim araba olmadan denetledim giderleri olabildigince dusurmek icin 5 kisinin isini tek basima yaptigim oldu bu sartlar altinda sirketi idare edip yukselttim siz zannediyorsunuz ki su lazim al bu lazim al o lazim al al al al al sonra isler akacak memuriyete benzemez bu isler ticaret tecrube bilgi deneyim gerektirir polislik mesleginden gelmis olmaniz size guvenlikcilik mesleginde faydasi dokunabilir ama sirketi isletmek hususunda hicbir faydasi olmaz o ticari tecrubeye bakar siz beceremiyor batiriyorsunuz sirketinizi 100 tl gibi bu sektorde asla pesinde kosulmayacak komik paralarin pesinde kosup hem sektorun fiyatini ayaklar altina aliyorsunuz hemde kendinizi batiriyorsunuz sonra buralara gelip ahkamlar keserek milletin azmini kiriyorsunuz bu ise girmek isteyen arkadaslar size onerim sudur oncelikle olabildigince az harcama yapin sirket kurdum hersey kusursuz olsun mantigi ile pahali demirbaslara yonelmeyin ve bir sekretermis falan gecin onlari 4 yillik mezunu bir yakininiza sertifika aldirin paravan bir sekilde yonetici yapin benim yaptigim gibi ona da 500 tl gibi bir para verir sadece imza attirirsiniz %17 den bir kurus asagi calismayin odeme yapmayan firmayla sirf adimiz devam etsin mantigiyla is yapmayin aninda cekin adamlarinizi unutmayin ki o adamlar suyla calismiyor odeme yapamiyorsa calismayacaksiniz is almis olmak icin is almayi birakin sadece para kazanmaya odaklanin para olmayan yere girmeyin personelinize insani sartlar saglayin onlara isine gelirse calisirsin mantigiyla yaklasmayin ne kadar cok personel degisirse o kadar zarar edersiniz elinizde tutmaya bakin ve de ciddi akarlar elde edene kadar ve akarinizi garanti altina alip kenariniza para koymaya baslayana kadar yardimci personel falan almayin demirbaslariniza da ek gider teskil edecek araba gibi eklemeler yapmayin klima yakmayin usuyun terleyin gerekirse bir is kurup tutturmak oyle toz pembe olmuyor tikir tikir para kazanicam diye is kurmayin ama yukari da ki cok bilmislere uyupta isinizden vazgecmeyin ticareti bilen cevresi olan bir insan disiplinli bir calisma ile bu sektorde gayet guzel ekmegini yer memur zihniyetiyle calisirsaniz havanizi alirsiniz saygilar

 17. Tolga Ekinci der ki:

  Okuduklarıma bakınca gerçekten üzülüyorum… Aile şirketimiz 2000 kuruluşluydu. Babam bu işi yurtdışında yapmış bilgili ve tecrübeli bir isim olarak işe girdiğinde gerçekten çok hızlı ilerledik. Lakin müflis ağabeylerin anlattığı herşeyi onca projeye rağmen misliyle yaşadık. Bir gün şirkete denetime gelen (maksatlı) memurlara babamın alnım ak devlete 25 Bin TL borcum kaldı onu da inşallah önümüzde ki ay projelerden tahsil edip ödeyeceğim de Kemal Unakıtan gibi hayali ihracatcı bakanı keser mi bu paralar bilemiyorum demesiyle birlikte toplamda 450 kişinin çalıştığı projelerimize ertesi gün haciz kağıdı ve tehdit telefonları gitti maliyeden. ( ispatlıdır evrak vardır ) Büyük projeleri anında kaybettik. Hepsi aman efendim bu adamlarla biz başa çıkamayız bizi duman ederler diyerek peş peşe projeleri bıraktılar. Babamın tüm uğraşları 10 yıllık emek heba oldu gitti. Üzüntüsünden diyaliz hastası oldu. Şirket iflas etti. Maliye ve SGK borclara faiz ustune faiz bindirdi, banka hesaplarına el koydu, tüm şirket araçlarımızı icradan satışa çıkardı, 20 Bin TL’lik araçlarımızı 5 bin TL’ye adı sanı duyulmamış yerlerde sattı. Başka birisi anlatsa bana hak var devlet var hukuk var der işin icinde bit yeniği arardım ama yok, ne diyorsam o. Şimdi zar zor bağkurdan yine Ziraat e borçlanarak emekli yapabildik. Annemin emekli maaşına ve kendi maaşına devlet kamu borçlarına istinaden haciz koydu. Ayda 500 TL toplamda kalan parayla istanbul da geçinmek imkansız olduğu icin köye taşındılar. Şehir merkezinde ki devlet hastanesine diyalize gidip geliyor. Ya işte böyle Sevgili abiler. Aylık cirosu 400 bin TL olan bir şirketten bahsediyorum buna rağmen battı. Bir Abi yazmış AKP’li şirketler diye… Çok doğru. Neyse… kafanızı şişirdim. Benim sormak istediğim başta yatırılan harç belge iade edilirse geri alınabiliyor mu ? Ayrıca 200 gömlek 200 pantalon yazlık kışlık elimizde kaldı. Jelatinlerinin icinde. Logosu sökülüp yerine kendi logonuzu takarak kullanabilirsiniz. Babamın tedavisinde kullanmak için satmamız gerekiyor. Hepsini üstüste 2500 TL ye vermeye hazırız. Kabanlar, fosforlu hırkalar, epey bir sayıda şapka 8 köşeli… Ürünler Bursa da bir depoda.

 18. metin okan der ki:

  PEKİ ŞU ANDA NEDİR DURUMUNUZ? ŞİRKETİ SATABİLDİNİZ Mİ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>