Güvenlik Şirketleri Nasıl Kurulur?

Özel Güvenlik Şirketi Nasıl Kurulur ?

Özel güvenlik hizmetlerinin yaygınlaşması ile birlikte kurulmuş bulunan şirket sayısının artmasını müteakip, özel güvenlik personeli ve özel güvenlik kursu kurarak eğitim veren şirketlerin sayısı da arttı.

Bugün, Sektörün gelişimine paralel olarak, bir çok şirket de güvenlik hizmetlerini bu şirketlerden alma yoluyla gidermektedir.

Özel güvenlik şirketi kurmak için gereken belgeler nelerdir, özel güvenlik şirketleri nasıl kurulur, kurulumundaki özellikler nelerdir?

Güvenlik hizmeti verebilmek için öncelikle Özel güvenlik şirketi faaliyet izni alınması gereklidir. Ancak bundan önce bir şirket kurmak gereklidir (anonim veya limited şirket).

Güvenlik faaliyet izin belgesi verilmesi için şirket hisselerinin isme yazılı olması ve şirketin faaliyet alanının münhasıran (sadece) koruma ve güvenlik hizmeti olması gerekir. Çünkü özel güvenlik şirketleriihtisasşirketleridir. Şirket anasözleşmesi dahilinde güvenlik hizmeti dışında herhangi bir faaliyet alanı bulunması (örneğin; inşaat, turizm vs.) faaliyet izninin alınmasına engeldir.

5188 sayılı yasayagöre Faaliyet İzin belgesi almak için İçişleri Bakanlığı’na yapılacak başvuruda aşağıdaki belgelerden ikişer adet getirilmesi, başvuru sırasında kuruculardan biri ya da bir şirket yöneticisinin bizzat olması gerekir. İstenen belgeler;

 1. Şirketin ana sözleşmesinin yayımlandığı ticaret sicil gazetesinden bir adet örnek, (anasözleşme örneği)
 2. Hisse sahipleri ve yöneticilerin nüfus cüzdanlarının fotokopisi, imza sirküleri ya da beyannameleri ve ikametgah belgeleri
 3. Şirketi temsil edecek yöneticiye ait yetki belgesi,
 4. Hissedarlar ve yöneticilerin sabıkasızlık (temiz) kağıtları,
 5. Yöneticilerin 4 senelik üniversite mezunu olduğunu gösteren diploma veya benzeri belge, (Polis koleji mezunları ile subaylarda bu şartı aranmaz)
 6. Yöneticilerin özel güvenlik temel eğitimi sertifikası. Yönetici Genel Kolluktan emekli veya en az 5 yıl fiilen bu görevlerde çalıştıktan sonra kendi istekleriyle ayrılmış ise özel güvenlik temel eğitim şartı aranmıyor.
 7. Ortaklar ve yöneticiler için güvenlik soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu.

Veritabanı arızası nedeniyle silinen yorumlar aşağıda olup, siz de bu yorumlara cevap verebilirsiniz.

Güvenlik Şirketleri Nasıl Kurulur? için 10 cevap

 1. Mert Tokgül der ki:

  Iyi Günler, ben Almanyada Yasiyorum, Mavi Kart Sahibiyim ( Türk Vatandasligindan Alman Vatandasligina gectim ) ve Türkiyeye dönüp orda kendime Özel Güvenlik sirketi acmak istiyorum, ben burda güvenlikde calistim belgelerimde var diplomalarimda var, bi ise yararmi, mümkünmüdür acaba ?

 2. Mehmet der ki:

  Sektöre uzun yıllarını harcamış bir kişi olarak şunu söylemekte fayda görüyorum. Güvenlik şirketi kurmak ne çok zor ne de çok kolay. Ama şu konu çok önemli. Faaliyet belgesi için devlete yatırılması gereken harç şu anda 20 bin TL civarında. Bunu her bulan kişi güvenlik şirketi kurup tıkır tıkır para kazanacağını sanmasın. Cebinizde en az 400.000 TL sıcak para yoksa ve hazırda en az 50 kişilik iş yoksa bu işe girmeyin. Benden söylemesi. (Abarttın diyebilirsiniz. Kurun güvenlik şirketini ve 1 sene sonra bana yazımı hatırlatın. Tabi yazabilecek haliniz olursa.)

 3. ergun der ki:

  zor diye bir sey yok o kadar para ayırdıklarınıda düşünmüyorum bende iki üniversite okudum cahiller çok para ayırır…:))

  • Tahir der ki:

   İki üniversite okudun. Şimdi herşeyi biliyorsun öyle mi? Ben doktora yapacak seviyeye geldim senin gibi bir cevap yazamam.(You graduated from two university. You know all thing don’t you? Even if I am on level of completing doctorate ı can not give an answer like yours)

 4. faruk der ki:

  BENDE 1990 DAN BU YANA TİCERETLE UGRAŞIYORUM 400 BİN TL CANLI PARAYLA NELER YAPILABİLİR HAYEL BİLE EDEMESİNİZ 400 BİN TL KİMSE GİDİP GÜVENLİK ŞİRKETİ KURMASIN

 5. admin der ki:

  Mehmet beyin yorumunun üzerine Faruk bey de benzer yorum yazınca, en azından özel güvenlik firması kurmanın kolay bir şey olmadığını daha doğrusu aslında kazançlı bir iş olmadığını ben de ortak olan 3 emekli asker kökenli abiden öğrenmiş oldum. Firmalarını yaklaşık 2 sene önce kurdular, ellerindeki emekli ikramiyesini de sermaye yaptılar. Eşlerinin emeklisini de kullanarak 300 bin tl sermaye yaptıklarını söylediler. Şimdi emekli ikramiyeleri tükendiği gibi bir de bankalara, ssk, vergi dairesi ve güvenlik görevlilerine borçları varmış. Anlayacağınız eldeki de gittiği gibi borca girmişler. Tek çare personele maaş ödemeyelim ama onlara da yazık, biz ne yapacağız deyip dururlar. Şimdi şirketi satmaya çalışıyorlar ama borçlu şirketi kim alır?

 6. SALİM SAĞLAM der ki:

  SELAMALEYKÜM BEN 30 YAŞINDAYIM 8 SENEDİR GÜVENLİK AMİRLİĞİ GÜVENLİĞİ YAPTIM ŞİRKET AÇMAYI DÜŞÜNENLERE ŞİRKET AÇMAYI TAVSİYE ETMEM. AMA ŞU MANTIKLA ÇALIŞIRSA ŞİRKET AÇSA BİLE ŞİRKETTEN KAZANACAĞI PARADAN DAHA FAZLA KAZANACAĞI BİR İŞ SÖYLEYİM SİZE BEN ŞUAN BU İŞİ YAPIYORUM SEZONDA KAZANDIĞIM PARAYI SİZE SÖYLESEM YOK YALAN SÖYLÜYORSUN BİLE DERSİNİZ. NEYSE YERLERİN İSİMLERİNİ VERMEYİM BENİM ABİM ÜNÜVERSİTENİN MALİ İŞLER VE İDARİ AMİRLİĞİNİ YAPIYOR YANİ ALIM SATIM VE BÜTÜN İHALELERE O BAKIYOR BUNDAN 1 HAFTA ÖNÇE BANA ÜNİVERSİTENİN GÜVENLİK ŞİRKETİNİN SÖZLEŞMESİ BİTTİĞİNİ YENİ İHALE AÇAÇAKLARINI SÖYLEDİ BEN DE BULUNDUĞU YERDE GÜVENLİK ŞİRKETLERİNİ ARAŞTIRDIM VE BİR TANE ŞİRKETE GİDİP İHALE İLE 40 GÜVENLİK GÖREVLİSİ ALACAKLARINI SÖYLEDİM. ÜNİVERSİTENİN BANA BİZ BU İHALEYE GİREMEYİZ DEDİLER BEN DE KİŞİ BAŞI BANA 150 TL VERİRSEN İHALEYİ SANA KAZANDIRIM DERDİM ANLAŞMA YAPTIK VE ABİMİN YANINA VARIP ŞİRKET BİLGİLERİNİ VERDİM İHALEYİ O KAZANDI BENDE 6.000 TL CEBİME ATTIM ŞUAN ŞİRKETTE BULUNAN DİĞER ELEMANLARI ANTALYADA AYARLADIĞIM OTELLERE GÖNDERİYORUM VE KİŞİ BAŞI 150 TL ALIYORUM ŞİRKETİN İŞİNE GELİYOR TABİ BENİMDE.BU ŞARTLARDA NEDEN ŞİRKET AÇAYIM.SİZÇE ….05532116228

 7. alper der ki:

  artı 400 milyar nereye gidiyor bunu bir arkadaş acıklasın 400 milyar güvenlik şirketi açıyormuş.

 8. Yusuf Azmi Akbaş der ki:

  merhaba salim bey, yaptığınız şeyin ihaleye fesat karıştırmak olduğunu farkında mısınız? ve bununla yetinmeyip insanları suça teşvik ediyorsunuz. Yaptıklarınızın hepsi suç teşkil etmektedir. Bilgilerinize…

 9. grtr der ki:

  güzel arkadsım senin yazdıgının suc oldunu biliyomusun ihalede usulsuzluk böyle seyler yazmayın basınızıda yakmayım bence

“Güvenlik Şirketleri Nasıl Kurulur?” üzerine bir yorum

 1. Geri bildirim: Anasözleşme Örneği

Bir cevap yazın