Etiket arşivi: Koruma hizmeti

Kendi bünyesinde güvenlik kurmanın dezavantajları

Bugün için bazı toplu konut sitelerinin ve bazı şirketlerin özel güvenlik hizmetlerini kendi bünyesinde yapmaya çalıştıkları sıkça gözlemlenmekte. İş ilanlarına da konu olan bu durum aslında özel güvenlik şirketlerinden şikayetçi olanlar için bir çözüm yolu olarak gözükse de genellikle güvenlik firması amirlerinin, emekli polis, emekli asker kişilerin “Ya ne diye fazla para ödeyelim, daha düşük fiyat ile ben size ekip oluştururum, daha az ücret öderiz, ben de güvenlik personelini idare ederim” diyerek kendine iş ve mevkii sağlama amacından başka bir şey değildir.

Oysa kendi bünyesinde özel güvenlik birimi oluşturmanın birçok zararı ve dezavantajı var.

1- İnsan Kaynakları açısından dezavantajları; Her bir personel için ayrı ayrı idari dosya tutmak, bunların işe giriş çıkışlarını gerek SSK gerek Özel Güvenlik Şube müdürlüğübirimlerine bildirmek, özel güvenlik mali mesuliyet sigortalarını yaptırmak veya değişen görevli için iptal ettirip yenisi için tekrar yaptırmak gibi yoğun, sıkıcı ve daha kötüsü en ufak ihmalde 5188 sayılı kanuna göre cezai yaptırımı olan konularla uğraşmak.

2- Personel bulma açısından dezavantajları; Görevini layığıyla yapamayan, çalışmak istemeyen veya görevi savsaklayan personelin işten çıkarılması veya kendisi tarafından iş akdini feshetmesi durumunda, yeni bir güvenlik görevlisi bulmak, onun bu göreve uygun olup olmadığını anlamak tam bir uzmanlık işi. Hangi site veya şirket yöneticisi iş ilanına başvuran görevlinin gerçekten özel güvenlik işini yapıp yapamayacağını anlayabilir ki. Çünkü her işin içinde trikler ve kaçış noktaları var. Göze hoş gelen bir personel belki de işini savsaklıyordur ama ruhunuz duymaz.

3- Kontrol ve denetim yönünden sakıncalar; Profesyonel bir iş olan güzenlik işi, çalışan personelin uzmanlar tarafından kontrolünü de kapsar. Kendi bünyenizde kurduğunuz güvenlik ekibini kim kontrol edecek, peki buldunuz bir emekli polis, onu kim kontrol edecek? Site yöneticisisiniz, gündüzleri güvenlik görevlilerini kontrol ve idare ettiniz. Ama geceleyin uyumayacak mısınız? Siz uyurken özel güvenlik görevlisi de nöbet başında uyursa nasıl müdahale edeceksiniz? Veya görevliler nöbetleşe uyursa? Her gece bir komşunuz veya bir firma iseniz bir yöneticiniz nöbet tutabilecek mi?

4- Mali ve hukuki sorumluluklar; Özel güvenlik görevlilerinin kıdem tazminatlarına hak kazancağını, sayı 30 dan fazla ise işe iade davası açabileceğini, ihbar ve kıdem tazminatları, SSK ödenekleri ve herhangi bir hastalık veya sakatlık halinde yüklü tazminatlar ödeyeceğinizi ve bunun direkt sorumlusunun bünyesinde özel güvenlik bulundurana ait olduğunu biliyor musunuz? Peki yukarıda anlatıldığı gibi bu kişilerin bildirimlerini yapmamanın veya geç yapmanın cezalarını, mali mesuliyet sigortası olmadan çalıştırmanın müeyyidesini biliyor musunuz?

5- Şift nasıl hazırlanır, nöbet çizelgesi nedir, tutanak nasıl düzenlenir, acil durumlarda neler yapılır? Rapor nedir? Bunları biliyor musunuz? Risk analizi, Risk yönetimi ve oryantasyon nedir bilir misiniz? Bilmiyorsanız bu bilgilere ulaşabileceğiniz bir link verelim ama bilmek ile uygulamak arasındaki farkları bildiğinizi umarız. Özel güvenlik hizmetleri rehberi.

Tüm bu nedenlerle, ister site yöneticisi olun ister firma sahibi, ne olursa olsun, bir miktar tasarruf edeceğim diye hizmeti kendi bünyenize almayınız. Her işin profesyoneli vardır. Eğer profesyoneller başarılı değilse, onlar herhangi bir iltifat veya değer hak kazanmamalı ise, sizler de görevlerinizi site kat maliklerine, şirketinizdeki herhangi bir personele bırakabilirsiniz?!?

Siz siz olun özel güvenlik şirketlerinden asla şaşmayın, kendi bünyenize alacağınız özel güvenlik görevlileri ile başetme, onları kontrol etme, mali ve hukuksal sorumluluklarını üstlenme gibi ciddi ve vecibeleri olan risklere, biraz daha düşük fiyata malolacak diye girmeyin. Hele hele, ben özel güvenlik firmasından memnun değilim, şikayetçiyim deyip, bu şikayetlerinizi menfaate çevirmeye, kendini önemli hissettirmeye çalışan emekli polis ve emekli askerlerden uzak durun. Onlarla firmalar başedebilir ama siz edemezsiniz. Farkında dahi olmadan güvenliğiniz zaafiyete uğrar. Başıboş güvenlik ordusuna verdiğiniz paraya yazık olduğu gibi sorumlu olduğunuz kişilere mahçup olursunuz. Bu nedenle muhakkak özel güvenlik firmaları ile çalışın! Memnun değilseniz bir başkası ile çalışın ve özel güvenlik hizmeti alımı hakkındaki yazımızdaki kurallara mutlaka önem verin.

Database hatası nedeniyle silinen yorumlar aşağıda olup, bunlara cevap verebilirsiniz…

Kendi bünyesinde güvenlik kurmanın dezavantajları için 63 cevap

 1. Serhat der ki:

  Emekli askerler kadar kafanıza taş düşsün. Yalancılar siziiiiiii….. Kandırın bakalım millti para kazanacağım diye. Kandırın o güvenlikçi çocukları, yiyin o gariplerin haklarını… sizi gidi üçkağıtçılar sizi……..

  • admin der ki:

   Sayın Serhat…, istersem bu yorumu onaylamaz, dolayısıyla yorumunuz da yayınlanmazdı.
   Ancak objektiflik adına yorumunuzu onayladım.
   Öncelikle şu an işsiz bir güvenlik görevlisi olduğumu belirteyim. Yani yazdıklarımla beni yalancılıkla suçlarken ne kadar düşüncesizce yazdığınızı anlamalı ve özür dilemelisiniz.
   Emekli asker, polis gibi kişiler hakkında yazdıklarımı biraz daha açayım o zaman. Bakalım kim kimi kandırıyor. X fabrika…, emekli asker patrona diyor ki “ya bu güvenlik firmasına ne diye para vereceğiz, biz kendi bünyemizde yapalım, ben yönetirim…”. Patron da güvenerek güvenlik firmasının işine son verip kendi bünyesinde başlıyor. Sırf 50-100 TL tasarruf yapacağım diye başlarına neler geliyor dinleyin bakalım;
   1- Emekli vatandaş, özel güvenlik şubeye vermesi gerektiği bildirimleri unuttuğundan patron ceza yiyor,
   2- Emekli askeriniz işe aldığı çocukların maaşlarından her ay komisyon alıyor. Oysa bu işi organize edecek diye maaşı 2 katına çıkarılmştı. (Ne oldu, ne yazmıştınız yukarda sayın Serhat “Kandırın güvenlikçi çocukları, üçkağıtçılar” mı demiştiniz? Buyrun size 3 kağıt ! )
   3- Güvenlikçilere yaptığı mobbing nedeniyle bir çok güvenlikçi kaçıyor, bir bayan güvenlikçi ise taciz nedeniyle dava açıyor.
   4- Firma ile sözleşmeyi feshettiren, sonra da kendi başına geçen bu Emekli vatandaşınız var ya, geceleri kontrol yapmadığı için fabrikadan ciddi miktarda mal yok oluyor…,
   5- Yaptıkları-yapmadıkları ortaya çıkınca kaçan emekliniz, fabrikayı terk edince güvenlik diye bir şey kalmıyor. Şimdi özel güvenlik firması çalışıyor orada. Ben de işten çıktım bu arada…

   Şimdi anladınız mı neden özel güvenlik firmaları ile çalışılması gerektiğini. Anladınız mı kendi bünyemizde yapalım, tasarruf yapalım, kendimiz başarırız şeklinde telkinlerle başa neler geleceğini? Bu anlattığım gerçek bir örnek. Amacım emekli polis veya askeri yermek değil, amacım kendi bünyesinde özel güvenlik kurmanın zararlarını anlatmak idi! Kanımca emekli asker, emekli polislere görev verilsin tabi. Ama ÖZEL GÜVENLİK FİRMALARININ BÜNYESİNDE ÇALIŞSINLAR !

  • Serhat der ki:

   Sayın Admin, gelin anket yapalım! Varmısınız?

 2. Murat Fidan der ki:

  Özel Güvenlik Şirketlerinin %99.9′u personel ücretlerini 800-900 tl ödediği halde, yasal maaş bordrosuna asgari ücret işler , kalan bakiye elden verilir.
  Hatta bir çoğuda vardır ki; bordro dahi vermez.
  Bu durumun ne kadar etik olduğunu da sorgulamak gerekmez mi?
  yorum yapma imkanı verenlere ve şeffaflıktan yana olduğunu düşündüğüm kurumunuz yönetimine teşekkürler.

  • admin der ki:

   MURAT bey, Değerli yorumunuz için teşekkürler. Etik kısmına malesef uygulamada Efe arkadaşa verdiğim yanıttan da anlaşılacağı üzere, etik olmayan çok düşük teklifler sunarak işi alan firmaların neden olduğundan dolaylı olarak çalışana yansımasından kaynaklanıyor. Ben bunları piyasanın durumunu her iki hatta üç yönden görebildiğim için yazabiliyorum. Basit bir örnek: ABC AVM.ye teklif sunuluyor. Fiyat eleman başı 1400+KDV. Peki maaşı, yolu, sskyı,yemeği toplayın bakın kaç TL kalıyor bu firmaya. Peki bu firma hayır için mi kurulmuş? Peki denetimler, elbiseler, telsizler vs. teçhizatı kim ödüyor? Oraya gelen, özel güvenlik şubeye giden yazılar vs. masraflar ne oldu? Emin olun sizler az maaş alıyorsanız bunun en az sorumlusu firmalardır. Üstelik proje sahibi ödeme yapmasa bile çoğu firmanın maaşları, ssk.ları cebinden ödemek zorunda olduğunu da hatırlatmak isterim. Düşünürken çift taraflı düşünürsek çok daha adil davranmış oluruz.

   • admin der ki:

    Yazmayı unuttum, ek yapıyorum… Şimdi verdiğim örnekte projeye 1 adam için 1400+KDV için fatura kesiliyor. Pekiiii bu paranın çok azı güvenlik şirketi kazancı. Pekiii neden şunu sormuyorsunuz? Bu firmanın yıl sonunda ödeyeceği vergi ne olur? Neden güvenlik görevlisinin aldığı MAAŞ yüzünden firma vergi ödesin? Neden yemek, yok, SSK ile işçiye ödenen para üzerinden bir daha vergi alıyorsunuz? Neden KDV %18? Vergi KAZANÇTAN alınır. Faturanın tamamı özel güvenlik şirketinin parası mıdır? Bakın bunları da soralım. Bunlar hesaba katılsa çalışan da firma da hatta proje sahibi de kazanır.

   • musti der ki:

    şöyle düşünün ben 8 yıldır bir çok şirketle çalıştım ve şunu gördüm adam 1800 1900 tl ye anlaşıyor bize 900 tl para veriyor iyi de ana firma güvenlik firmasının parasını vermeyince ben para almadımki size para vereyim diyor. ben de diyorum ki ey güvenlik firması bende sen 1800 tl ye anlaşırklen bana nasıl 900 verirsin mi diyorum bence bütün güvenlik firmaları ya kapatılmalı yada taşeronlar kanunu çıkarılmalı ki işçinin çalışanın hakkı korunsun bu firmaların hepside üç kağıtçı

    • admin der ki:

     musti arkadaşım, 1800-1900 dediğin rakama KDV dahil mi mesela. Normalde bize 1000 tl verseler daha önce dediğim gibi vergi+ssk da 400 tutsa en az 1500 tl alıyor olmalılar ki şirket kazanç elde etsin. Yani eleman başına 100 tl. Bakın 1500 de 100 tl karı bir firmaya da çok görmemek lazım. Firma kdv hariç o 1800-1900 tl alıyorsa o zaman maaşınız çok az, firma çok fazla kazanıyor, bu da haksızlıktır derim. Eleman başına karı 400-500 tl fazla bence de.

     • admin der ki:

      Söylemeyi unuttum mesela bizim firma da bir yerle bu rakamlara anlaştı ama tüm kamera sistemlerini, x-ray kapılarını felan firma yaptı. Öyle olunca da haliyle maliyet normal. Bir de bunu bilmek lazım.

 3. efe der ki:

  kardeş sen hangi şirkette çalışıyosun bu kadar güvenlik şirketlerini savunuyosun serkan arkadaşıma katılıyorum bütün güvenlik şirketleri çocukların haklarını yiyo hala 600tl ye adam çalıştırıyolar …. Ben bir firmanın kendi bünyesinde güvenlik görevlisiyim 1500 tl maaş alıyorum. … BU KISMI HAKARET İÇERDİĞİNDEN ADMİN TARAFINDAN SİLİNDİ.

  • admin der ki:

   EFE bey, Ben hiç bir şirkette çalışmıyorum şu an. 600 TL ye çalışan var mı bilmiyorum ama zorla çalıştırma yasağı (Anayasaya göre angarya yasaktır) olduğuna göre çalışmak kadar çalışmamak da görevlinin elinde. Siz bir firmanın bünyesinde 1500 tl maaş alıyorsunuz, çok güzel. Sizi kim denetleyecek, denetleyeni kim denetleyecek? Firma size 1500 tl verdiğine göre maliyetiniz 2000 TL civarındadır. Peki tüm firmaların gücü bu parayı vermeye yetiyor mu bakalım. Ne pazarlıklar döndüğünü, bazı firmaların sırf işi almak için İstanbul gibi bir yerde adam başı 1300 TL teklif verdiğini, 650 sana, 100 yemek, 140 yol, 350 de sigorta olduğunu varsayarsak kim ne kazanıyor? Sana işi veren ana firma kazanıyor, ne güvenlik firması ne de sen! Güvenlik firmaları bu tip teklifleri veren merdiven altı firmaları aralarından eleyebilseydi emin ol, kimse de 600 e çalışmak zorunda kalmazdı. Diğer taraftan bazı güvenlikçi arkadaşların başlarında firma yöneticisi olmadan çalışmak istemelerinin altında ne gibi düşünceler olduğunu ben biliyorum. Sizi onlardan saymıyorum ama hadi biraz düşünün. Kendi bünyesinde güvenlik yapan bir sitede tespit ettiklerimi burada anlatsam şok olurdunuz. Lütfen konuya sadece para olarak değil, GÜVENLİK HİZMETİ ve onun bir parçası olan GÜVENLİK GÖREVLİSİ gibi bakınız.
   Not: Yorumunuzu onayladım. Konuşma hakkınız size başkalarına hakaret hakkı vermediğinden yazınızın o kısmını sildim.

 4. zerox der ki:

  admin kardeşim her iki sisteminde dezavantajları var paravanlar ve merdiven altı şirketlerle bu bahsettiğiniz emekliler arasında bi fark yok olan çalışan garibanlara oluyor sevgilerimle…

  • admin der ki:

   Zerox sana katılıyorum. Kalitesiz ve sadece iş kaptım mantığında çalışan firmalar nedeniyle sektörde sorunlar oluşuyor. Benim tercihim firma da kazansın görevli de. Fakat dünyanın neresinde 15 gün kurs görerek ve artık ezberlenmiş sorulardan oluşan bir sınavla bir MESLEK ediniliyor? Acaba gerçekten de güvenlik sertifikası almış kaç arkadaş gerçekten bu işi yapmaya layık? Örnek olarak: Her tekstil veya deri işçisinin bir güvenlik sertifikası var. Dönem bittiğinde güvenlik, başladığında derici veya tekstil işçisi… Sizce bir gariplik yok mu? Profesyonel hizmet, profesyonel çalışan ile olur, dolayısıyla ücreti de profesyonele ödenen tutarda olur. Önce kendimize bakmalıyız. Sadece ben çalışıyorum hakkımı isterim diyorsak, neyi hakkettiğimizi de iyice düşünmeliyiz. Ben 20 yaşına kadar ne okumuşum, ne çalışmışım. 21 inde jeton düşmüş, ne yapsam ne yapsam, aa güvenlik olayım… Ne de olsa 500-600 harcarım 1-2 ay içinde meslek sahibi olurum. Ne de kolay, ne de ucuz… Eh başka yapacak şeyim de yok, meslek yok, sanat yok, tahsil yok bende. Asıl garabet bende sahiden. Değil mi? Şimdi yapabileceğim tek şey şu: Önce bir AŞ.e girmeliyim. Orada kendimi ispat etmeliyim. Eğer performansım iyi olursa beni daha çok kazanabileceğim bir projeye verirler. Orada da iyi çalışırsam beni AMİR yaparlar. Hatta ileride BÖLGE MÜDÜRÜ dahi olabilirim. Maaşım da böyle artar…

 5. emekli der ki:

  yapılan yorumları okudum ve şöyle bir karara vardım. insanlar belli ki artık ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. ama ne varki günümüz koşullarının da en kolay işi olan güvenlik işinde bile verilen görevlerden kaçma uyuma safsatlama gibi olaylar olmakta. bu diğer hakkaniyetle işini yapan insanların ekmeklerini engellemekte. fakat neden se şimdi öyle çok güvenlik firmaları çoğalmakta ki. bu da insanlarımızın sömürülmelerine yol açmakta. devletimizin buna bir an önce çözüm bulması gerekmekte. ne hizmet veren kardeşlerimiz zarar görmeli ve nede hizmet almak isteyen insanlarımız zarar görmeli. insanlar kendi kendilerinin aynasıdır. aynaya iyi bakalım ve örnek olalım.saygılarımla…

 6. Selim der ki:

  Admine katılıyorum. Bugün güvenlik şirketleri sırf işi kapmış olmak için müşterilere çok düşük fiyatlar teklif ediyorlar. Müşteri doğal olarak ucuz fiyata bakacak. O da güvenlik şirketi bu da güvenlik şirketi diyerek hesaba kitaba bakmayacak. Ama ucuz etin yahnisi misali sonra başına neler geleceğini bilmiyor. Ha sonra da bir sürü şikayet… Bu arada örneğin Beylikdüzünde VIP … Güvenlik diye bir şirket var. Heryere 1300+KDV teklif verir. Ucuz diye işi de alır. Güvenlik görevlilerinin parasını ödemez, sigorta yapmaz ya da yatırmaz. Hatta güvenlik kartsız işçi de çalıştırır. Burada asıl uyanması gereken kişiler aslında MÜŞTERİLER. Biraz ticaretten anlayan müşteri, böyle ucuz firmalara itimat etmez. Dolayısıyla bizler de 600 tl ye değil, örnek olarak 800 TL.ya çalışır oranın güvenliğini de harika bir şekilde yaparız.

 7. Meraklı der ki:

  Eleman başı KDV haricinde 1500 2000 TL olabiliyor. Fakat eleman başı ne demek?

  Ben mesela 7 gün 24 saat 2 gereği kadar uzman ve silahlı kişi tarafından korunmak istesem, bunun maliyeti ne kadar olur?

  • Meraklı der ki:

   2 derken yani 2 tane koruma, ikisi de silahlı, gereği kadar profesyonel, ve 7 gün 24 saat koruma.

  • admin der ki:

   Koruma ve özel güvenlik görevlisini karıştırmamak gerek. Ancak 24 saat güvenlik isteyen bir yerin 2 değil 3 güvenlik görevlisine ihtiyacı olur. Basitçe 1 gündüz, 1 gece, 1 de yasal değiştirici dediğimiz diğer 2 kişinin izinli olacağı dönemde görev yapacak eleman kastedilir. İnsanların 24 saat çalışması mümkün olmadığı gibi mevzuata da aykırı. Üstelik çalışanlara hafta tatili de verilmeli değil mi?

 8. sedat der ki:

  admin kısaca yazıyorum sen bır dalkavuksun

  • admin der ki:

   O kadar dalkavuğum ki bu saygısız ve zavallı mesajını onaylamak yerine silebilirdim. Cahilliğini sergilemek yerine nerede hatalı olduğumu yazsaydın belki saygı duyardım.

 9. Tarık der ki:

  Sedat adlı kişinin yazdığını görünce detaylı yorumdan vazgeçtim. O zaman kısaca yazayım: Admin sen çok doğru noktalara deyinmişsin. En azından objektif yazmışsın, tamam ben de ögg yim ama gerçekler bunlar.
  Ayrıca o sedat isimli arkadaşı dalkavuk dediği için IP numarasını alarak savcılığa şikayet et ki bir daha bir yerde ögg olarak çalışamasın, yesin sabıkayı aklı başına gelsin. 15 gün kursa gitmekle kendini bir şey sanan böyleleri değil, aklı başında olan insanlar yazsın buraya.

 10. barisgnd der ki:

  sa.kardesim bak 3 aydır yarım yamalak maas alıyorum.kırayı saalıyorum bı yandan bı yandan faturalar bı yandan gıderler..vs vs..admın sımdı sen soyle .ben bunları yasıyorken senın dedıklerınemı yoksa benım yasadıklarıma goremı yorum yapayım…karar senın.

 11. barisgnd der ki:

  650 lıra bankaya yatırıyo adam..gerısı elden aldıgım para 950 yemek cepten yol cepten.elden aldıgım parayıda salla babam salla…..sankı mılyarlar verecekmıs gıbı sallıyo…..sana soruyorum projede bu guvenlık sırketının parasını sallıyomukı bızı sallıyo adam …sonra yas 35 40 oldumu hadı gule gule kardesım..yalanmı….yada ıstıfanı vermen ıcın senı taaa …..nıkahına yolluyo..sende gıdemıyon tabı basıyon ıstıfanı…..ee ne oldu tazmınat olarak aldın 3 ün 1 ini…..

 12. barisgnd der ki:

  son olarak admın bu savundugun sırketler demekkı ıyı yerler barı soyle hangılerıde oraya gecebılırsek gecelım ozaman dıyımkı admın demek bundan bahsedıyomus……..
  hadi kolay gele

 13. fikret der ki:

  Tarık arkadaşa da admin arkadaşa da katılıyorum. Güvenlik görevlisi arkadaşlar (ben dahil) hesap kitap işinde biraz zayıfız sanırım. Şirket çalıştırmadıklarından alınan tüm paraları şirketin karı sanıyorlar onun için şirketleri sömürücü diye adlandırıyorlar. Benim şirketim kar elde edecek ki ayakta kalacak bana da iş sağlayacak. Tamam ücretler düşük ama proje sahipleri ile yapılan anlaşmalar zayıf olduğundan böyle. Bir de viponur gibi çok düşük fiyat teklifi veren firmalar bu sektörü rezil ediyor. Bizim firmanın 1500 dediği yere 1300 diyor alıyor, sonra da elemanın parasını ödemiyor. Zaten başka türlü de altından kalkamaz. Hesaplar ortada yemek yol maaş 1000 tl desek, 350-400 arası ssk ve vergiler desek zaten 1400 ediyor. Elbise parası, denetim parası, şirket masrafları ne olacak. Olacağı şu; elemanı kazıklayacak bu tip firmalar. Bence doğru dürüst güvenlik firması elemanına söz verdiği ücreti ödeyendir. Yoksa kimse bizi zorla çalıştırmıyor. Memnun olmayan da çalışmasın bu sektörde, başka işe girsin. Tabi bulabilirse…

 14. admin der ki:

  barisng kardeş merhaba, ben sana haksızsın demiyorum. Hepimiz aynı zorluğu çekiyoruz. Bak dikkat et kaliteli firmalar var kalitesizler var, her işte olduğu gibi. Bana nerde çalıştığımı soruyorsun ama söylesem reklam olacak. Ama bak kaliteli güvenlik firmaları var. Mesela Tepe, Securitas, ISP, Securinet gibi. Bunlar personelle ne kadara anlaştılarsa ödeyen firmalar. Yukarıda fikret isimli kişinin dediği gibi zorla çalıştırılmıyoruz, işe biz talip oluyoruz, maaşımızı alıyorsak sorun yok. Alamıyorsak sorun var.

 15. barisgnd der ki:

  iyi soyluyonda onlara gıremıyozkı ne yapalım ..zorla calıstırılmıyozkı dıyosunda ne yapalım denıze dusen yılana sarılır dıye boylemı olması gerek

  • admin der ki:

   Aslında en önemli konu o kaliteli güvenlik firmalarına nasıl girilebileceği. Çünkü karşı taraftan bakıldığında para kelimesinden başka şey söylemeyen personeli tutmayacakları kesin. Sizce nasıl olmalı?

 16. Rampard der ki:

  Etilerde bir sitede (site kendi bünyesinde güvenlik yapıyor) görevliydim. SSK onlardan olmak üzere maaş 1300 tl idi. Gece site yöneticileri uyuyunca biz de uyuyorduk, sadece 1 gözcü bırakıyorduk, hatta son zamanlarda erkenden eve bile gitmeye başlamıştık, tabi çakılmasın diye hergün 1 kişi . Harika 1 yılımız geçti. Geceleri nöbette uyuyup gündüzleri de başka işte çalışıyordum. Maaşım 2000 tlye falan geliyordu. Bir gün yakalandım ve işsizim. Şimdi güvenlik firması görevde. Çalışan arkadaşlar maaşlarının azaldığını ve artık işi sallayamadıklarını söylüyorlar. Bana iyi maaşla çalışabileceğim kendi bünyesinde güvenliği olan bir site önerirseniz sevinirm.

  • admin der ki:

   Rampard arkadaşım sana ne desem bilemedim. Hem bu sayfada yazılan kendi bünyesinde güvenlik ekibi oluşturmanın zararlarına güzel bir örnek olmuşsun hem de ögg.lerin yüzkarası olmuşsun. Hem uyuyorsun, hem nöbet yerini terk ediyorsun, güvenlik firması seni atınca, yine ense yapacağın site arıyorsun. PES doğrusu ne diyeyim sana.

 17. İbrahim der ki:

  Ataköyde site yöneticisiyim bu rompardın dediklerine bizzat şahit oldum. Biz güvenliğimiz var sanıyorduk. Adamlar paso uyuyup kaytarıyorlar. Biz de bir güvenlik şirketine verip kurtulduk bu asalaklardan. Para istemeye gelince canavar kesilenler güvenlik işine gelince yan çiziyorlar. Firma çürükleri gönderdikten sonra öğrendik ki site sakinlerine asılan mı ararsın, hırsızlık yapan mı… Haram zıkkım olsun böyle güvenlik görevlilerine! Allah razı olsun firmadan göz açtırmıyorlar artık!
  Biz site olarak bundan sonra güvenlik firmaları ile çalışmaya karar verdik. Rahatız. Kafasına göre işe gelmeyen, olur olmadık yerde izin isteyen, olmadık zamanda zam isteyen uyanıklardan kurtulduk.

  • salim er der ki:

   Bir sitede yönetim kurulu başkanıyım. Aynı sorunu biz de yaşamıştık. Güvenlik firmaları daha pahalıya gelir diye kendi bünyemizde güvenlik birimi oluşturmuştuk. 14 güvenlik personelimiz vardı. Başımıza gelenler aynen şöyle;
   1- Amire çok para vermemize rağmen, mesai saatlerinde gelmiyordu. 1 kere yakalasam 20 kere kaçak yapıyordu. Emekli polis olmasına güvenmiştik, hata ettik. Sürekli zam istiyordu. En son sitede birileriyle fazla samimiyet kurunca görevine son vermek zorunda kaldık.
   2- Personel, biz gündüz işte, gece istirahatte olduğumuzdan kontrol edilmediğini anlayınca nöbetleşe uyumaya başlamış. Arka kapıdan kamyonu dayayıp 3 evi soydu hırsızlar. Hem de 1 er hafta arayla.
   3- Personel sürekli zam isterdi, verirdik. Aradan 2 ay geçmeden yine zam istiyorlardı (en son maaşları 1000 tl idi). En sonunda 3 güvenlik haber bile vermeden kaçtı. 2 tanesi ise haber verip “yarın işe gelmeyeceğiz” dediler. Site müdürü ve biz panik halinde görevli aradık. 1 ayda ancak yerlerini doldurduk. Tabi site müdürümüz özel güvenlik şubeye bildirim yapmayı unutunca da bir güzel idari para cezasına çarptırıldık.
   Sonuçta biz de bir güvenlik firması (ISP) ile anlaştık. Ne nöbette uyuyan kaldı, ne kafasına göre görev yerini terkeden kaldı. Tasarruf edelim derken yediğimiz cezalar, personelle uğraşırken kaybettiğimiz zaman hep boşuna imiş. Fiyat açısından çok da farklı değilmiş. Şunu 50 yaşında bir kere daha öğrendim ki her işin bir profesyoneli var! Onun için siz siz olun güvenlik şirketine vermeyelim biz yapalım denildiği anda o yönetimden kaçın. Kontrol de edemezsiniz, başınıza gelmeyen de kalmaz. (Bazı şeyleri de özel güvenlik görevlilerinin gururlarını kırmamak için yazmadığımı söylememde yarar var)

 18. guvenlık der ki:

  SLM BENDE 6 SENEDIR OZEL GUVENLIK SIRKETLERINDE CALISIYORUM KIMLIKSIZ CALISTIRANMI ELBISE PARASI KESENLERMI RESMIYETLE HAREKET EDIP MAASLARINI 1AY GECIKTIRENMI İŞCİLERİ 700 ..800 LE CALISTIRIP KENDILERI OTURDUGU YERDEN SIRTINDAN PARA KAZANANLARMI AVANS LAZIM OLUPTA VERMEYENLERMI. COGU GUVENLIK FIRMASININ SAHIBI ASKERIYEDEN VE EMNIYETTEN EMEKLI 2000……3000 MAASLARI SEN ACSIN UMURLARINDAMI HEPSININ PSIKOLOJI BOZUK KENDINI ASKERIYEDE SANIYORLAR O PSIKOLIJIDEN HAREKET EDIYORLAR EMIR BAKI SEKILDE ELEMANA ONEM YOK KIYMETSIZ BES PARA ETMEZ GOZLERINDE BUNLAR KISACA BU SIMDI KIMSE SAVUNMASIN ONLARI ADMIN KARDESIM EGER DURUSTSEN BUNU YAYINLARSIN TSK

  • admin der ki:

   Sayın güvenlik rumuzlu arkadaş. Tabii ki dürüstüm ve yazını onayladım. Üstelik meslektaşız. Ben burada konuyu her yönüyle ele almaya çalışıyorum. Olumlu yorumlar da olabilir olumsuz da olabilir. En azından güvenlik firmam olmadığından rahatım. Ancak söylediklerinin bir kısmına katılmıyorum.
   – Güvenlik firmalarının kimliksiz güvenlikçi çalıştırmaları yasak ve cezası var. Onun için böyle dandik firmaların da bulunmasına rağmen az olduğunu biliyorum.

   – Hizmet sektörü olduğu için maaşlar 1 ay sonra yatıyor. Bildiğim kadarıyla güvenlik firması projeye faturayı ay başında kesiyor. Proje sahibi ne zaman öderse güvenlik firması da o zaman ödüyor. Eğer proje çalıştığın ayın maaşını zamanında ödüyor da firma 1 ay daha sallıyorsa çok haklısın. Öyle değilse yanlış biliyorsun. Bir çok arkadaşın maaşını hesaplamayı, maaşını ne zaman alacağını dahi bilmediğini gözlerimle gördüm. Bu ay çalışırsın, diğer ay alırsın. Adam gelmiş 1 hafta olmuş, maaşımı alayım diyor. Tüm hizmet sektöründe önce çalışırsın, sonra alırsın (maalesef kural böyle), yani önce iş sonra para…

   – Elbise parası kesiyor bazıları demişsin. Doğru. Ama neden kestiklerine yine ben şahit oldum. Bir şirkete başladım bana giyildiği belli olan bir elbise vermeye kalktılar. Ben başkasının giydiği üniformayı ve ayakkabıyı giymek istemedim. Sadece 3 gün çalışan eleman giymiş ve KAÇMIŞ. Ama ben yine de giymek istemedim mecbur bana yeni üniforma verdiler. Benden önce 3gün çalışıp kaçan arkadaşın maaş alacağı 90 tl, uniforma+ayakkabı maaliyeti ise 350 tl imiş. Tamam bana ne ama, firmaya yazık değil mi? 350 tl lık teçhizat çöpe gitti.

   – Emekli polis-asker konusunda sana katılıyorum. Ben şahsen sahibi emekli polis veya asker olan firmalardan veyahut amiri emekli polis olan projelerde çalışmaktan hep kaçınırım. İster sahibi olsun ister amir olsun çok garip oluyorlar, işi bilmedikleri gibi özel sektörü bilmediklerinden kısa sürede ya kısa zamanda istifa ediyorlar ya da firma sahibiyse batıp gidiyorlar. Eh sırtını devlete dayamak gibi değil bu özel sektör.

   • Kartal der ki:

    Merhabalar,
    Emekli asker konusunda yazdıklarınıza istinaden bir konuyu belirtmek istiyorum. Zira ben de emekli bir askerim ve özel güvenlik işi yapıyorum.
    Öncelikle, genelleme yapmanızı doğru bulmuyorum. Şöyle ki, meslek grupları, memleket, fiziksel görünüm, cinsiyet gibi konularda farklı özellikler görüldüğü kabul edilen empirik bir gerçektir.
    İkinci olarak; “garip oluyorlar” sözünüzü açıklamanızı isterim. Eğer kastettiğiniz farklılıksa, her insan bir diğerine göre gariptir.
    “İşi bilmiyorlar” sözünüzde ise, Ancak şöyle bir yorum yapsaydınız Size katılabilirdim; Özel Güvenlik işinin başarısındaki temel unsurlardan bir tanesi de disiplindir ve bunu sadece emekli asker, polis kısa sürede sağlayabilir, diğer unsurlar ise tamamen kişinin kendisini yetiştirmesi ile ve tecrübesi ile alakalıdır.
    Sırtını Devlete dayama konusunu ise diğer yorumcu arkadaşlarıma bırakıyorum, tartışılabilir bir konu olduğu için.

    Saygılarımla.

    • admin der ki:

     Belirttikleriniz kendi yorumum. Zaten “garip oluyorlar” kelimesinden sonra bazı açıklamalar yapmıştım. Bir kısmı işi bilseler de özel sektörü bilmiyorlar. Üstelik altlarında çalışan özel güvenlik görevlilerinin ÇOĞUNUN vasfı bu sayfada da göreceğiniz üzere çok ama çok garip olduğundan onlarla da anlaşamıyorlar. Özel bir kişinin (site sakini, fabrika müdürü vs) kendilerine emir vermelerini de yadırgıyorlar. Üstelik çok farklı bir hizmet şekli özel güvenlik aslında. Yetki sınır 5188 sayılı yasada var ve emekli asker-polis buna da katlanamıyor. Örneğin emekli bir polis amir olduğunda daha önce kök söktürdüğü suçluya, efendim demek zorunda kalıyor ve katlanamıyor. Bu örnekler böylece uzar gider. Yorumda bulunduğunuz için teşekkür ederim. Amacım bir zümreyi kötülemek değil.

 19. Nedim der ki:

  Madem her yazıyı onaylıyorsunuz bunu da yayınlayın dürüstseniz.
  Güvenlik görevlilerinin %90 ı cahildir, eğitimsizdir. Bu vasıflarla en fazla asgari ücreti hakediyorlar. 3-5 gün kurs, sonra güvenlik görevlisi olduk diyorlar. Çoğu kelepçe takmayı bilmez, telsizle konuşamaz. Bunların başına tabiiki işi bilen bir firma olmalı. Yoksa verilen para da boşa. Bu ülkede kütük gibi durmayla para kazanılmıyor. Ben bir üniversite mezunu olarak 1000 tl alacam diye hergün 10 KM yürüyorum, patronum ne derse yapıyorum. Ama sizin gibi ağlamıyorum. Eğitimsizliğinizin, işsizliğinizin sorumlusu ne ben ne firmalar ne de diğer insanlardır. Tam tersine sizsiniz güvenlikçiler. Ben çocukluk yıllarımda ders çalışırken siz geyik yapıyordunuz, unutmayın.

  • Teknikadam der ki:

   Ben henüz ÖGG değilim ama her sektörde olduğu gibi bazı insanlar sıkıntı yaratıyorlar. Bencillik ve Kibir oldukça sıkıntı her yeri sarar . Şimdi Nedim bey Özel Güvenlikçileri cahil eğitimsiz demişsin ,acaba bu işte bir yanlışlık mı var .cahil demek okumamış demektir. Lise mezunu olmak gerekmiyor mu ? ÖGG olmak için eee Lise mezunu ile Üniversite arasında fark çok mu?
   3-5 gün kurs ile o zor sınavı geçip kimlik alıyorsa aldığı kurs yeterli demektir. Yetersiz ise devlet neden Özel güvenlik eğitim yerlerine ruhsat vermiş ?
   ve de bu Kurslar da işinin uzmanı yetkili öğretmenler yok mu ?
   bu işe emek veren bir çok ünvana saygısızlık etmişsiniz.
   Devlet yeterli görmüş ve bir mesleki kimlik/ruhsat vermişsse söylenecek laf olmaz. Bir meslekte görevde yapılan yanlışlar, bilgisizlik ve bilinçsizlik kişinin /çalışanın şahsi problemidir. Saygılar.

 20. Yunus der ki:

  Öncelikle herkese merhaba.yukarıda yazan bir çok yorum ve cevapları okudum.ben yunus bademli ilk önce şunu söyleyeyim.özel bir şirket bünyesinde,görev yaptığım firmanın 5 adet değişik illerde fabrikalarının güvenlik amiriyim.
  çalıştığımız şirketimizin davranış şekillerini şöyle sıralayacağım.kesinlikle ama kesinlikle finanse etmezler.yaklaşık 1 yıldır gece denetimleri olmamıştır.görev techizatlarında bir kayıp olduğunda,maliyetini güvenlik personelinden çıkarmaya çalışırlar.örn:bir tartışma anı güvenlik olay büyümemesi için araya girdi kazağı yırtıldı veya telsiz elinden düştü kimin sorumluluk?bunu personele yansıtırlar!!!
  nöbetlerini ben ayarlarım,gerekli görev yeri eğitimlerini ben veririm.özel genel talimatları ben hazırlarım.hertürlü sorunumuzda firma yetkilileri ile ben görüşürüm ilgi yok çünkü.eleman alınacaksa şirket buluyor ben mülakat yapıyorum,çünkü benim projemde çalışacak!!!bunlar aklıma gelenler;
  şirketimiz gerekli yasal bildirimleri (izin,ssk vs.)yapar,kırtasiye malzemelerimizi temin eder,para gelirse para verir,birde ünüforma temin eder.
  görev yerinde şirket durmaz personel durur,ne kadar iyi durursa personel ,,,o kadar para kazanır şirket…eğer firma yöneticilerinden birisi seninle kötü olursa, hemen kapı dışarısın çünkü şirket menfaatlerine aykırısın!!!
  şirkete bir laf gitmesin 2 yıl kimse uğramaz yanına.şirkete bazı yaptırımları firmadan uygulattırdığım baskı ile yaptırabiliyorum ben…şimdi şirketimiz ile firma arasında sorunlar var zannedersem firma bana kendi ekibimizi kurabilmekten bahsetti.
  sorun çıkacaksa her şekilde çıkacak diyede düşünüyorum bazı personeller şirketin psikolojik baskısından da kurtulmak istiyor aslında.mesela şirketin verdiği paranın üstünde para verdirtirim bu kesin.zaten güvenlik personelleri ile ilgili bir sorun yaşandığın da hesap veren benim şirketin haberi bile olmuyor.eleman değişecekse şirkete tek bildirimde değiştiriyoruz.
  bence gerçekten çalışacak,işe ihtiyacı olan elemanlar görev aldığında ve şirkete ödenecek paraların elemanlara verilmesi şartıyla ki maddiyat önemli işi sıkı tuttuğunda başarılamayacak bir konu değil diye düşünüyorum ama bir de kendime güvenebilsem :) hayırlısı diyelim bakalım… bir de emekli asker yada polis arkadaşların özel güvenlik mesleğinde başarılı olamadıklarını defalarca gördüm.bu konuda da çok iddalıyım.yüzde 80 başarısızlar…onun için kimse bana bu meslekte asker polis demesin lütfen kızıyorum çünkü…tecrübe çok önemlidir.özel güvenlikle polisliği askerliği karıştırmamak lazım diye düşünüyorum…saygılarımla

 21. kurtaran der ki:

  he aman kurmayın ha..özel güvenlik hizmeti alınki özel güvenlik şirketi size 200o tl fatura çıkarsın zavallı köle gibi çalışan pğersoneline de 800 tl versin..öyle vidansız gözü dönmüş firmalar varki projeden parayı almasına rağmen personeline parayı vermemekte,bankaya yatırıp onun faizi ile maaş ödemekte..elimden gelse(2-3 firma hariç)bu özel güv. firmalarını kapatırım sahiplerinide dolandırıcılıktan içeri tıkarım..

  • admin der ki:

   Projeden 2000 Tl alıp da görevliye 800 veren özel güvenlik firması hakkında size katılıyorum, vijdansızlık… 2000 tl alan bir firmanın en az 1100 tl ödemesi lazım güvenlik görevlisine (gerisi nerede diye sormayın bugün sigorta+vergi 400 tl, ögg.sigortası, giyecek teçhizat, denetim vs. + firma kazancı eklenince ancak bu kadar kalıyor)

 22. HEKİMOĞLU der ki:

  BENDE ÖZEL GÜVENLİK OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM NE YAZIKKİ KURDUN KUŞUN ELİNDE ERİYİP GİDİYORUZ DUYAN YOK İŞİTEN YOK SONU OLMAYAN BİR YOLDAYIZ .TEMİZLİK İŞÇİSİZYLA AYNI MAAŞI ALIYORUZ HAKMI ADALET Mİ

 23. Yasin duman der ki:

  İyi gunler..10 yildir ozel guv gorevlisiyim.10 yildir guvenlik deilde 10 yillik sirket yoneticisi olsaydim adminin dusuncelerine katilabilirdim.yorumlarda genel olarak gordugum konu ;herkes basindan gecen bir olayi anlatmis ve ona gore genelleme yapmis.benim fikrim sudur;bir sirket guv ihtiyacini ozel guv fimasindan sagliyorsa kendi malini canini pek onemsemiyor demektir her sirkette oldugu gibi isyeri bir ailedir gelin gorunki o ailenin icine guv gorevlileri temizlikciler ve soforler giremiyorsa buda su anlama gelirki o sirket gercek bir aile olamaz.yani ben taseron olarak bi sirkette calissammi daha verimli olurum yoksa kendi bunyesinde calistigim bir firmadami ?yok o uyumus bu hirsizlik yapmis bunlar istisnadir .admin en basitinden sana basitce anlatayim neden bu meshur gruplar temizlik guvenlik tabldot ucu bir aradadir cunku guvenlik giderdir zarardir sende kalkmis taseronlari savunuyorsun..ozel guv sirketlerinin komple kaldirilmasi lazim bu asker polisinde bu meslekten cikmasi lazim onlarin isi yapip yapmamasindan ziyade yillarca devletten guzel maas alip sonrada bizler gibi gece gunduz calisan hemde 12 saat bayrami seyrani olmayan taseronlarda yillik izinleri muaamma tazminat vs hic saymiyorum ya bir suru sey ..yani ben yada neden benim vardiya arkadasim amir mudur olmuyorda zaten belli bir sosyal guvencesi olan emekliler tercih ediliyor.Yeni guv olan arkadaslar yada olmayi dusunenler eger baska imkaniniz varsa sakin guv olmayin gencliginizi bitirirsiniz..hic bisi yapmiyor gibi gorunursunuz ama omrunuzu koreltirsiniz ve cok kolayca sikayet edilirsiniz mecbur kalmadikca yada iyi sartlarda bir firma olmadikca yaklasmayin derim iyi gunler..

 24. parisli der ki:

  admin sen harbiden diyorum bak harbi harbi diyorum gözün aç doymamış paranın ve insanları köle gibi çalıştırmanın peşindesin ben googlede 1500 tl maas güvenlik diye arama motoruna yazdım tesadüfen senin iğrenç şerefsizce başlıgın ( Kendi bünyesinde güvenlik kurmanın dezavantajları ) sanane lan sanamı kaldı ya*şak dezavantajları doymadımı lan gözünüz sizin yüzünüzden millet makarnaya kömüre muhtaç oldu cocuklarını okula gondermez okutamaz oldu üst baş giyim harçlık veremez oldu . eee senin keyfin sıcacık yerden googleye gir sörf yap Kendi bünyesinde güvenlik kurmanın dezavantajları diye baslık at zenginler daha cok zengin olsun fakir lere köle gibi bakmaya devam … cok sey yazıcamda sinirden kesiorum anladın onu ….. !!! allah belanızı versin … yayınlamıcan için ne kadar sereflisin anlıcaz …!!!

  • admin der ki:

   İşte sayın izleyiciler. Bir özel güvenlik görevlisi olmaması gereken kişi daha. Hakaret nedeniyle seni savcılığa versem o mesleği yapamazsın. Ama savcılığı uğraştırdığıma değmez. Fakat ibret olsun diye yayınlayacağım yazını. İnsanların neden özel güvenlikçileri sevmemesinin nedeni senin gibiler. Beğenmiyorsan çalışmayacaksın. Maaşını alamadıysan haklısın. Ama kölelik anlaşmasını kabul edip dırdırlanalara bayanlardan özür dilerim ama ne denmektedir? Senin ciddi bir eğitimden geçmen şart olmuş parisli (IP numaran İstanbul’da olduğunu gösteriyor. Ama sen değil Paris’e, değil İstanbul’a layık olmak, balta girmemiş ormanlar bile sana az). Konu başlığını bile anlamamışsın cahil. Bak yayınladım. Şimdi bir hakaret daha gelsin ki mahkemede göreyim halini.

 25. Ahmet der ki:

  Yasin duman supersinnnnnnn tek kelimeyle icimdekileri aktarmisin saygilar

 26. Kağıthane sitesi der ki:

  Kağıthanede Site yöneticisiyim. Daha önce özel güvenlik şirketi ile görevli istihdam ediyorduk. Fiyat fazla yük olunca kendi bünyemize çevirdik. Hay çevirmez olaydık. Tüm site oturanları bunlardan şikayetçi. Bu görevli olacak arkadaşlar tam başıbozuk insanlar. Eğitim, disiplin, ahlak tam tamına sıfır. Kaç tane değiştirdiysek de aynı. Uyuyanı mı ararsın, nöbete gelmeyeni mi… Bir de dakika başı para ister dururlar. Parayı verirsin, pazarlığa girip daha çok vermezseniz işten çıkarım diye tehdit ederler. 6 tane güvenlik görevlisinin madarası olduk. Bunlarda eğitim, görev bilinci yok. İlla güdülmeleri lazım. Şimdi Aralık ayındaki genel kurulu bekliyoruz. Hepsini işten atacağız ve 1 kuruş tazminat dahi vermemeye kararlıyız. Bulunduğu yeri lüzumsuz işgal edene ne denir. İlk işimiz hemen iyi bir güvenlik şirketi ile anlaşma yapmak olacak. Allah o firmalara kolaylık versin. Ben hiçbir meslek gurubunda böyle sorumsuzluk göremedim. Bir de gelmişler burada sömürülüyoruz, eşek gibi çalışıyoruz, haklarımızı yiyorsunuz diyorlar. Aslında o firmalar size çok bile veriyorlar bilesiniz. Bırakın bu fakir fukara ağızlarını. Önce adam olacaksınız, ekmeğe hak kazanacaksınız. Kendilerini üniversite mezunu falan sanıyorlar olsa gerek. Tırnağı edemezsiniz polislerin! (Bu sitenin admini madem şeffafsın yayınla bunu da. Hep görevlileri konuşturmuşsun. Tarafsız ol! )

  • Sadi der ki:

   Genelleme yapma hakkını kendinizde nasıl bulabildiniz? Tüm ÖGG’leri aynı kefeye koymayın… Her meslek gubunda birtakım sorunlar mevcuttur, yanlızca görmeyi bilmelisiniz…

 27. admin der ki:

  ÖNEMLİ NOT: Siteyi medeni bir şekilde tartışmak, ögg görevlisi arkadaşlarımın sorunlarını paylaşmak için açtım. KONUMUZ ise özel güvenlik görevlilerinin şikayetleri değil, kendi bünyesinde özel güvenlik birimi kurmanın dezavantajları.
  Yukarıda KARTAL rumuzlu kişinin yaptığı gibi tartışma yapılır, eleştirilir. Kendisini takdir ettim, teşekkürler. Emekli bir devlet görevlisi olduğu kesin. ÖGG arkadaşların da artık argo kullanmadan, varsa konu hakkında görüşlerini yazmalarını bekliyorum. Hakaret küfür ve kötü hitabette bulunan arkadaşlar sırf bu sayfada yazısı bulunan 1-2 site yöneticisi, 1-2 emekli emniyet mensubuna ve yazılarına baksınlar ve arada ne kadar fark olduğunu görsünler. Lütfen bilgi ve saygı edinin. Aksi takdirde bugünden itibaren hakaret içeren yorumları onaylamama ve yorum sahiplerini savcılığa şikayet etme, ve bana “erkeksen yayınla vs” gibi meydan okuyanların yazılarını onaylamama kararı aldım. Sitenin sahibi benim ve bu konuda takdir hakkım var. Medeni yazan herkesin görüşüne ise saygı duyarım ve yayınlarım.

  HATIRLATMA: Bu yazının konusu “özel güvenlik şirketleri ile çalışmak mı yoksa kendi bünyesinde özel güvenlik görevlisi çalıştırmak mı” YOKSA özel güvenlik görevlileri ile çalışmamak değil !

  Böyle bir uyarı yapmak zorunda kaldığım için okuyuculardan özür dilerim. Saygılar.

 28. Şenol der ki:

  Sayın admin, öncelikle sabrınıza hayran kaldım. Ne kadar saygısızca yorum yapılsa da büyük bir soğukkanlılıkla ve sorumluluk duygusuyla yorumları onayladığınız ve hatta üşenmeden yanıt verdiğinizi görünce, VAY BE BİZİM GÜVENLİKÇİLER ARASINDA BÖYLE KALİTELİ ADAMLAR DA VARMIŞ diye gurur duydum. Biz vasıfsız işçi değiliz, bunu herkes görsün böylelikle. Bu arada umarım benim yorumumu da onaylarsınız.

  Benim bu kendi bünyesinde özel güvenlik teşkilatı kurmanın dezavantajları konusundaki yazınıza itirazım olmadığı gibi ekleyeceklerim de var…

  Bir fabrikanın kendi bünyesinde güvenlik olarak çalışıyordum. Bizi seçen de, amirimiz olan da sözde emekli bir polisti. Sözde diyorum çünkü patronlara karşı melek görünen bir şeytandı. Bayan arkadaşlara yaptığı ahlaksız teklifler, biz bay güvenliklere ayda 100 tl bana vermezseniz işinizden ederim tehditleri, firmanın mallarını gizliden gizliye dışarı çıkarmalar, elimize süpürge, bez verip fabrikanın içini temizletmeler (güvenlikçinin güvenlik dışında çalıştırılması yasak desem de tehditle yaptık) ve en sonunda firmaya gelen her türlü tedarikçiye “işinizi bağlarım, şu kadar komisyon isterim” lafları beni deliye döndürdü. Biz namusumuzla çocuklarımıza ekmek götürmeye çalışırken biri bizi ve patronu söğüşlüyordu. Tabi denetleyen de yok. Sonunda dayanamadım, gittim patrona söyledim. İnanmadı. Efendim o emekli polismiş, 10 senedir ona hizmet ediyormuş, Müslüman adammış hırsızlık yapmazmış. Ben de bana iş çok, ama siz bu adamdan ileride çok zarar göreceksiniz, gözlerimle gördüm dedim ve bana inanmayınca istifamı bastım. Bu anlattıklarım tabi işin özet kısmı. Şimdi özel güvenlik şirketi arıyorum. Hiç olmasa amiri var, patronu var. Denetlerler, bizi bu tür 3 kağıtçılara suç ortağı yapmazlar, üstelik benden 100 Tl kazanacaklarsa bari onun vergisini devlete öderler, cebe indirigandi yapmazlar.

 29. Oğuz Kağan der ki:

  Türkiye de Özel Güvenlik firmasına bağlı taşeron hizmeti alınması sektörün kalitesini düşürmüştür. Firmaların ihalelerde fiyat kırması sonucu asgari ücretle çalışan Ö.G.G. (Güvenlikçi) Kapıcı gibi kullanılmaktadır. Silahlı ve Silahsız özel güvenlik görevlisi aynı kefeye konmaktadır. Bu gerçeği gören bazı bankalar ve özel kurumlar kendi bünyesinde birimler kurmuşlardır. Sektördeki firmalar bindiği dalı kesmeselerdi kendi bünyesinde kurulan güvenlik birimlerine gerek kalmazdı…

 30. Erdal der ki:

  Ben, 19 yıl 7 ay TSK. da J. Asb. olarak görev yaptım ve gördüğüm haksızlıklardan dolayı istifa ettim. 7 ay süre İşsiz kaldım ve müteakiben özel bir şirkette 15 ay görev yaptım. Gördüğüm kadarıyla kısaca; olan hep garibana ve çoluk -çocuğuna oluyor. Zalimin suyu her yöne, istediği gibi akıyor. Dilerim ki Allah bunları görüyordur?
  Devir, POST MODERN KÖLELİK zamanı. Her yerde ve işte KAPİTALİZM kazanıyor, Yurdum insanları kanlarına, iliklerine, ailelerine kadar sömürülüyor… SİYASET denilen kirli oyun ekipleri, Milleti uyutarak, rantına bakıyor… Hak ve Hakkını arayan anında susturulup, belasını buluyor…Olay; sermaye ve makam sahipleri ile emekçi -işçi konumundaki insanlar arasındaki adil olmayan çatışmadadır… Tahsille de çok alakalı değil… Bir ümit, belki bir gün bu Halk, Millet, bu garibanlar, kendileri değil Çocuklarının gelecekleri için aynı zamanda UYANIR… Saygılarımla.

 31. admin der ki:

  Son uyarı: Sayın Erdal, Kagaan, Ertugrul, Tanju ve Cenk isimli yorumcuların bazı yorumlarını onaylamadım. Çünkü bu yazının konusu “özel güvenlik görevlisi olmanın dezavantajları veya kötülüğü değil, BU yazının konusu kendi bünyesinde özel güvenlik birimi oluşturmak” tır.
  Daha önce de belirttiğim gibi kimisi ÖGG mesleğine, kimi güvenlik şirketlerine hakaret etmeyi yorum sayıyor olabilir. Ama ben bu sitenin yöneticisi olarak kurallara uymanızı, aksi takdirde yazınızı onaylamayacağımı üzülerek ve tekraren bildiriyorum. Neden özel güvenlik firması ile çalışılmalı veya neden kendi bünyesinde özel güvenlik birimi oluşturmalı konuları ile ilgili tüm makul, mantıklı, edepli yorumları ise onaylamaya çalışıyorum. (Benimle aynı fikirde olmayan sayın Oğuz Kaan’ın yazısı gibi… Saygı ile karşıladım onayladım. )

 32. adnan der ki:

  Ben guvenlık ısıne son verıyorum bu ay ALLAH ın ıznıyle guzel bır ıs sonu olan ınsana saygı duyan ıtıbarı olan bır ıse gırecegım ama OGG ısıne kesınlıkle gırmeyınız bu arada benım bulundugum yerde 12 yıl 4 yıl 4 yıl unı okumus ama ıse gırememıd arkdaslar var 3 tane

 33. hakan der ki:

  merhaba bu konu baya uzamış dahada gider gibi önce insan olarak degerlendirelim
  patronun yanında çalışan işçiler neden özel degil bunlarında vergisi ssk sı yol lu yemegi muhasebesi ıvır zıvır yukarıda yazılanlar güvenlik maliyeti için söylüyorum aynıları var yokmu benim arkadaşimin bir şirketi var örnek olarak bahsedicem 3 kişi işletme güvenligini saglamakta kendisine sordum neden taserona vermiyorsun diye
  hatırı sayılır bir firma ile anlaşmiş gelen görevlilerin yaşları 20 25 arası zımba gibi çocuklar sonra iş bulan kacmış 2 ayda bir yeni personel 1sene sonra sözleşmeyi iptal etmiş personel müdürüne talimatı vermiş ve kendi büntesinde personel olarak danışman kimliksiz 3 (deneyimli)eleman almış 8 yıldır aynı personel ile calışıyor muş
  insanlar taşeronda kendilerini güvendde hissetmiyorlar diye işi önemsemiyorlar sürekli iş arayısındalar ben güvenligimi ciddiye alırım diyor

 34. TC YASİN der ki:

  BENİM GÖRÜŞÜM , KENDİ BÜNYESİNDEDE OLSA , ÖZEL ŞİRKETTEDE OLSA EZİLEN GÜVENLİK PERSONELİ OLUYOR.. GÜVENLİK OLMAK İSTEYEN VE GENELDE OKUYUP ASKER VEYA POLİS OLAMAMIŞ DİSİPLİNLİ KİŞİLERDEN OLUŞMAKTA , FAKAT GÖREVE BAŞLADIKTAN SONRA DÜŞÜNÜLDÜĞÜ GİBİ SADECE İNSANLARIN MAL VE CANINI KORUMAKLA YÜKÜMLÜ ,DEVLETİNİN YASAL OLARAK SAHİP ÇIKTIĞI BİR GÜVENLİK TEŞKİLATI OLMADIĞINI ANLIYOR. ÖZEL GÜVENLİĞİN SORUNLARI 1- DEVLET ASKERİNE POLİSİNE SAHİP ÇIKTIĞI KADAR GÜVENLİKLERE SAHİP ÇIKMIYOR. 2- RESMİ OLARAK GİYMİŞ OLDUĞUMUZ ÜNÜFORMANIN VE BİZLERİN ŞEREFİ AYAKLAR ALTINA ALINIYOR. 3- ŞİRKET SENİN ARKANDA DURMUYOR , İŞİNE GELMEYİNCE KIÇINA TEKMEYİ BASIYOR ÇÜNKİ SEN TÜRK MİLLETİNE HİZMET VEREN ÜNİFORMALI VE ONURLU BİR TÜRK GÜVENLİK GÜCÜ DEĞİL 3 KURUŞA ÇALIŞAN 3 KURUŞLUK BİRİSİN. 4- ÇALIŞMIŞ OLDUĞUN PROJE NE DİYORSA YAPACAKSIN ,ÇÜNKİ SENİ DEVLET ŞİRKETLERE , ŞİRKETLERDE KENDİNİ DEVLET ZANNEDEN KANUNUN KASINI BİLMEYEN PROJELERE SATMIŞ. 5- PROJELERDEKİ IRZ DÜŞMANI X , VERGİ KAÇAKÇISI X , İŞÇİLERİN ÜÇ KURUŞUNA GÖZ DİKEN ŞEREFSİZ X VEYA KENDİNİ KANUN ZANNEDEN BOK TORBASI NE DİYORSA YAPACAKSIN…! AĞAÇLARI SULANACAK VE BUDANACAK ( BAHÇİVAN GÜVENLİK), GİRİŞ ÇIKIŞIN GÜNLÜK TEMİZLİĞİ YAPILACAK (TEMİZLİKÇİ GÜVENLİK), PATRONUN ARABASI VE ŞİRKET ARABALARI YIKANACAK (OTO YIKAMACI GÜVENLİK), ARÇLAR TARTILACAK ( KANTARCI GÜVENLİK ) FATURA VE EVRAKLAR GETİR GÖRTÜR ( POSTACI GÜVENLİK ) vb. GİBİ TALİMATLARI YAPMAZSAN ŞİRKETE ŞİKAYET EDERLER ŞİRKETTE SAOLSUN HİÇ SORMADAN DEVLETİN KANUNLARINI KULLANARAKTAN KANUNSUZCA İŞİNE SON VERİRLER.DİSİPLİNLİ VE ADALETLİ KANUN ADAMI OLMAK İÇİN POLİS VEYA ASKER OLMAK GEREKMEZ.. ONURLU VE ADALETLİ TÜRK GENCİ OLMAK YETERLİ , BEN UZUN ZAMANDIR GÜVENLİK BİRÇOK YERDE GÜVENLİK HİZMETİ VERMİŞ BİRİYİM GÜVENLİK GÖREVİMDEKİ CİDDİYETİM VE BAŞARIMDAN DOLAYI GÜVENLİK AMİRİ VE DAHA SONRADA BÖLGE DENETİM MÜDÜRLÜĞÜ YAPTIM. BENİM BİLDİĞİM TEK ŞEY İNSAN ONURU (BAYRAĞI,KJİŞİLİĞİ)VE ŞEREFİ (NAMUSU,GURURU) İÇİN YAŞAR. BEN SIRADAN BİR TÜRK GENCİYİM.LİSE TERK İM YÜKSEK TAHSİLİM YOK . AMA BENİMLE ÇALIŞAN KARDEŞLERİM İYİ BİLİR ÖZEL HAREKET EKİBİNDEKİ DİSİPLİN ANLAYIŞI BENİM ÜÇ KURUŞA ÇALIŞAN EKİBİMDEDE MEVCUT OLMUŞTUR. ŞU AN Bİ FABRİKADA MAKİNA OPERATÖRLÜĞÜ YAPIYORUM . HAYALİM KALİTELİ VE GÜVENİLİR KANUNSUZLARIN İSMİNİ DUYDUĞUNDA YUSUFLUYACAĞI HALKIN AİLESİ GİBİ GÖRDÜĞÜ GÜVENİLİR KANUNLARDAN SAPMAYAN BİR ÖZEL GÜVENLİK ŞİRKETİ AÇMAK İSTİYORUM , TABİİİ PARAYI BULURSAM. ÇOK ŞÜKÜR. HERKEZE SAYGILAR… TC YASİN

 35. Geri izleme: Adalet – Özel Güvenlik « ADALET

 36. Tahir der ki:

  Ben hep özel güvenlik görevlileri eziliyor, olan onlara oluyor anlayışına karşıyım. Bizi kimse zorla çalıştırmıyor. Gidiyoruz kendi elimizle işi kabul edip, sözleşmeye imza atıyoruz. Kusuru kendimizde arayacağız önce. Bir insan maaşını alamıyorsa haklıdır, ama maaşım az diyorsa haksızdır. Çünkü maaşı kabul edip işe başlıyoruz…
  Kendi bünyesinde güvenlik çalıştırma işine gelince. Ben açıkçası şu anda kendi bünyesindeki bir bankada çalışıyorum. Bir tane bölge güvenlik amirinin dudakları arasında bizim işimiz. Gelip eziyet ediyor. 3 ay önce 100 tl aldı benden ve geri ödemedi. İsteyemiyorum bile. Zaten 40 yılda bir denetime geliyor sözde. Daha önce bir sitede güvenlik şirketiyle çalışmıştım. Son derece saygılı ve ciddiydiler. Maaşlar da tıkır tıkır ödeniyordu. Ama başka güvenlik firması aldığından işten çıktım. Kendinizi sömürtmek istemiyorsanız çaresizlikle sözleşmeye imza atıp, sonra da şikayetçi olmayın derim. Yada okuyup daha iyi bir meslek sahibi olmaya çalışın.

 37. serkan taştan der ki:

  Açsınız kardeşim aç. Yazdıklarınız varya tam bir saçmalık ! Adam gibi personellere para vermeyip cebe cukka yapacağınıza burada martaval okumak işinize geliyor yazık !!!

  • admin der ki:

   Sevgili arkadaş, bak yukarıdaki konu ne? Kendi bünyesinde güvenlik birimi oluşturmanın avantjları veya dezavantajları. Peki o kadar uyarı yazısı yazdım, konuyu saptırmayın, güvenlik görevlilerinin sorunları var ama bu sayfadaki konu bu değil. Düzene uymayan bir güvenlik görevlisi nasıl düzen sağlar.
   Tüm arkadaşlardan rica ediyorum istiyorsanız sitenin diğer konularında güvenlik görevlilerinin sorunlarını dile getirebilirsiniz ama bu yazının konusu kendi bünyesinde güvenlik birimi oluşturmak. Buna ilişkin görüşünüz varsa yayınlıyorum, buna ilişkin değilse onaylamıyorum. Açlık konusuna gelince, evet şu anda işsizim hem de fazla bilmişlik yüzünden! Açsın lafını bana diyorsan haklısın işte tüm martaval bu!

 38. Nuri der ki:

  Arkadaşlar eğri oturalım doğru konuşalım. Aramızda bu mesleği yapmayı haketmeyenler de var. Ben kendi bünyesinde güvenlik birimi oluşturan bir fabrikanın güvenlik görevlisiydim. Ya Allah’tan korkmaz bazı arkadaşlar geceleri fabrikanın mutfağını talan ettikten sonra, yatıp bir güzel uyurlardı. Hatta 1-2 güvenlikçi arkadaş evi yakın diye eve yatmaya giderlerdi. O sırada fabrika sahibi gelirse çocuğu acil hastalandı vs. bahane uydur derlerdi. Bir süre sonra bir baktım 5 kişi tutmamız gereken gece nöbetlerini tek başıma tutmaya başlamışım. Hak mıdır bu? Paramı verin demek için önce benim karşı tarafın hakkını ödemem lazımki sonra gelip burada istediğim gibi konuşayım. Neyse fabrikanın sahibi de aptal değil, kameralardan herşeyi görmüş, gitti G4S firmasına verdi güvenliği, hepimizi de işten attılar. O an ben de şunu düşündüm; demek ki bizim insanımızı kontrolsüz denetimsiz bırakırsan herşeyi yapar! Bu sebeple bence de gerçek güvenlik için kesinlikle bir GÜDEN yani bir firma gerekiyor. Yoksa kendi güvenliğini oluşturuyorsun ok. Başına bir de AMİR koyuyorsun ona da OK. Peki o amirin denetim yapıp yapmadığını kim denetleyecek? O da yatıp uyursa veya denetlemezse Allah’a havale güvenlik. Onun için profesyonel düşünelim, tabi bu işte ekmek yemek istiyorsak. Ben ilerleyip, amir, bölge müdürü vs. olmak istiyorum. Uyuyarak, savsaklayarak olamayacağımı anladım!

Özel Güvenlik Hizmetleri Kanunu

5188 sayılı özel güvenlik hizmetleri kanunu tam metni :

ÖZEL GÜVENLİK HİZMETLERİNE DAİR KANUN

Kanun No:5188

Kanun Kabul Tarihi:10/06/2004

Resmi Gazete Tarihi:26/06/2004

Resmi Gazete Sayısı:25504

BİRİNCİ BÖLÜM : GENEL HÜKÜMLER

AMAÇ

Madde 1 –Bu Kanunun amacı, kamu güvenliğini tamamlayıcı mahiyetteki özel güvenlik hizmetlerinin yerine getirilmesine ilişkin esas ve usulleri belirlemektir.

KAPSAM

Madde 2– Bu Kanun, özel güvenlik izninin verilmesine, bu hizmeti yerine getirecek kişi ve kuruluşların ruhsatlandırılmasına ve denetlenmesine ilişkin hususları kapsar.

ÖZEL GÜVENLİK İZNİ

Madde 3– Kişilerin silahlı personel tarafından korunması, kurum ve kuruluşlar bünyesinde özel güvenlik birimi kurulması veya güvenlik hizmetinin şirketlere gördürülmesi özel güvenlik komisyonunun kararı üzerine valilik iznine bağlıdır. Toplantı, konser, sahne gösterileri ve benzeri etkinliklerde; para veya değerli eşya nakli gibi geçici veya acil hallerde, komisyon kararı aranmaksızın, vali tarafından özel güvenlik izni verilebilir.

Kişi ve kuruluşların talebi üzerine, koruma ve güvenlik ihtiyacı dikkate alınarak, güvenlik hizmetinin istihdam edilecek personel eliyle sağlanmasına, kurum ve kuruluşlar bünyesinde özel güvenlik birimi kurulmasına ya da bu hizmetin güvenlik şirketlerine gördürülmesine izin verilir. Bir kuruluş bünyesinde özel güvenlik birimi kurulmuş olması, ihtiyaç duyulduğunda ayrıca güvenlik şirketlerine hizmet gördürülmesine mani değildir.

Komisyon, koruma ve güvenlik hizmetini yerine getirecek personelin, bulundurulabilecek veya taşınabilecek silah ve teçhizatın azami miktarını ve niteliğini, gerekli hallerde diğer fiziki ve aletli güvenlik tedbirlerini belirlemeye yetkilidir. Havalimanı ve liman gibi yerlerde alınacak güvenlik tedbirlerine ilişkin uluslararası yükümlülükler saklıdır.

Geçici haller dışındaki özel güvenlik uygulaması, en az bir ay önce başvurulması şartıyla komisyonun kararı ve valinin onayı ile sona erdirilebilir.

ÖZEL GÜVENLİK KOMİSYONU

Madde 4– Özel güvenlik komisyonu, bu Kanunda belirtilen özel güvenlikle ilgili kararları almak üzere valinin görevlendireceği bir vali yardımcısının başkanlığında, il emniyet müdürlüğü, il jandarma komutanlığı, ticaret odası başkanlığı, sanayi odası başkanlığı temsilcisinden oluşur. Sanayi odasının bulunmadığı illerde komisyona ticaret ve sanayi odası başkanlığının temsilcisi katılır. Özel güvenlik izni verilmesi ya da bu uygulamanın kaldırılması için başvuran kişi ya da kuruluşun temsilcisi ilgili komisyon toplantısına üye olarak katılır. Komisyon, kararlarını oy çokluğu ile alır; oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu taraf çoğunluk sayılır; çekimser oy kullanılamaz.

ÖZEL GÜVENLİK ŞİRKETLERİ

Madde 5– Şirketlerin özel güvenlik alanında faaliyette bulunması İçişleri Bakanlığının iznine tabidir. Faaliyet izni verilebilmesi için şirket hisselerinin nama yazılı olması ve faaliyet alanının münhasıran koruma ve güvenlik hizmeti olması zorunludur. Özel güvenlik şirketleri, şubelerini bir ay içinde Bakanlığa ve ilgili valiliğe yazılı olarak; hisse devirlerini bir ay içinde Bakanlığa bildirirler.

Yabancı kişilerin özel güvenlik şirketi kurabilmesi ve yabancı şirketlerin Türkiye’de özel güvenlik hizmeti verebilmesi mütekabiliyet esasına tabidir.

Özel güvenlik şirketlerinin kurucu ve yöneticilerinde bu Kanunun 10 uncu maddesinin (a) ve (d) bentlerinde belirtilen şartlar aranır. Yöneticilerin ayrıca dört yıllık yüksek okul mezunu olmaları, Kanunun 10 uncu maddesinin (e) bendinde belirtilen şartı taşımaları ve 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla tamamlamış olmaları gerekir. (Ek cümle : 21/04/2005 – 5335 S.K./23.mad) Muvazzaf subaylarda dört yıllık okul mezunu olma şartı aranmaz.

Kurucu ve yöneticilerde aranan şartların kaybedilmesi halinde iki ay içinde eksiklik giderilmediği veya bu kurucu ve yöneticiler değiştirilmediği takdirde faaliyet izni iptal edilir.

(Değişik 5.fıkra: 29/03/2011-6215 S.K./1.mad) Bu şirketler tarafından üçüncü kişi, kurum ve kuruluşlara sağlanacak koruma ve güvenlik hizmetleri, hizmetin başladığı gün mesai saati bitimine kadar ilgili valiliğe yazılı olarak bildirilir. Acil ve geçici nitelikteki koruma ve güvenlik hizmetlerinde süre kaydı aranmaz.

(Ek fıkra : 21/04/2005 – 5335 S.K./23.mad) Özel güvenlik şirketleri üstlendikleri koruma ve güvenlik hizmetlerinde istihdam edecekleri özel güvenlik görevlilerinin çalışma izin belgelerinin birer suretini bir ay içinde ilgili kişi, kurum ya da kuruluşa bildirir.

(Ek fıkra : 21/04/2005 – 5335 S.K./23.mad) Alarm izleme merkezi kurma ve işletme için valilikten yeterlilik belgesi alınması zorunludur.

EK ÖNLEMLER

Madde 6– Mülki idare amirleri havalimanı, liman, gümrük, gar ve istasyon gibi yerler ile spor müsabakalarının, sahne gösterilerinin ve benzeri etkinliklerin yapıldığı yerlerdeki özel güvenlik tedbirlerini denetlemeye ve kamu güvenliğinin gerektirdiği hallerde ek önlemler aldırmaya yetkilidir.

Kamu güvenliğinin sağlanması yönünden 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu ile vali ve kaymakamlara verilen yetkiler saklıdır. Bu yetkilerin kullanılması durumunda özel güvenlik birimi ve özel güvenlik personeli mülki idare amirinin ve genel kolluk amirinin emirlerini yerine getirmek zorundadır.

İKİNCİ BÖLÜM : ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİ

ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNİN YETKİLERİ

Madde 7– Özel güvenlik görevlilerinin yetkileri şunlardır:

a) Koruma ve güvenliğini sağladıkları alanlara girmek isteyenleri duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üstlerini dedektörle arama, eşyaları X-ray cihazından veya benzeri güvenlik sistemlerinden geçirme.

b) Toplantı, konser, spor müsabakası, sahne gösterileri ve benzeri etkinlikler ile cenaze ve düğün törenlerinde kimlik sorma, duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üstlerini dedektörle arama, eşyaları X-ray cihazından veya benzeri güvenlik sistemlerinden geçirme.

c) (Değişik bent: 23/01/2008-5728 S.K./544.mad) Ceza Muhakemesi Kanununun 90 ıncı maddesine göre yakalama.

d) (Değişik bent: 23/01/2008-5728 S.K./544.mad) Görev alanında, haklarında yakalama emri veya mahkûmiyet kararı bulunan kişileri yakalama ve arama.

e) Yangın, deprem gibi tabii afet durumlarında ve imdat istenmesi halinde görev alanındaki işyeri ve konutlara girme.

f) Hava meydanı, liman, gar, istasyon ve terminal gibi toplu ulaşım tesislerinde kimlik sorma, duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üstlerini dedektörle arama, eşyaları X-ray cihazından veya benzeri güvenlik sistemlerinden geçirme.

g) Genel kolluk kuvvetlerine derhal bildirmek şartıyla, aramalar sırasında suç teşkil eden veya delil olabilecek ya da suç teşkil etmemekle birlikte tehlike doğurabilecek eşyayı emanete alma.

h) Terk edilmiş ve bulunmuş eşyayı emanete alma.

ı) Kişinin vücudu veya sağlığı bakımından mevcut bir tehlikeden korunması amacıyla yakalama.

j) (Değişik bent: 23/01/2008-5728 S.K./544.mad) Olay yerini ve delilleri koruma, bu amaçla Ceza Muhakemesi Kanununun 168 inci maddesine göre yakalama.

k) (Değişik bent: 23/01/2008-5728 S.K./544.mad) Türk Medeni Kanununun 981 inci maddesine, Borçlar Kanununun 52 nci maddesine, Türk Ceza Kanununun 24 ve 25 inci maddelerine göre zor kullanma.

SİLAH BULUNDURMA VE TAŞIMA YETKİSİ

Madde 8– Hangi koruma ve güvenlik hizmeti için ne miktar ve özellikte ateşli silah bulundurulabileceği komisyon tarafından belirlenir.

Ancak eğitim ve öğretim kurumlarında, sağlık tesislerinde, talih oyunları işletmelerinde, içkili yerlerde silahlı özel güvenlik görevlisi çalıştırılmasına izin verilmez. Özel güvenlik görevlileri, özel toplantılarda, spor müsabakalarında, sahne gösterileri ve benzeri etkinliklerde silahlı olarak görev yapamazlar.

Koruma ve güvenlik hizmetinde kullanılacak silah ve teçhizat, ilgili kişi veya kuruluş tarafından temin edilir. Özel güvenlik şirketleri ateşli silah alamaz ve bulunduramazlar. Ancak özel güvenlik şirketlerine, para ve değerli eşya nakli, geçici süreli koruma ve güvenlik hizmetlerinde kullanılmak üzere, özel güvenlik eğitimi veren kurumlara, silah eğitiminde kullanılmak üzere, komisyonun kararı ve valinin onayı ile silah alma, kullanma ve taşıma izni verilebilir.

GÖREV ALANI

Madde 9– Bu görevliler 7 nci maddede sayılan yetkileri sadece görevli oldukları süre içinde ve görev alanlarında kullanabilirler.

Özel güvenlik görevlileri silahlarını görev alanı dışına çıkaramazlar. İşlenmiş bir suçun sanığı veya suç işleyeceğinden kuvvetle şüphe edilen kişinin takibi, dışarıdan yapılan saldırılara karşı tedbir alınması, para ve değerli eşya nakli, kişi koruma ve cenaze töreni gibi güzergah ifade eden durumlarda güzergah boyu görev alanı sayılır. Görev alanı, zorunlu hallerde Komisyon kararıyla genişletilebilir.

Zor kullanma ve yakalama yetkilerinin kullanılmasını gerektiren olaylar en seri vasıtayla yetkili genel kolluğa bildirilir; yakalanan kişi ve zapt edilen eşya genel kolluğa teslim edilir.

ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNDE ARANACAK ŞARTLAR

Madde 10 –Özel güvenlik görevlilerinde aşağıdaki şartlar aranır:

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

b) (Değişik bend : 21/04/2005 – 5335 S.K./23.mad) Silahsız olarak görev yapacaklar için en az sekiz yıllık ilköğretim veya ortaokul; silahlı olarak görev yapacaklar için en az lise veya dengi okul mezunu olmak.

c) 18 yaşını doldurmuş olmak.

d) (Değişik bent: 23/01/2008-5728 S.K./545.mad) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, kamunun sağlığına karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

e) (Mülga bent: 23/01/2008-5728 S.K./578.mad)

f) Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile özürlü bulunmamak.

g) 14 üncü maddede belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.

ÇALIŞMA İZNİ

Madde 11(Değişik 1.fıkra: 29/03/2011-6215 S.K./1.mad)Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Ateşli silah taşımayacak özel güvenlik görevlileri hakkında sadece arşiv araştırması yapılır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her beş yılda bir yenilenir.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

(MÜLGA –6215 sayılı kanun) Çalışma izninin yenilenebilmesi için, güvenlik soruşturmasının olumlu olması ve Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik yenileme eğitiminin başarıyla tamamlanmış olması zorunludur.

Özel güvenlik görevlilerinde aranan şartlardan herhangi birisinin kaybedilmesi halinde çalışma izni iptal edilir.

(MÜLGA –6215 sayılı kanun) (Değişik fıkra : 21/04/2005 – 5335 S.K./23.mad) Genel kolluk kuvvetinden ve Milli İstihbarat Teşkilatından emekli olanlar ile en az beş yıl fiilen bu görevlerde çalıştıktan sonra kendi istekleriyle görevlerinden ayrılmış olanlarda, görevlerinden ayrıldıkları tarihten itibaren beş yıl süreyle özel güvenlik temel eğitimi şartı aranmaz.

KİMLİK

Madde 12– Özel güvenlik görevlilerine valilikçe kimlik kartı verilir. Kimlik kartında görevlinin adı ve soyadı ile silahlı ya da silahsız olduğu belirtilir.

Kimlik kartı görev alanı ve süresi içerisinde herkes tarafından görülebilecek şekilde yakaya takılır. Üzerinde kimlik kartı olmayan özel güvenlik görevlileri Kanunun 7 nci maddesinde sayılan yetkileri kullanamazlar.

Herhangi bir sebeple görevinden ayrılan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir.

KIYAFET

Madde 13– Özel güvenlik görevlileri görev alanı içinde ve süresince üniforma giyerler. Görevin ve işyerinin özelliği nedeniyle gerekli görülen hallerde sivil kıyafetle görev yapılmasına komisyon izin verebilir.

EĞİTİM

Madde 14(Değişik 29/03/2011-6215 S.K./3.mad)Özel güvenlik temel eğitimi teorik ve pratik eğitim ile silah eğitiminden oluşmak üzere yüz yirmi ders saatinden; yenileme eğitimi altmış ders saatinden az olmamak üzere düzenlenir. Yükseköğretim kurumlarının güvenlikle ilgili fakülte ve meslek yüksek okullarından mezun olanlar ile fakülte veya meslek yüksek okullarının güvenlikle ilgili bölümlerinden mezun olanlarda silah eğitimi dışında özel güvenlik temel eğitimi şartı aranmaz. Genel kolluk kuvvetlerinden ve Milli İstihbarat Teşkilatından emekli olanlar ile en az beş yıl bu görevlerde çalıştıktan sonra kendi istekleriyle görevlerinden ayrılmış olanlarda, özel güvenlik temel eğitimi şartı ve Kanunun 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen eğitim şartı aranmaz.

Özel güvenlik eğitimi, ücreti karşılığında İçişleri Bakanlığınca verilebileceği gibi, Bakanlıktan faaliyet izni alan özel eğitim kurumlarınca da verilebilir. Yeterli bina, araç, gereç ve personel bulunması şartıyla özel güvenlik yenileme eğitimi, valiliğin izniyle güvenlik hizmetinin sağlandığı yerde verilebilir. Özel güvenlik eğitimi verecek kurumların kurucu ve yöneticilerinde 5 inci maddenin üçüncü fıkrasında belirtilen şartlar aranır.

Özel güvenlik eğitiminin niteliği, müfredatı, eğiticilerde ve eğitim merkezlerinde aranacak şartlar ile eğitim sonucu yeterliliğin belirlenmesine ve sınavlarda görevlendirileceklere yapılacak ödemelere ilişkin esas ve usuller yönetmelikle düzenlenir.

TAZMİNAT

Madde 15– Bu Kanunda yazılı görevleri yerine getirirken yaralanan, sakatlanan özel güvenlik görevlilerine veya ölen özel güvenlik görevlisinin kanuni mirasçılarına, iş sözleşmesinde veya toplu iş sözleşmesinde belirlenen miktar ve esaslar çerçevesinde tazminat ödenir. Ancak, genel hükümlere göre daha yüksek miktarda tazminat ödenmesine mahkemelerce hükmedilmesi halinde, iş sözleşmesine veya toplu iş sözleşmesine dayanılarak ödenen tutarlar mahsup edilir.

Birinci fıkra hükümleri gereğince ödenecek tazminat, 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında ödenmesi gerekecek diğer tazminatlarla ilişkilendirilmez.

Kamu kurum ve kuruluşlarında bu Kanunda yazılı görevleri yerine getirirken yaralanan, sakatlanan özel güvenlik görevlilerine veya ölen özel güvenlik görevlilerinin kanuni mirasçılarına; iş sözleşmesi, toplu iş sözleşmesi veya 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerinde belirtilen tazminat miktarlarından hangisi yüksek ise o miktar ödenir.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM : YASAKLAR VE CEZA HÜKÜMLERİ

GÖREV DIŞINDA ÇALIŞTIRMA YASAĞI

Madde 16 –Özel güvenlik personeli, Kanunda belirtilen koruma ve güvenlik hizmetleri dışında başka bir işte çalıştırılamaz.

GREV YASAĞI

Madde 17 –Özel güvenlik personeli greve katılamaz.

GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA YASAĞI

Madde 18– Özel güvenlik görevlileri lokavt dolayısıyla işten uzaklaştırılamaz.

SUÇLAR VE CEZALAR

Madde 19-

(Değişik madde: 23/01/2008-5728 S.K./546.mad)

Bu Kanunda öngörülen adlî suçlar ve cezalar şunlardır:

a) Bu Kanunun 3 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik iznini almadan özel güvenlik görevlisi istihdam eden kişiler veya kuruluşların yöneticileri üç aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

b) Bu Kanunun 5 inci maddesinde belirtilen faaliyet iznini almadan özel güvenlik faaliyetinde bulunan şirketlerin kurucu ve yöneticilerine, bu Kanunun 3 üncü maddesinde belirtilen izni almadan özel güvenlik birimi oluşturan kurum ve kuruluşların yöneticileri, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen izni almadan özel güvenlik eğitimi veren kurum ve kuruluşların yöneticileri, üç aydan bir yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Bu şekilde cezalandırılan kişiler, özel güvenlik şirketlerinde ve özel güvenlik eğitimi veren kurumlarda kurucu ve yönetici olamazlar.

c) Bu Kanunun 11 inci maddesine göre çalışma izni verilmeyen kişileri özel güvenlik görevlisi olarak istihdam eden kişi, kurum, kuruluş veya şirketlerin yetkilileri, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu kişilerin silâhlı olarak çalıştırılmış olması hâlinde, verilecek ceza bir kat artırılır. Bu suçun bir tüzel kişinin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi hâlinde ayrıca bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.

d) Bu Kanunun 21 inci maddesinde belirtilen özel güvenlik malî sorumluluk sigortasını yaptırmadan özel güvenlik görevlisi istihdam eden kişi; kurum, kuruluş veya şirketlerin yöneticileri istihdam ettikleri her kişi için yüzelli gün adlî para cezası ile cezalandırılır.

e) Bu Kanunda belirtilen faaliyet iznini almadan özel güvenlik hizmeti veya özel güvenlik eğitimi verdiğini ilân eden veya reklam yapan kişi; kurum, kuruluş veya şirketlerin yöneticileri, altı aya kadar hapis ve elli günden az olmamak üzere adlî para cezası ile cezalandırılır.

İDARİ PARA CEZASINI GEREKTİREN FİİLLER

Madde 20-

(Değişik madde: 23/01/2008-5728 S.K./547.mad)

Bu Kanunda öngörülen idarî para cezasını gerektiren fiiller şunlardır:

a) 17 nci maddede belirtilen grev yasağına uymayan, ateşli silâhını bu Kanuna aykırı veya görev alanı dışında kullanan veya özel güvenlik kimlik kartını başkasına kullandıran özel güvenlik görevlisine bin Türk Lirası idarî para cezası verilir ve bu kişilerin çalışma izni valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik görevlisi olamazlar.

b) Diğer kişi, kurum ve kuruluşlara sağlanacak özel güvenlik hizmetini 5 inci maddede belirtilen süre içinde ilgili valiliğe bildirmeyen özel güvenlik şirketlerine her bildirim için bin Türk Lirası,

c) 6 ncı madde uyarınca mülkî idare amirlerince istenen ilave tedbirleri almayan kişi, kurum, kuruluş veya şirketlerin yöneticilerine ikibin Türk Lirası,

d) 22 nci madde gereğince tespit edilip giderilmesi istenen eksiklikleri gidermeyen kişi, kurum, kuruluş veya şirketlerin yöneticilerine ikibin Türk Lirası,

e) Özel güvenlik görevlisini koruma ve güvenlik hizmetleri dışında başka bir işte çalıştıran kişi, kurum ve kuruluşlara her eylemleri için bin Türk Lirası,

f) 11 inci maddenin ikinci fıkrası ile 12 nci maddenin üçüncü fıkrasında belirtilen bildirimleri süresinde yerine getirmeyenlere bin Türk Lirası,

idarî para cezası verilir.

Bu maddede öngörülen idarî para cezaları mahallî mülkî amir tarafından verilir.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM : ÇEŞİTLİ HÜKÜMLER

ÖZEL GÜVENLİK MALİ SORUMLULUK SİGORTASI

Madde 21-

(Değişik madde: 23/01/2008-5728 S.K./548.mad)

Özel hukuk tüzel kişileri ve özel güvenlik şirketleri, istihdam ettikleri özel güvenlik görevlilerinin üçüncü kişilere verecekleri zararların tazmini amacıyla özel güvenlik malî sorumluluk sigortası yaptırmak zorundadır. Özel güvenlik malî sorumluluk sigortasına ilişkin esas ve usuller Hazine Müsteşarlığınca belirlenir.

Bu maddede öngörülen özel güvenlik malî sorumluluk sigortası, Türkiye’de ilgili branşta çalışmaya yetkili olan sigorta şirketleri tarafından yapılır. Bu sigorta şirketleri özel güvenlik malî sorumluluk sigortasını yapmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülüğe uymayan sigorta şirketlerine Hazine Müsteşarlığınca sekizbin Türk Lirası idarî para cezası verilir.

DENETİM

Madde 22– İçişleri Bakanlığı ve valilikler özel güvenlik hizmetleri kapsamında, özel güvenlik birimlerini, özel güvenlik şirketlerini ve özel güvenlik eğitimi veren kurumları denetlemeye yetkilidir. Denetimin mahiyeti, kapsamı, usul ve esasları yönetmelikle belirlenir.

Denetim sonucu tespit edilen eksikliklerin ilgili kişi, kurum, kuruluş ve şirketlerce verilen süre içinde giderilmesi zorunludur.

Amacı dışında faaliyet gösterdiği veya suç kaynağına dönüştüğü tespit edilen şirketlerin ve özel eğitim kurumlarının faaliyet izni iptal edilir. Bu şekilde faaliyet izni iptal edilen şirketlerin veya kurumların, kurucu ve yöneticileri, özel güvenlik şirketlerinde ve özel güvenlik eğitimi veren kurumlarda kurucu ve yönetici olamazlar.

CEZA UYGULAMASI

Madde 23-

(Değişik madde: 23/01/2008-5728 S.K./549.mad)

Özel güvenlik görevlileri, görevleriyle bağlantılı olarak işledikleri suçlardan dolayı kamu görevlisi gibi cezalandırılır.

Özel güvenlik görevlilerine karşı görevleri dolayısıyla suç işleyenler kamu görevlisine karşı suç işlemiş gibi cezalandırılır.

RUHSAT HARCI

Madde 24– Özel güvenlik şirketlerine ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlara faaliyet izni verilmesi için onmilyar lira, özel güvenlik görevlilerine çalışma izni verilmesi için ikiyüzmilyon lira ruhsat harcı alınır ve bu harç mal sandığına yatırılır.

YENİDEN DEĞERLEME ORANININ UYGULANMASI

Madde 25-

(Değişik madde: 23/01/2008-5728 S.K./550.mad)

Bu Kanunun 24 üncü maddesinde belirtilen ruhsat harçlarına ilişkin miktarlar her yıl 213 sayılı Vergi Usul Kanununa göre belirlenecek yeniden değerleme oranına göre artırılır.

YÖNETMELİK

Madde 26– Bu Kanunun uygulanmasına ilişkin yönetmelik, İçişleri Bakanlığınca bu Kanunun yayımı tarihinden itibaren üç ay içinde çıkarılır.

YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILAN KANUN

Madde 27 –22/07/1981 tarihli ve 2495 sayılı Bazı Kurum ve Kuruluşların Korunması ve Güvenliklerinin Sağlanması Hakkında Kanun yürürlükten kaldırılmıştır.

Geçici Madde 1– Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte 2495 sayılı Kanuna göre kurulmuş olan özel güvenlik teşkilatlarına özel güvenlik izni, özel güvenlik görevlilerine de beş yıl süreyle çalışma izni verilmiş sayılır.

Geçici Madde 2 –(Ek madde : 21/04/2005 – 5335 S.K./23.mad)

22.7.1981 tarihli ve 2495 sayılı Bazı Kurum ve Kuruluşların Korunması ve Güvenliklerinin Sağlanması Hakkında Kanuna göre kurulmuş olan özel güvenlik teşkilatlarında bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte istihdam edilmekte olan özel güvenlik görevlileri için lise mezunu olma şartı aranmaz.

Geçici Madde 3 –(Ek madde : 21/04/2005 – 5335 S.K./23.mad)

Bu Kanunun yayımı tarihinden önce alınmış alarm izleme kurma ve işletme yeterlilik belgeleri geçerlidir.

YÜRÜRLÜK

Madde 28

(Değişik madde : 21/04/2005 – 5335 S.K./23.mad)

Bu Kanunun 19 ve 20 nci maddeleri 1.1.2006 tarihinde, diğer maddeleri yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

YÜRÜTME

Madde 29– Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Faydalanılan kaynaklar :

5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine dair Kanun