Etiket arşivi: Temizlik

Güvenlik ve Temizlik Hizmetleri

Günümüzde özel güvenlik hizmetleri ve temizlik hizmetleri ile yönetim hizmetleri bir arada yönetilmek isteniyor. Oysa her bir hizmet sektörü ayrı konular. Bu yazımıda neden bu hizmetlerin bir arada olmaması gerektiği hakkında bazı fikirler ve bilgiler vermeye çalışacağız.

Bir kerre özel güvenlik hizmeti çok kritik bir konu. Tamamen uzmanlık istiyor. Temizlik ise güvenlik hizmetlerine nazaran çok daha basit bir konu. Açıkçası uzmanlık dahi gerektirmeyen bir branş. Yönetim hizmetleri açısından ise durum, güvenlik hizmetleriyle aynı. Yani özel bir yetenek ve ihtisas gerektiriyor.

Bugün için bir çok karma (bence karmaşık) firma, ne olursa yaparız zihniyetiyle hepsine birden dalmış durumda; güvenlik hizmeti, temizlik hizmeti, yönetim hizmeti, bordrolama hizmeti, bahçe bakım ve peyzaj hizmeti diye organizasyon ve işçi çalışma modunda hertürlü hizmeti veren firmalar bunlar. Aslında maksat nereden tutturursak oradan iş alalım mantığı. Veya temizliği alırsak, güvenliği de alırız mantığı, ya da yönetimi alırsak tüm bu hizmetlere de talip oluruz uyanıklığı.

Hayır efendim! Güvenlikçi güvenlik bilir, temizlikçi temizlik, yönetici yönetim bilir. Hepsini bildiğini iddia eden şirket açıkçası kurnazlık peşindedir. Güvenlik işinin temizlik ile ne ilgisi var? Güvenlik hizmetlerinin yönetim şirketleri ile nasıl bir bağlantısı olabilir? Site veya AVM yönetimi işi ile Güvenlik hizmetinin bir ilgisi asla olamaz. Çünkü çok dikkat edin; Özel güvenlik hizmetlerine kanun ile düzenlenmiş bir özel güvenlik işi varken, gerek temizlik ve gerekse yönetim işlerinin bir yasası dahi yok. Bu nedir? Bu şu demektir; özel güvenlik hizmetleri uzmanlık isteyen, temizlik ve yönetim hizmetleri gibi bir normu dahi olmayan hizmetlerden farklı bir iş kolu ve dalıdır. Özel Güvenlik şirketi kurmak için belirli şart ve prosedürler gerekirken yönetim firması veya temizlik firması kurulumu için en ufak bir koşul mevcut değildir. 2000 TL şirket kurulum bedelini ödeyen herkes yönetim veya temizlik firması kurabilirken, özel güvenlik şirketleri 25-30 bin TL den aşağı olmamak üzere masrafla kurulduğu gibi, ortaklarından tutun, yöneticilerine kadar ağır kriterler ve güvenlik soruşturmaları neticesinde kurulabilirler.

Durum böyle olunca siz siz olun, biz her işi yaparız diyen firmalardan uzak durun. Bir şirket, hem güvenlik, hem temizlik, hem yönetim hizmetleri veriyoruz diyorsa ondan uzak durun. Başta ucuz fiyatlar sunarak sizi cezbedebilir, her bir işte tek muhatap diye sizi kandırabilirlerse de sakıncaları saymakla bitmez. Örneğin, temizlikten memnun değilsiniz ama güvenlik harika, yönetim berbat. Ne yapacaksınız? Hepsinin sözleşmesini fesh mi edeceksiniz? Elmalar ile armutları toplamak istiyorsanız özel güvenlik hizmetleri ile temizlik hizmetleri ayrılmalı, yumurtalar aynı sepete konulmamalıdır! Profesyonel hizmet bunu gerekli kılar. Bunun için herşeyi yaparız diyen şirketlerden uzak durmanız tavsiye olunur.

Veritabanı arızası sebebiyle yapılan eski yorumlar şunlardır:

Güvenlik ve Temizlik Hizmetleriiçin 3 cevap

 1. Yeşimder ki:

  Helal olsun öyle bir konuya değinmişsiniz ki. Güvenlik hizmetini ülkemizde 3 kurum verir. 1- Polis (emniyet) 2- Jandarma (asker) 3- Özel güvenlik firmaları.
  Siz hiç Polisin veya Jandarmanın temizlik hizmetleri verdiğini gördünüz mü? Düşünsenize polisler sitenizin bahçesini temizliyor, jandarmalar ağaçları buduyor:)
  Birbirleri ile hiçbir ilgisi olmayan işler bunlar. O zaman biz hem temizleriz, ben bahçenizi düzenleriz hem de güvenliğinizi sağlarız diyenin tek amacı paradır. O da olsa olsa çiftlikteki kahyadır. Onun için sakın sakın işin kolayına kaçıp tüm hizmetler tek elden yürüsün diye hem temizlik hem güvenlik yapan firmalara iş vermeyin. Önce ne firması olduklarına karar versinler. Bahçe bakım+Temizlik olur ama + güvenlik olmaz. Uzmanlık işi çünkü.

 2. Şenolder ki:

  Sevdim bu siteyi. İçimizden biri konuşuyor ama herşeyi açıkça tarafsız yazıyor. Sahiden güvenlikle temizliği birarada götüren şirketler biz güvenlikçilere de temizlikçi veya vasıfsız işçi gözüyle bakıyor. Bir kaç yeni iş başvurusunda bulundum, adam soruyor temizlikçi misin güvenlikçi mi? Ne alakası var bunların. Hizmetçi değilim ben, kamu hizmeti gören güvenlik görevlisiyim ben. Valilik ve Emniyet Özel güvenlik şube müdürlüğü veriyor bana o güvenlik kimlik kartını. Temizlikçi kartı, temizlikçi sertifikası var mı? O gözle bakılmaya devam edersek elimize süpürge kovayı da verip boş oturma güvenlikçi derler. Bizim işimiz güvenlik, temizlik değil. Şirket adında bilmem ne gurup diyorsa uzak durun. Bunlar ne güvenlikten ne de güvenlikçiden anlar. Simsar bunlar basbaya.

 3. adminder ki:

  Sayın Şenol, şirket isminde her … gurup yazan firmaya güvenilmez demenizi doğru bulmasa da ben de en azından bunların büyük çoğunluğuna güvenilmez demeyi uygun gördüğümü söylemeliyim. Sahiden de örneğin Fare-Böcek ilaçlaması ile Özel güvenlik hizmetlerinin ne alakası var? Adında hizmet geçiyor diye her şeyin hizmetini vermeye çalışmanın “ne iş olsa yaparım” demekten farkı yok. Ne iş bulursa yapanlara ne dendiğini de buradan söylemek ayıp. Adı hizmetse, doktorluk da hizmet, avukatlık da hizmet, mühendislik te hizmet… Siz bir avukatın doktorluk yaptığını hiç gördünüz mü?